Србија скочила на листи најмоћнијих земаља, иза Хрватска и Словенија
1 min readСписак од 80 најмоћнијих земаља на свијету темељи се на одговорима 21.000 људи, а направила га је медијска компанија „US News and World Report“
У року од годину дана не може много тога да се промијени у свјетском поретку, па су неке од земаља које су прошле године биле на врху листе најмоћнијих ту и остале. Сада је и за 2020. годину направљена листа и то на основи утицаја држава, као и њихове политичке, економске и војне моћи.
Списак од 80 најмоћнијих земаља на свијету темељи се на одговорима 21.000 људи, а направила га је медијска компанија „US News and World Report“, пише „Insider“.
На списку од 80 земаља нашле су се и Србија, Хрватска и Словенија, преносе Новости.
Србија је заузела 44. мјесто, за разлику од прошлогодишњег, 52. мјеста, а описана је као „мала држава у центру југоисточне Европе, са богатом ратном историјом још од времена средњег вијека. Савремена Србија оличава контрадикцију модерне Европе – културно је богата, економски развијена, али је и даље вођена регионалним ривалитетом и етничком тензијом“.
Што се тиче Хрватске, она се нашла на 67. мјесту, што је боља позиција у односу на прошлогодишње 75. мјесто. О њој „US News“ пишу следеће: „Хрватска је настала на раскршћу великих историјских кретања са истока и запада. Политичке промјене су јединствено уобличиле њене данашње границе, које обилазе око Босне и Херцеговине и протежу се уз Јадранско море до Италије. Њено запањујуће приобаље лагано се прелива ка Алпима, а настављајући на сјеверозапад, до плодних равница око Дунава“.
Словенија се налази при крају листе, на 73. мјесту, а ове земље заузеле су првих 25 позиција.
25) ЕГИПАТ
US News називају Египат „једном од најстаријих и највећих цивилизација на свијету“, као и „центром културе и трговине“. Због своје локације он се налазио на удару империја, што га је ставило у центар друштвених и религијских покрета. Позиција Египта се поправила за четири мјеста, јер је 2019. године заузимао 29. мјесто.
24) БРАЗИЛ
Бразил се такође много боље котира него прошле године, када је заузео 30. мјесто. Ова земља је увијек била занимљива туристима, а сада је због политичког преокрета и новог контроверзног предсједника Жаира Болсонара посебно интересантна. Бразил је, како US News пишу, „гигант који заузима половину Јужне Америке и у површини и у популацији“, а његова историја богата је економским потресима. Ипак, у овој земљи су и даље велики проблеми сиромаштво, неједнакост и заштита животне средине.
23) НОРВЕШКА
Норвешка је скочила са 27. на 23. мјесто. Посебно се истиче по својој поморској култури и утицају Викинга на околне државе.
22) СИНГАПУР
Сингапур је пао са 20. мјеста на 22. позицију. Основан у 19. вијеку као британска трговачка колонија, постао је ужурбана метропола југоисточне Азије и дом једној од најпрометнијих лука. Ова земља има веома висок ниво бруто домаћег производа и низак ниво запослености, што је чини једном од најбогатијих земаља на свијету.
21) ХОЛАНДИЈА
Холандија је ове године поправила своју позицију и са 26. мјеста дошла на 21. Три велике Европске ријеке – Рајна, Меза и Шелда, теку кроз сусједне земље, Њемачку и Белгију, и сливају се у Холандске прометне луке.
20) ШВЕДСКА
Ове године Шведска је за једно мјесто скочила на листи, а US News је описују као „једну од највећих земаља Европске уније“.
19) ШПАНИЈА
Шпанија се са 23. мјеста попела на 19. место „због утицаја који је широм свијета имала након деценија колонијализма“.
18) КАТАР
И Катар је доживио успон ове године, попевши се са 24. мјеста. Посебно се истиче његово богатство нафтом и природним гасом у односу на његову малу површину.
17) ИТАЛИЈА
И Италија је направила искорак на листи за једно мјесто, јер је прошле године била 18. на листи. Њен највећи успјех је што годишње привуче чак 40 милиона туриста, пишу Новости.
16) ТУРСКА
Турска је задржала своју прошлогодишњу позицију, а описана је као раскрсница кутура и мост између Европе и Азије. Више од једне деценије била је растрзана између секуларне владе и популарног религијског покрета, што је довело у питање њену стабилност.
15) АУСТАЛИЈА
И Аустралија је успјела да задржи своје мјесто на листи, а нарочито се истиче да је јединствена по томе што сама за себе заузима један цио континент богат животињским и биљним врстама које се могу видјети само у овој земљи.
14) ИНДИЈА
Индија је скочила на листи чак за три мјеста, у односу на прошлогодишњу 17. позицију. Она је дом 1,4 милијарде људи и друга земља на свијету по броју становника, што значи да у њој живи једна шестина свјетске популације.
13) ШВАЈЦАРСКА
Швајцарска је напредовала за једно мјесто у односу на прошлу годину. Она се описује као једна од најбогатијих земаља, вјековима позната по својој неутралности.
12) КАНАДА
Канада се успјешно задржала на прошлогодишњој позицији. Она је друга површински највећа земља на свијету, а јединствена је по својој очуваној природи и по отвореној политици према мигрантима.
11) УЈЕДИЊЕНИ АРАПСКИ ЕМИРАТИ
И ова држава је остала на истој позицији на којој је била и прошле године. Иако је у суштини конзервативна земља, спада у једну од најлибералнијих земаља, са уставом који дозвољава слободу вјероисповјести.
10) САУДИЈСКА АРАБИЈА
Ова земља је пала на листи за једну позицију у односу на прошлу годину, а US News називају је „гигантом Средњег истока“ због величине државе и истиче њену важност за муслимане, јер милиони посвећених верника годишње долазе у Меку.
9) ЈУЖНА КОРЕЈА
И Јужна Кореја је пала за једно мјесто на листи. Тренутно је у центру пажње највише због свог конфликта са Сјеверном Корејом.
8) ИЗРАЕЛ
Израел је одржао своју позицију, а с обзиром на своју малу површину он се показао као важан играч у глобалним питањима. Ова држава има јаку економију, знаменитости које су битне за неколико религија и затегнуте односе са многим арапским сусједима.
7) ЈАПАН
И Јапан је задржао своје прошлогодишње мјесто, а US News га називају „једном до најписменијих и технички најразвијенијих нација на свијету“.
6) ФРАНЦУСКА
Француска је остала на свом мјесту, а њен утицај на цио свијет и у прошлости и у садашњости неизмјеран је. Она је једна од најстаријих земаља на свијету и данас утиче на глобални развој својом науком, политиком и развијеном економијом, али пре свега својом културом.
5) УЈЕДИЊЕНО КРАЉЕВСТВО
Ова острвска држава задржала се на својој прошлогодишњој позицији, а описана је као „веома развијена нација која утиче на свјетску економију, политику, науку и културу“. Њена тежња ка изласку из Европске уније угрожава њену снагу на глобалном нивоу.
4) ЊЕМАЧКА
И Њемачка је остала на својој позицији. Ова најнасељенија земља Европске уније има једну од најјачих економија на свијету и веома важну улогу у развоју друштва у цијелом свијету.
3) КИНА
Кина је задржала своје треће мјесто. Она је дом најстарије цивилизација на свијету и земља са највећим бројем становника, а сматра се и четвртом највећом земљом по површини.
2) РУСИЈА
Русија се усталила на другом мјесту. Она је највећа земља на свијету по површини – скоро дупло је већа од Канаде и покрива цијелу сјеверну Азију и велики до источне Европе. Граничи се са великим бројем земаља, а морске границе дијели са Јапаном и САД.
1) САД
Америка је задржала своје прво мјесто на листи најмоћнијих земаља на свијету. US News називају је „најдоминантнијом свјетском економском и војном силом“ која има културни утицај на цио свијет захваљујући својој филмској, телевизијској и музичкој продукцији.
Прочитајте још:
Нова петиција 100 интелектуалаца и јавних личности против прогона новинара у Црној Гори
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
… i tik uz Ameriku, Rusiju, Kinu, Njemačku, Veliku Britaniju, Francusku, Italiju, Austriju, Španiju, Švefsku, Norvešku, Dansku, zemlje Beneluksa, i još (izuzev nekih poludivljih afričkih zemalja) 192 države?… Top 200! ?