ИН4С

ИН4С портал

Србија променила првобитни курс самита о Украјини и потврдила своју неутралност

1 min read

Готово беспоговорно прихватање свих наших амандмана на Самиту у Дубровнику афирмисало је политику независности и војне неутралности Србије, али и променило првобитни курс овог састанка. Афирмисало је идеје преговарања и мира одбацивањем најрадикалнијих тачака деклерације, оцена је бившег шефа југословенске дипломатије Владислава Јовановића.

Декларација учесника Самита Украјина – Југоисточна Европа у Дубровнику усвојена је у измењеној верзији у неколико тачака на којима је инсистирала Србија, а међу којима је главна била изостављаnе обавезног увођења санкција Руској Федерацији.

Србија потврдила самосталност и војну неутралност

Ово је медијима потврдио и председник Србије Александар Вучић који је учествовао на Самиту.

Дипломата и бивши амбасадор СРЈ у Уједињеним нацијама за Спутњик ову вест коментарише као велики успех српске политике у више праваца.

„Идеја овог састанака је првобитно била да се ојача борбено постројавање земаља да Украјина уђе у Европску унију и НАТО и да кроз то јаче вежу остале кандидате за ЕУ за садашњу милитаристичку политику Запада према Русији, а у вези са Украјином. Амандмани које смо ми предложили на деклерацију и који су прихваћени увелико су олабавили почетну амбицију коју су имали на овом самиту, чији је циљ био да обавеже све земље на увођење санкција Русији,“ каже Јовановић.

Да се то десило, додаје наш саговорник, сигурно би био начињен неки корак даље у праћењу ратних труба са Запада оних који и даље желе сукоб у Украјини.

Афирмација мирног решења и преговора

„Готово беспоговорно прихватање свих наших амандмана за нас је добро, јер је на неки начин афирмисало нашу политику независности и војне неутралности. Чак бих рекао на нов начин, јер је чак и унутар тог организованог политичког крила Запада сада схваћено да не могу да иду тако далеко у конфронтацији са Русијом и да морају да се мало смире и ублаже реторику,“ оцењује Јовановић.

На неки начин ми смо овим помогли и Русији, али и ојачали и афирмисали свој положај неутралне државе.

„То је пре свега помоћ у смислу убрзавања и навођења на идеју да се ствари реше мирним путем, дакле преговорима. То је оно што Запад избегава и форсирају мировне преговоре у издању Зеленског, што у ствари нису преговори већ наставак борбе против Русије само другим средствима. Ми смо на линији да се идеја преговора и окончања дешавања у Украјини афирмише свуда, а посебно овде у Европи као неопходност и потреба да се на тај сукоб стави тачка. Афирмација идеје преговарања и мира је нешто најпозитивније што се може рећи за завршетак овог самита, који је иначе креиран са другим амбицијама и путевима, али је приличном заслугом наше стране тај правац промењен набоље, одбацивањем најрадикалнијих тачака декларације, “ истиче Јовановић.

Самиту у Дубровнику, поред званичника из региона, присуствовао је и Владимир Зеленски, коме је у мају истекао мандат председника Украјине, пише Спутњик.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *