Српскa-православна црква у Боки Которској 1913. године
1 min readПише: Никола Милованчев
Код доказивања историјског битисања Српско-православне цркве у Боки Которској, драгоцјене доказе пружа бокељска штампа из периода до Првог свјетског рата¹, па ћемо изнијети један примјер о томе.
У периодици Боке до 1914. године, значајно мјесто припада календарима „Бока“, који су излазили у Котору од 1908. до 1913. (календари за године 1909 – 1914).
ве календаре уређивао је архимандрит Дионисије Миковић² (Челобрдо, над манастиром Прасквица, 1861 – манастир Дуљево, 1942) – марљиви историчар, национални и културни радник, дугогодишњи игуман манастира Светог Ђорђа у Бањи код Рисна.
Игуман Дионисије био је православни духовник широких погледа и врло отворен према нашој браћи католичке вјере, па су у календарима Бока сарађивали и неки од познатих култуних прегаоца међу Србима католицима. Од њих ћемо споменути: историчара и географа, професора дубровачке гимназије Антуна Вучетића; дубровачког књижевника, етнографа и историчара Вида Вулетића Вукасовића, и тада познатог српског пјесника Мила Јововића, родом из српске католичке породице Јововић из Бара³.
Исказивање националног карактера српско-православне цркве у Боки показаћемо на примјеру шестог (задњег) годишта тог календара, за 1914. годину.
Календар Бока доносио је у уводном дијелу, да би се показало којој, односно чијој цркви, Бококоторска епархија припада, попис под називом „Српски светитељи“. Наведимо неке од наших, уз светог Саву (као завјетног светитеља и заштитника Бококоторске епархије), у календару за 1914. споменутих светитеља: св. Прохор Пчињски и преп. Гаврило Лесновски; св. Јоаникије Црнорјечки; св. Василије Острошки; св. Стефан игуман Пиперски; св. Јован Владимир, краљ Зете и Подгорја; св. цар Лазар; св. Климент епископ Велички; св. Стефан Штиљановић кнез паштровски, деспот српски; света Петка – Параскева; св. Петар Петровић – Његуш, митрополит; св. Иларион епископ; св. Милутин – Стефан краљ; св. краљ Стеван Дечански; св. Стефан – Урош цар; св. Јован деспот, и други.
Национална припадност цркве означавана је више пута у сваком годишту календара. Тако је Дионисије Миковић учинио и у календару Бока за 1914, код потписа своје пјесме „Богу“, коју је потписао псеудонимом „Српски Родољуб“ и наводом да је пјесма спјевана „У Српско-правосл. Манастиру Св. Ђорђа у Рисну. На Ђурђев-дан 1913“.
У заносу након побједе над Турцима у Балканском рату, Д. Миковић у тој пјесми пјева (на стр. 2):
„Слава Теби Боже услишања,
Рад’ свршетка српског робовања!“
Тако се дакле пјевало у Боки, у српско-православном манастиру у Бањи, под аустријском влашћу, 1913. године. Народ Боке је знао да је свој на своме, па се ни игуман Миковић није много устручавао да сакрије своје, и своје пастве осјећаје.
Чија је 1913. била православна црква у Боки Которској показује већ и сам наслов чланка на 64. страни календара Бока за 1914: „Покретачи Српско-православног Бококоторског владичанства“. Назив „Српско-православно Бококоторско владичанство“ записао је уредник Дионисије Миковић.
С обзиром да је он био архимандрит и игуман у том владичанству, може се вјеровати, да је знао које вјере су и он, и исвештенство, и вјерни народ, и епархија.
Након једног вијека појављују се тврдње да Српско православно Бококоторско владичанство није било српско; колико су ти наводи истинити може да закључи свако, коме је од Бога дата могућност здравог психичког расуђивања.
Ради потпунијег информисања данашњег читаоца, доносимо почетак чланка „Покретачи Српско-православног Бококоторског владичанства“:
„Од колике су користи Српска владичанства довољни је доказ: што су она била прва и главна брига Св. О. Сави Немањићу, па их је устанављао по свијем странама драгосног Српства а сљедовали му и сљедују побожни и напредни владари.
Српска црква дијелила је судбину свог народа, па је и Бока, као саставни дио Зетске епископије установљене Св. Савом, а цар Душаном на митрополију подигнуте с народом пријешла кроз огањ и воду, док се је најпотла стасала у кнез Ивановој задужбини под Орловим кршом.
Она у побожним и родољубивим врлинама сјаји с поља Цетиња све од 1484. г. Али Боку, њезин саставни дио, одцијепљује од ње Наполеон I. указом 19. септембра 1808. год. А коначно је подпала под далматинску епархију 1814. год.“.
Дакле, да резимирамо: Српска црква, у њој српски народ у Боки, и у Зетској епископији са Србином Светим Савом као њеним оснивачем, и српски цар Душан, који је ту епископију подигао у ранг митрополије.
А да су таква иста национална осјећања владала не само у Боки, већ и у Црној Гори тога доба, свједочи још једна пјесма, објављена у истом календару, на страни 2: „Пред ћивотом Св. Петра Цетињскога“ аутора Ђура Шпадијера.
Данас мало познати, у заборав гурнути великан црногорске педагогије, Ђуро Шпадијер (1871-1953), аутор уџбеника геометрије и српске граматике за основне школе у Црној Гори, покретач првог педагошког часописа у Црној Гори (Учитељски лист, 1905. године), бавио се наиме и књижевним радом.
Преносимо трећу и четврту строфу пјесме Ђ. Шпадијера, посвећене Св. Петру Цетињском:
„…
Молитва твоја небу је драга,
Чује је оно, очински прима;
Кријепости сипље силно, да блага
Са душе чаму паклену снима,
Видимо свијет, ко неба рај,
Видимо људе и сунца сјај.
Не престај молбе небу носити:
Патисмо јадни! Сјећај се Срба,
Љути вал на вал тешко га хита;
Ах, суха му би, предрета грба
И гледа свијет ко паклен вај,
И виђе мучен ускрсни рај!“
Тако је српском светитељу Св. Петру Цетињском пјевао, у календару Бока, прије више од једног вијека, српски књижевник и педагог Ђуро Шпадијер, родом из Доњег краја, покрај Цетиња.
Заслужио је Ђуро Шпадијер свакако и монографију, и споменик на Цетињу; на сву срећу, објављена је барем библиорафија његових радова (Др. Душан Мартиновић, Портрети II, Цетиње 1987, стр. 119-129).
² Живот и рад Дионисија Миковића описао је прота Васо Ивошевић у књизи „Архимандрит
Дионисије Миковић“, Котор, 1968. Д. Миковић је уједно био и издавач календара Бока; само за 1910.
годину наводи се да је издавач Милутин Ј. Угљешић.
³ О Милу Јововићу више у: Никола Милованчев, „Мило Јововић (1866 – 1916), заборављени пјесник Србин
католик из Бара. Пригодом стопедесете годишњице рођења и стогодишњице смрти“, Српска
слободарска мисао, Београд, ХХ/2019, бр. 106, јануар – јун 2019, стр. 119 – 122.
Аутор је члан Правног савјета ИН4С
Напомена, текст је објављен 14. августа 2021. године
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Različitim civilizacijama su pripadale Boka i Crna Gora. Jedna je bila u sastavu evrope , a druga otomanskog carstva, u stalnom sukobu i borbi za opstanak. Boka je sticala bogatstvo u trgovini i pomorstvu, a crnagora se borila da preživi. Kada su turci zarobili vladiku Danila,cjela crna gora nije mogla skupiti zlata za otkup, bokeljski kapetan je dao nepovratno za otkup, pa je kralj Nikola dodjelio jednom bokelju svake godine stipendiju za studiranje. Srpstvo boke i crne gore bilo je povezano u korjenu. Preko boke crnogorci su išli u svijet i vračali se. Školovali su se u boki. Vjera ih nije razdvajala već zbližaval. Da je sreće ovo rukovodstvo crne gore bi se ponosilo bokom i u svim razgovorima o pridruženju crne gore evropi isticali bi da je boka po svom uređenju pripadala evropi. Primjenjivala evropske zakone koji nijesu prevaziđeni do danas. Imala uređeno sudstvo poresku organizaciju ….
Iz ovoga mozemo zakljuciti da su Srbi u Boki imali visa prava kad je Boka bila dio Austrougarske nego sad kad je dio Crne Gore.
Дако шта и ови дукљани прочитају , науче и схвате сопствене заблуде…
Čitaju, čitaju ili makar samo naslove. Vidiš kako organizovano i grozničavo puckaju minuse u tom montenegrinskodukljanskonovokomitskonvocpc ludilu. Bolesno pleme krvi zagađene talijanskim vojnicima malim crnim i zdepastim ne zna đe i u što udara! Svetosavlje je vječno i nepokorno! Za njih, te zelene otpadnike nema povratka našoj Svetoj Srpskoj Crkvi makar se i pokajali. Zanosiće se sa nvocpc još malo dok Mikailo i cirkusanti ne odu iz njihovog grada a onda će prevjeriti u katolike. To im sad navrh tri koljena njihova krv traži. Neka idu tamo put Gaeta ako će i plivajući.
Lijepa Boko,tvrđavo Srpstva!
Boka je, do šljegnuća dukljana, bila tvrđava ljudstva, kulture i civilizacijebez obzira na vjeru i naciju. Danas je Boka pod najtežom okupacijom u svojoj istoriji. U Kotoru glavnu riječ vode Cuce i Njeguši. Pomorski muzej u Kotoru nosi ime Poporski muzej Crne Gore. Koja je to Crnogorska flota iz istorije??????????????????
Svaka čast na tekstu i istorijskim činjenicama za čistim dokazima…. treba da je više ovakvih tekstova, da se širi prava istina… samo tako nastavite…