ИН4С

ИН4С портал

Србија постаје члан Евроазијске економске уније

Уколико споразум буде потписан 17. јануара, он би могао Србији да отвори тржиште од нових 180 милиона становника

Представници Евроазијске уније

У Београду су данас почели завршни преговори о закључењу Споразума о слободној трговини са Евроазијском економском унијом, коју чине Русија, Белорусија, Казахстан, Јерменија и Киргистан, а који би требало да се потпише 17. јануара, приликом посјете Србији председника Русије Владимира Путина, пише „Политика“.

У Министарству трговине, туризма и телекомуникација, потврђено је да је добар део текста споразума договорен у ранијим рундама преговора и остало је да се стручњаци усагласе о још шест тарифних линија. Министар трговине Расим Љајић је претходно рекао да су у питању тарифне линије за извоз производа који су важни Србији, а ради се о одређеним врстама сира, живинском месу, одређеним врстама алкохолног пића, шећеру, цигаретама, аутомобилима.

Навео је да Србије жели да споразум буде и избалансиранији, „без аномалија” које су постојале још од када је договорен.

„Дешава се да када ми извозимо цигарете на руско тржиште морамо да плаћамо царине од 18 одсто, а када се цигарете увозе из Русије царина се не плаћа. Има још таквих ситуација и ми желимо да то избалансирамо”, казао је Љајић.

Он је рекао и да Србија вероватно неће добити све погодности које тражи.

„Ради се о пет земаља које треба да се усагласе и свако штити неку производњу”, рекао је Љајић, али је истакао да ће Србија учинити све што може како би проширила листу производа која би била ослобођена царине при извозу у земље чланице Евроазијске уније.

Уколико споразум буде потписан 17. јануара, он би могао Србији да отвори тржиште од нових 180 милиона становника.

Споразум, како је додао Љајић, неће угрозити трговину са Евопском унијом, јер Србија док не постане чланица Уније има права да склапа споразуме о слободној трговини са ким год жели.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Србија постаје члан Евроазијске економске уније

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *