ИН4С

ИН4С портал

Српкиње најхрабрије у региону: Србија предњачи по броју жена професионалних војника

1 min read

Фото: Принтскрин Ало/Александар Станковић

На територији бивше Југославије и Албаније, највише жена међу професионалним војницима има Војска Србије (ВС), док друго и треће место припада Црној Гори и Хрватској, преноси Балканска безбедносна мрежа.

У извештају „Жене у систему безбедности 2024“, који је израдио „Балкан дифенс монитор“, у војним редовима Србије лепши пол чини укупно 18 одсто активног састава.

Следећа, Црна Гора, има 16 одсто жена професионалних војника, а трећепласирана Хрватска 14 одсто жена у војсци, иако једина од свих земаља није навела да ли се то односи на број жена професионалних војника или број жена у оружаним снагама уопште, без обзира на чин или статус.

У оружаним снагама Босне и Херцеговине (БиХ) жене чине 12 одсто професионалних војника док је у Албанији тај удео 11 одсто.

Најмање професионалних војника жена има Армија Северне Македоније – близу шест одсто.

У редовима Војске Србије (ВС) међу официрима има 12 одсто жена док је њихов број у подофицирском кору свега четири одсто.

С друге стране, највећи број подофицира, али и официра жена, у читавом региону има Албанија.

Оне чине 21 одсто официрског и 13,5 одсто подофицирског кора, а Албанија је једина у региону постигла НАТО стандард од 15 одсто жена у укупном броју оружаних снага.

Највиши чин од свих жена у тој војсци од 2018. године носи Манушаке Шеху, која је као генерал-мајор уједно и прва жена заменица начелника Генералштаба војске Албаније.

Оружане снаге БиХ имају осам одсто жена официра и шест одсто подофицира, а прошле године Драженка Панић постала је прва жена пилот пошто је школовање у Грчкој завршила као најбоља у класи странаца и која ће летети на хеликоптеру Газела.

Хрватска је обезбедила сумиране податке по којима 14 одсто оружаних снага чине жене, не наводећи колико их је у којем сегменту.

Ипак, познато је да су у последњој генерацији дипломаца Војне академије од 71 кадета, 22 су биле жене. Од укупног броја од 417 студената Војне академије у Хрватској у овом моменту 93 су жене.

Црна Гора има висок број жена официра – 17 одсто а с друге стране, свега шест одсто подофицира су жене у тој земљи.

До сада у Црној Гори ниједна жена није стекла виши чин од мајора, што не треба да чуди јер се ради о војсци са најмање формацијских места у региону.

Врло висок број жена у официрском кору има и Армија Северне Македоније – 20 одсто. Међу подофицирима жена има 13 одсто, а од укупно 35 кадета примљених на Војну академију њих 14 су девојке.

Проблем у оружаним снагама Северне Македоније представља неадекватна етничка а не полна заступљеност, па поједини критичари наводе да број Албанки унутар армије не одражава у потпуности структуру тог друштва јер од иначе малог броја професионалних војника, свега 1,6 одсто чине припаднице албанске националне заједнице.

Одређени етнички, односно религијски проблеми постоје и у Оружаним снагама БиХ где је до недавно за око 270 Бошњакиња било забрањено да носе хиџаб када су у униформи.

Након што је професионални војник Емела Мујановић тужила Оружане снаге БиХ због дискриминације, министар одбране Зукан Хелез је предложио да се женама верницима у војсци омогући да носе мараме које ће бити „истог материјала и боје као униформа“.

Извор: РТ Балкан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Српкиње најхрабрије у региону: Србија предњачи по броју жена професионалних војника

  1. Aman ljudi….
    Prestanite hvaliti gluposti.

    Srbima trebaju MAJKE.
    Samo žene mogu biti MAJKE.

    Ne gurajte žene u poslove koji su neprirodne za njih.

    Srbi moraju odbraniti porodice.

    Srce porodice čine žene.

    Srbima trebaju žene i majke da nam čuvaju i očuvaju porodice i decu.

    Ne trebaju nam zene piloti, tenkisti, vojnici, policajci…

    Žene trebaju da rađaju mlade pilote, tenkiste…..

    Ako žena ne bude NECE biti ni naroda ni države.

    Prestanite uništavati žene tim neprirodnom poslovima za njih.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *