Срђа Трифковић: Нисмо сами, имамо себе
1 min readПрофесор Срђа Трифковић, српски и амерички публициста, политичар и историчар, докторске студије завршио је у Саутемптону. Касније је био професор на више америчких универзитета, писао је паралелно за угледне америчке новине попут „Њујорк тајмса“ и „Вашингтон поста“… Израстао је у озбиљног аналитичара геополитичких стремљења Запада, углавном САД на Балкану, првенствено према Србији.
Са господином Трифковићем разговарамо на тему нових односа САД према Србији и Републици Српској после победе демократа на америчким председничким изборима.
Шта нам доноси та политика?
-Одговор се налази, као прво, у континуитету србофобије водећих кадрова Демократске странке, што датира из 90-их година. Дакле, ово није никаква моја параноја, биће врло конкретно да је садашњи државни секретар за спољне послове Ентони Блинкен био млађани функционер Стејт департмента када је дошао на положај спољнополитичког саветника тадашњег председавајућег спољнополитичким одбором тадашњег америчког Сената Џозефа Бајдена, и у том својству је био састављач његових говора који су били препуни расистичке мржње и разулареног говора мржње против Срба, када је Блинкен њему сугерисао, а Бајден прихватио да инсистира, у случају рата у БиХ, на укидању ембарга на испоруке оружја муслиманима и на ваздушним ударима на српске позиције.
То је такозвана стратегија лифтенг страјк, лифтенг – укинути ембарго, страјк – ударити на Србе. Потом је био један од водећих пропагандиста мита о сребреничком геноциду, који наравно не постоји. Јесте злочин, није геноцид, и један од водећих заговорника рата против Србије, агресије НАТО предвођене Клинтоновом Америком у пролеће 1999. године. Дакле, у случају великих сила, када се формира одређени политички став, врло тешко долази до промена, то вам је као када танкер од пола милиона тона треба да мења курс. А поготово у случају тоталитарно либералног естаблишмента, они су контрадикције, либерали су истовремено и тоталитаристи, видимо како спроводе дисциплину кичме према сопственим неистомишљеницима у Америци.
Они су сада узурпатори Беле куће и свих других институција после нелегитимно зграбљених избора, уз низ манипулација, о којима сада немамо простора да детаљно говоримо. Али за које не треба имати сумње да представљају одраз става дубоке државе да се 2016. године са победом Трампа десила грешка која не сме да буде поновљена. Елем, Доналд Трамп није имао склоности ка тој нарцисоидној опсесији вашингтонског естаблишмента о сопственим изузетностима и Богом даном изабраношћу САД да буду предводник наводне међународне заједнице.
Међутим, пошто су узурпирали власт, они сада желе и споља и изнутра да наметну своје узусе и своје принципе, а у случају Срба на невољу, нањушили су један лаган плен који може да им буде врло ефикасна и брза вежба у дискредитацији Русије као велике силе у опадању. Бићу врло конкретан. Ентони Блинкен је пре месец дана рекао да ће први потези нове администрације бити да се супротставе „малигном руском утицају“ у Украјини, у Грузији и на западном Балкану.
А погодите ко ће на тој листи први доћи на ред? Па, наравно, западни Балкан. Из простог разлога, ово одговорно кажем, јер имам прецизне информације да је већ почело разрађивање сценарија за изазивање босанскохерцеговачке кризе која би била решена ликвидацијом Републике Српске, или барем њеним срубљивањем на пуку празну љуштуру без супстанце. Они то виде као могућност да покажу до које мере је заправо Русија немоћна данас на Балкану.
Да ли су по питању Русије заиста у праву?
-Трагична је чињеница да су у праву. Био је Лавров прошлог месеца у БиХ, дао је подстрек Србима у Републици Српској да се надају некој озбиљној руској подршци. После његовог одласка није било више говора о реализацији оног давно обећаног кредита за стабилизацију буџета Републике Српске, који, као што рекох, годинама је обећаван и никада реализован, а представљао би пуку статистичку грешку у свеукупним издацима Руске Федерације.
Рецимо, на субвенционисање јефтиних цена нафте и гаса Белорусији, нити је једна једина цигла, или један једини кубик бетона уграђен у руски храм за који је уз велику помпу требало да крене сада изградња. А истовремено у мешовита предузећа на подручју Републике Српске, Руси упућују најгори могући шљам, трећеразредне квазибизнисмене који само гледају где и колико могу да отму, а који притом чак не задовољавају ни елементарне обавезе пореске и комуналне према земљи домаћину.
Кажете да Русе Република Српска заправо не занима?
-Тако је, стиче се утисак да Русима није чак ни много стало до опстанка РС или, ако и јесте, они то ни једним јединим конкретним потезом до сада нису показали. Ово кажем са тугом, а не са гневом. Али је крајње време да данас, 2021. године, седам година после почетка приче о руском кредиту и више од деценије од почетка приче о неком руском повратку на Балкан, схватимо шта се дешава. Дешава се да су почетком двехиљадитих у Црној Гори, са инвестицијама у алуминијумски комбинат и у некретнине деловали као једна озбиљна велика сила која припрема неки геополитички пројекат ширих размера и онда их је Мило Ђукановић направио будалама.
Ја се овде изражавам колоквијално, зато што је то најадекватнији термин. Направио је идиоте од њих тиме што им је забио нож у леђа, ушао у НАТО, чак и наметнуо санкције. У случају Грчке, Руси су имали јединствену шансу у тренутку када је претходна влада била уцењена од стране тројке, Међународног монетарног фонда, Светске банке и Европске банке и била суочена са ултиматумом који је означио потпуну предају Грка у руке међународних банкара. Дакле, имали су јединствену шансу за коју је и Атина била заинтересована да уз финансијску подршку изађу из еврозоне и да реконституишу драхму и да пруже конкретан пример отпора глобалистичкој хибри.
Ни то нису учинили. И онда су, као што смо видели и у Северној Македонији, проћердали своје позиције са успешно спроведеним шиптарским сценариом довођења на власт актуелног премијера. Али то све скупа тачно не треба да нас превише изненађује јер су очајно лоше одиграли и украјинску партију у свом непосредном суседству.
Другим речима, већ су имали 2004. године јасно упозорење шта се спрема са такозваном наранџастом револуцијом Јушченка, да би допустили деценију касније да се много агресивније и много фокусираније исти сценарио понови са рушењем Виктора Јануковича, при чему је несретни Јанукович, легално изабрани шеф државе, очајнички покушавао да Москву тргне из дремежа и да тражи упутства шта да ради у критичним данима мајданског државног удара. Био је остављен на цедилу. Јако је слаба утеха да ли ће бити сачуван Домбас, не знамо, чак и повратак 2.000 километара од Карпата и Лавова до Ростова на Дону.
Дакле, ако су Руси себи допустили да Украјину која представља поглед ка њиховом рањивом јужном стомаку тако проћердају, зашто се онда чудимо што су на Балкану испали тотални лузери.
Америка се већ две деценије суочава са озбиљним унутрашњим проблемима. И тамошњи аналитичари тврде да те проблеме није могуће решити ни за четири председничка мандата. Да ли то они своје проблеме затрпавају тако што ће свету да покажу да је Америка прва и највећа светска сила?
-И једно и друго. Јер није новост да велике силе у ситуацијама када се суочавају са унутрашњим проблемима изазивају спољне кризе да би створили некакво унутрашње збијање редова. То смо видели у случају краља Шпаније Филипа ИИ, који је истовремено покушавао и да изврши инвазију на Енглеску у време Јелисавета И са својом великом армадом и да помогне католицима против протестаната у Француској и да сузбија побуну у Холандији, то смо видели изразито са Аустроугарском која је са изазивањем царинске кризе у односима са Србима, а потом са анексијом Босне и Херцеговине 1908. покушавала да консолидује унутрашњу политичку сцену услед сталних тежњи Мађара за што већим степеном самосталности. А то смо видели и у кризним тренуцима опадања Совјетског Савеза 1979. године, када је ушао у авганистанску авантуру која је на крају крајева само убрзала распад система.
Међутим, невоља је да је Америка још увек веома моћна. Њен естаблишмент, њена дубока држава коју чине и војно-индустријски комплекс и вашингтонска мочвара, како је сасвим адекватно описао Трамп, а која се састоји и од Конгреса и од лобистичког апарата, и од којекаквих института, такозваних трустова мозгова, затим банкарски сектор Волстрита, а поготову информативно технолошка тврђава либерализма на западној обали у Силиконској долини у Калифорнији и Сијетлу.
Они неће без великог лома и без великог џумбуса прихватити постепено америчко губљење сопственог утицаја и сопствене моћи. Неће као Британци да покушају рационално да се прилагођавају новонасталим приликама у опадању британске империје. Британци су видели после Другог светског рата да више нема много сврхе покушавати да се одржи као први и прави драгуљ у империјалној круни, а то је Индија. После тога је уследило повлачење из Супсахарске Африке, са Кариба…
У америчком случају то не може да се деси зато што читав мит о америчкој изузетности чији су припадници америчке владајуће елите потпуни заробљеници, сваки уступак третира као морални колапс и недопустиву капитулацију. И због тога, насупрот иоле рационалној процени америчких националних и државних интереса који би у овом тренутку изискивали консолидацију и повлачење са пренапрегнутости империјалног глобалног поретка. Напротив, пре ће инсистирати на његовом перпетуирању и на његовом јачању, што ће наравно довести до великих сукоба, пре свега мислим на односе са Кином, јер су покушаји трајног држања Кине у сузбијеном геополитичком оквиру у коме се налази већ деценијама ненормални и неприродни.
Увек је кроз историју јачање пре свега на економском плану једне силе значило и покушај њеног адекватног војно-политичког и геостратешког ширења. Дакле, покушај да се кроз ланац острва од Јужне Кореје и Јапана, преко Окинаве и Формозе, односно Тајвана до Филипина и југоисточне Азије, Кина држи сузбијена, пре или касније ће изазвати рат великих размера. Ја у то уопште немам сумње. То није нека апокалиптична прогноза лудог професора, то је напросто један трезвени и на историјском искуству утемељени став који датира још из Тукидидове историје Пелопонеског рата, када сила у успону – сократска поморска Атина, и сила која тежи очувању статуса кво и своје регионалне супернације – а то је била теократска и аристократска Спарта – напросто нису могле да остваре коегзистенцију без рата.
Исто важи и за Римску републику и Картагину. Није подносио Медитеран, кључно централно море, и географски фокус старога века класичне антике два господара, између Рима и Картагине. Значи, постојао је егзистенцијални сукоб који је морао да буде решен уништењем једне од двеју страна. Ја бих само додао, пре него што дође на тапет тај у суштини структурно мирним средствима нерешив сукоб између Америке и Кине, да ће Американци направити још много зла по Европи, јер Кинези у овом тренутку још нису спремни за ту општу конфронтацију. Они и даље сматрају као што су нагласили на конгресу Комунистичке партије у јесен 2017. године, да од 2035. године остваре паритет, а негде половином овог века, значи на стоту годишњицу победе Мао Цедунга, 2049. да остваре и глобалну супернацију.
Извор: Експрес.нет
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Lepo zbori profa.
… Logika ove nije najjača karta!
Elem, Trifko kuka e Rujke ne mare mnogo za RS, a onda kliče da smo dovoljni sami sebi!?
Ja ne kukam … ni na Ruse!
U sebi, i u svoje kljuse! Oduvijek u to vjerujem.
.. Nijesmo sami Srbi kada smo sa sobom!
Ako smo … Ako nijesmo, da poradimo.
A ovima hvala i za onoliko.
Putin je iz Jeljcinovog okruzenja,nema sta da se cudimo.
Objavljeni razgovori iz aprila 1996 godine Borisa Jeljcina i njegovog američkog kolege Bila Klintona otkrivaju strah Jeljcina od mogućnosti povratka Krima u Rusiju. Jeljcin se plašio da neke usijane glave (komunisti ako tada pobede na izborima u Rusiji) da će dobiti ideju da vrate poluostrvo Krim Rusiji, a on nije želeo građanski rat. Kao što vidimo njegov neslednik Putin nije imao taj strah. Vratio je poluostrvo u Rusiju po cenu da se dogodi i gradjanski rat u Ukrajini, doduše ne na Krimu nego u Donbasu.
Jeljcin je bio samo poslušnik Amerike. Naslednik > u leto 2008 u Jekaterinburgu Rusija održan je prvi samit Briksa.
U politici nema emocija , jedino se uvazavaju cinjenice i istorijsko iskustvo , ali faktor VREME je neumitnost kojom upravlja sam Bog ! Za sto godina Amerika je akumulirala u dva svetska rata enormno bogatstvo , a da je u oba od jedanaest godina ratovanja ucestvovala svega cetiri godine i to na tudjoj teritoriji (ne računajući Perl Harbur) ! Da ne pominjemo pedesetak ratova koje je vodila i provocirala posle drugog svetskog rata , a iz svakog izvukla veliku materijalnu korist ! Vratimo se VREMENU , koje ne radi za USA , a još manje za NATO , dolar sve vise gubi status „svetskog novca“ ,unutrasnji dug je oko dvadeset cetiri hiljade milijardi dolara , Americi polako okreću ledja ne samo oni koji su uz nju bili iz straha već i bivši saveznici , u ovom trenutku to ne izgleda drasticno , ali je svakako nezaustavljiv proces , visenacionalnom NATO putujućem cirkusu treba postaviti pitanje ;da li bi Portugalci ratovali protiv Rusa za slobodu Estonije !?O energetskoj zavisnosti Evrope od Rusije je sve poznato i Bantu crncima !
Ko ima zelju, da nesto pametno cuje i nauci, neka poslusa ovog covjeka, to nam je jedan od najvecih analiticara,vrhunski intelektualac, i patriota.Blago studentima Banjaluckog univerziteta kad imaju ovakvog ucitelja, profesora, druga, i ljudinu.
Погледајте мало пажљивије финансијску конструкцију Северног тока 2. Ако се тај Гасовод не заврши биће финансијски погођене и Русија и Немачка. Гасовод ће бити завршен, а америчка условљавања у корист Украјине довешће до тога да је финансијски највише погођена Немачка. И то Немачка која је мотор ЕУ. Откад су Пољска, Естонија и Литванија, а које заговарају да се заустави Северни ток 2, откад су оне важније од Немачке? Да ли те земље чине водећи мотор ЕУ? Не чине ни помоћни мотор. Бајденова одлука протв Северног тока 2 како год да буде формулисана, упуцаће Немачку, а затим и Европску унију. С једне стране Бајден би да обнови пољуљано евроатланско савезништво са ЕУ-ропом, али тога неће бити ако с друге стране због зауставља Северни ток 2. Изгубиће и Русија, али важније је да пропада евроатланско партнерство. То је пуно већи добитак него да су преотели Грчку и друге ситније балканске земље. Северни ток 2 је изванредан тројански коњ, и то такав да је сад касно предузимати мере против њега. А ако мере против њега изостану, сигурно је да Америка губи и у погледу зараде и у погледу угледа.
Руси су власници Сбербанк, Агрокора-Фотонова групе, Гаспрома,Лукоила, многих инвестиционих фондова који су регистровани по читавом свету.
Јавна је тајна да су Руси сувласници МОЛ-А, ПЕТРОЛА, ЕКО ПЕТРОЛА…
Претпостављам да сте Ви новинари ИН4С упознати са информацијама да је српски Телеком власник Адриа медија групе (Курир група) , Мондо медија,стратешки партнери Коперникус корпорације (Прва ТВ СЦГ, Б92… КЦН…).
Исто важи и за Јунајтед групу, која има „своје“ компаније, из своје сфере утицаја…
Руси нису инфериорни, али не могу да буду супериорни у НАТО комшилуку.
Русија обраћа пажњу на Републику Српску и Републику Србију.
Република Србија је тај стуб у који Русија има поверења, јер Русија нема поверења у стране плаћенике и домаће политичаре који раде за добробит западних служби у Сарајеву (СДА).
Руси раде велике ствари и пројекте са Републиком Турском,што већ даје резултате.
Русија ради велике ствари и са Уједињеним Арапским Емиратима, са Ираном, Сиријом,Суданом,Либијом,Азербејџаном, Малезијом… Неће се поновити оно што је било 1994/5.
Република Српска има подршку Српске православне цркве, православног света , Републике Србије, дијаспоре Срба…
Индија, Индонезија, Сирија, Ирак, Аргентина, Бразил, Алжир, Ангола, Иран, Куба, Казахстан, Белорусија, Јерменија, Туркменистан, Азербејџан, Грчка, Шпанија, Кипар, Словачка, Румунија, Мађарска, Чешка, Мадагаскар, Мексико, Венецуела, Уругвај, Киргистан, Северна Кореја, Вијетнам, Непал су уз Републику Српску.
in4s mozete li mi reci u kojoj crkvi je kršten Joanikije jer vidim da je krenula neka hajka na njega u vezi Makedonske Pravoslavne Crkve
Од стране Русије нема ни реализације „оног давно обећаног кредита за стабилизацију буџета Републике Српске, који годинама је обећаван и никада реализован, а представљао би пуку статистичку грешку у свеукупним издацима Руске Федерације“ каже Трифковић. Али да се та реализација догодила Српска би већ била нападнута, чак и у периоду владавине Бајденовог претходника Трампа. Где год Русија да крене кренуће и они Американци. Шта би Русија добила са преузимањм Грчке? Слично као у време Варшавског пакта кад је имала слабе савезнике, у партнерству са њима сигурно није могла да победи САД и њене богате западноевропске савезнике. У Грчкој би Запад увео нови грађански рат попут оног 1946-1949, а не би дозволио да се Грчка нађе у орбити Москве. Где крену Руси, тамо иде и Запад, нити одустаје ако су тамо већ на неки начин присутни. Видимо то на примеру Сирије нарочито у оном делу како су крајем 2017 на превару преотели највећа сиријска нафтна поља; Исис се преко ноћи пресвукао у курдски СДФ, а заправо највише посла имао је портпарол СДФ-а – само да објави још једну веома брзу победу СДФ-а. Запад веома добро чува своје већ заузете и преотете „крпице“. С њима се не игра проста игра преотимања „крпица“, јер пре ће потргати крпице у парампарчад него подвити реп и отићи.