ИН4С

ИН4С портал

Српски језик мора бити службени

1 min read

Горан Даниловић

Пише: Горан Даниловић

 

Само профашистичке политике могу истрајавати на дискриминицији српске језичке већине у Црној Гори. Шта, заправо, треба да се догоди па да наводно „грађански блок“ политичких партија које су деценијама владале Црном Гором прихвати мултиетничку Црну Гору?

Из националне већине, која је релативна и по последњем попису, галамџије „црногорског политичког блока“ црпе сва права за себе, па и право да дискриминишу друге.

Јано је, међутим, да у Црној Гори нема националне већине, али се политички прваци, који наводно заступају „црногорску Црну Гору“ понашају као да представљају 70% једнонационалне популације! Управо такву политику наречени покушавају да представи као грађанску и европску? То је, међутим, опскурна политика и опскурнија група заљубљеника у себе, своје фрустрације и прималност од које подилази језа.

Да би престала национална пребројавања мора се поштовати реалност и престати са тривијалним изговорима који су, по правилу, све агресивнији што је мање аргумената.

Дакле, и након деценија политичког и шовинистичког прогона, изгона из просвјете, васпитно-образовног система, српским језиком говори највећи број држављана, грађана, становника Црне Горе. И шта сад?

Треба ли да се скривамо и стидимо чињенице да се већински нисмо одрекли свог матерњег језика? Треба ли да нам се звецка и пријети Уставом који је дискриминаторски јер га је писала и увела у употребу политичка камарила која се обогатила на дискриминацији различих врста?

Чека ли се то да одумре ова тиха већина говорника једног језика како би се ишло низ длаку агресивној мањини политичких група које опстају на мржњи и увјерењу да су аријевски дио наше заједнице?

Нема од тога ништа.

Српски језик мора бити службени у Црној Гори, а готово да је чудесна сагласност огромне већине говорника српског језика да и црногорски остане службени. Да је обрнуто и да је икада у историји Црне Горе и Брда, Старе Херцеговине, Приморја, Боке, Потарја и Затарја црногорски језик био једини и доминантан, сигуран сам да данас нико не би смио поменути и један други изузев црногорског.

Тиха, упорна и историјска већина наших грађана који говоре и чувају српски језик заслужује државну, политичку и грађанску пажњу, заслужују поштовање.

Када Црна Гора, односно, њене институције, почне да поштује разлике, када острашћене национслистичке групе комита и компромита, по сили закона, престану да малтретирају пристојну већину љуфи, држава ће по први пут у историји бити јединствена, јака и једнака за све.

Када Ераковић, Живковић и Николић схвате да им због тога што су Црногорци и говоре црногорским језиком не припада ни једно право више у заједничкој и грађанској Црној Гори ова земља ће бити образац како може да се живи у разликама и различитостима. Морају да схвате да је Црна Гора и српска отаџбина, да су Срби и српски језик са свим другим народима и језицима градили и бранили Црну Гору. Морају да престану са мржњом која се увија у само њима знану петпарачку грађанштину и малограђанштину, те да се ману Вучића и Србије, као дежурних криваца за њихове промашене политике.

Црна Гора и Херцеговина су родно мјесто српског језика и то никакав, па ни префарбани ДПС никада неће промијенити. Српски језик је старији од наших држава и на њему су уписане и записане све историјске истине, подвизи и историјске пропасти.

Црна Гора ће почети да живи нормално онда када се вратимо поштовању реалности и када се престане са примитивизмом заодјенутим у аријевштину најгоре врсте.

Српски језик мора бити службени у Црној Гори.

(Фејсбук)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Српски језик мора бити службени

  1. Cestitam ne samo na ovom komentaru nego i na svakom Tvome. Ti i ljudi Tvojih politickih i obrazovnih kvaliteta treba da prestavljaju narod Crne Gore.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *