ИН4С

ИН4С портал

Српска историјска читанка: Српско царство (ВИДЕО)

1 min read
Освајањем византијских области и важног града Сера 25. септембра 1345. године, краљ Душан се одважио да уздигне српску архиепископију на ранг патријаршије.

аутори емисије: Немања Девић и Сава Самарџић

Доласком на власт 1331. године, краљ Стефан Душан је уз помоћ властеле створио јаку војску и наставио освајања ка југу своје државе, према Византији искористивши њену слабост проузроковану унутрашњим немирима. Убрзо по започетом војном походу дошао је до града Солуна, којег није успео да освоји, али је закључењем мира са византијским царем Андроником III задржао велики део византијских териоторија све до полуострва Халкидик и Свете Горе.

Освајањем византијских области и важног града Сера 25. септембра 1345. године, краљ Душан се одважио да уздигне српску архиепископију на ранг патријаршије. На Цвети 1346. године у Скопљу, први српски патријарх постао је дотадашњи архиепископ Јоаникије II. Исте године у истом граду на Васкрс 16. априла српски народ добио је првог цара, Стефана Уроша IV Душана Немањића. Српска држава и друштво су на овај начин ушли у породицу царева. Његов малолетни син Урош постао је савладар и добио је титулу „младог краља“.Својим најближим рођацима и истакнутој властели цар Душан почео је да додељује византијске титуле.

Цар Душан наложио је да се састави законик који је требало да важи у читавом царству. Књига закона од 201 члана, познатија као Душанов законик, проглашена је на државном сабору у Скопљу 21. маја 1349, а допуњена на сабору у граду Серу 1354. године. Закон благовернога цара Душана био је најважнији зборник закона феудалне Србије и један од значајнијих европски правних споменика уопште.

Поред свих опасности које су се надносиле над српским царством средином 14. века, опасност у виду Османлија које су на Балкан и у Европу позвали претенденти на византијски престо била највећа. У јеку припрема за коначни обрачун са Османлијама, под неразјашњеним околностима, 20. децембра 1355. године преминуо је цар Стефан Душан. Првобитно је сахрањен у својој задужбини, манастиру Светих Арханђела код Призрена. Саркофаг са посмртним остацима првог српског цара данас се налази у цркви Светог Марка у Београду.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Српска историјска читанка: Српско царство (ВИДЕО)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *