ИН4С

ИН4С портал

Српска војска током Руског грађанског рата 1919. године помагала руским ‘Белима’ у борбама против Бољшевика

Српска војска у Надвојици, Мурманску, током Руског грађанског рата, Русија, 1919. година.

Српска војска је неколико месеци од почетка Руске револуције послала мали број добровољаца у Русију да се боре на страни снага савезника који су у виду интервенције помагали руским ‘Белима’ у борбама против Бољшевика.

По завршетку рата и званичне победе Бољшевика, велики број руских ‘Белих’, који су били одани цару, су емигрирали у Југославију заједно са нашим борцима који су преживели битке. Многи су се населили у Београд и друга већа места у Југославији.

Због извојеване победе Бољшевика, односи између Краљевине Југославије и Совјетског Савеза постали су лоши.

Краљевина Југославија је признала независност и легитимитет Совјетског Савеза тек 1940. године када су успостављени први дипломатски односи. Краљевина Југославија била је једна од последњих држава Европе која је признала независност Совјетског Савеза.

Извор: Телеграм канал – Кроз Историју

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Српска војска током Руског грађанског рата 1919. године помагала руским ‘Белима’ у борбама против Бољшевика

  1. Ово није српска војска већ војска Краљевине СХС. Јединце су формиране после рата од Срба заробљених у Русији који су били у војсци Аустро-Угарске монархије!

  2. Srpski vojnici su apsolutno mogli da spasu carsku familiju al nit su imali taj mandat nit su znali dal bi oni prihvatili spasavanje nit sto im bilo najvaznije hteli da se mesaju u unutrasnje stvari.( isplovljavao naoruzanim vojnicima Srbima brod a pouzdano znali da s malo snaga da ne bude sumnju crveni u blizini tajno cuvali zarobljene clanove familije i cara ) A bilo je dosta Srba na bitnim pozicijama Crvene armije te 17,18,19,20. Ali sem Mustafe Golubovica vecina nije htela tj. Odbijala cinove vece od pukovnickih tj. Jos i pre revolucije su zbog sjajnih uspeha na frontu odbili generalska mesta jer nisu bili zadovoljni nacinom rukovodjenja vojskom tj. Ukazivali na bezbedonosne krupne propuste koji omogucili uskoro februarsku pa oktobarsku revoluciju.Jedan od tih Srba je bio ambasador DnrJugoslavije u Turskoj.

    1
    2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *