ИН4С

ИН4С портал

Срећан рођендан, генерале Младић

1 min read
Генерал Ратко Младић данас пуни 76 година. Рођен је 12. марта 1943. у селу Божиновићи, у општини Калиновик.

Ратко Младић

Генерал Ратко Младић данас пуни 77 година. Рођен је 12. марта 1943. у селу Божиновићи, у општини Калиновик.

Ратко Младић је од 1991. до 1995. имао важну улогу у ратовима у Хрватској и БиХ. Потом је био командант Војске Републике Српске.

Генерал Младић је 12. маја 1992. одлуком Народне скупштине Српске Републике у Бањалуци, а на приједлог некадашњег предсједника Републике Српске Радована Караџића, постављен за команданта Главног штаба Војске Републике Српске и на том положају је остао до 1996.

Ратко Младић је редовно унапријеђен у чин генерал-пуковника 24. јуна 1994. године.

Младић и Караџић

Хашки трибунал га је оптужио да је одговоран за ратне злочине у Сребреници 1995. године, као и друге ратне злочине између 1992. и 1995. године, злочине против човјечности и кршење обичаја ратовања.

Под притиском тзв. међународне заједнице и Хашког трибунала генерал Ратко Младић је 8. 11. 1996. године смијењен са мјеста команданта Главног штаба ВРС и није именован за Начелника Генералштаба указом тадашње предсједнице Републике Српске Биљане Плавшић.

Генерал Младић је имао статус активног војног лица и у СРЈ, све док указом председника СРЈ Војислава Коштунице 28. фебруара 2001. није пензионисан.

Пензију је примао до новембра 2005. године када му је, под притиском западних земаља и све учесталијих захтјева Хашког трибунала за изручењем она укинута. Сва непокретна имовина замрзнута му је 2006. године.

Од 1995. године до 2011. се налазио у бијегу. За то вријеме било је више покушаја хапшења, али сви су завршени безуспјешно. Младића су виђали на Романији, у Хан Пијеску, Београду, Бањи Врујци, у околини Ваљева, Панчеву, на Златибору, Церу, Повлену итд. Као могућа скровишта помињале су се разне касарне и војни објекти, али и манастири у Овчарско-кабларској клисури.

Ухапшен је 26. маја 2011. у Лазареву код Зрењанина. Његово хапшење и изручење ради суђења за ратне злочине се често наводило као нужан услов Србији за помоћ и сарадњу од стране ЕУ и САД.

Хашки трибунал осудио га је на доживотну казну 22.11.2017. године.

Прочитаје још:

ПРЕОКРЕТ: Синђелић – афера „државни удар“ је циркус, није било плана за атентат на Мила (ВИДЕО)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

15 thoughts on “Срећан рођендан, генерале Младић

  1. Срећан рођендан најбољи човјече и најчаснији Србине. Живио нам још дуго у здрављу и ако Бог да на слободи!

    1. Политика га је кочила, нпр. генерал је јасно поставио задатак да усташе ни педаљ са ове стране Саве не смију имати. Ослободио је џек код Оџака и држао до краја рата, али Орашје због политике односно наређења Караџића није ослободио. Или кад смо Бихаћ 3 пута ослобађали, а онда дође политичко наређење о повлачењу… У датим околностима и са средствима којима је располагао доносио је најбоље одлуке.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *