Српски крак Турског тока почео да се пуни руским гасом: Прве испоруке од 1. јануара

фото: Б92
Српски део гасовода Турски ток почео је да се пуни гасом, пишу руски медији.
Прве испоруке гаса треба да почну од 1. јануара наредне године. Тиме ће бити омогућено да се у потпуности прекид транзит гаса у Србију преко Украјине.
У следећој фази гас из Турског тока требало би да стигне до Мађарске, а касније и до Аустрије, преноси Спутњик.
Раније је бугарска компанија Булгартрансгас потврдила да ће пуњење гасом почети пре јануара.
Дневне испоруке гаса могу да достигну 15 милиона кубних метара.
Подсетимо, током прошлонедељне посете шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова Београду, председник Србије Александар Вучић је рекао да ће српски део гасовода бити отворен 30. децембра.
Гасовод Турски ток, који је почео са радом 8. јануара, постављен је дуж дна Црног мора од Русије до обале Турске. Даље иде копнени транзитни крак до границе са суседним земљама, одакле се гас већ извози у Грчку, Бугарску и Северну Македонију.
У будућности (након завршетка изградње целокупне инфраструктуре) гас ће ићи у Србију и Мађарску. Пропусни капацитет гасовода дужине 930 км износи 31,5 милијарди кубних метара гаса годишње.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Одлично, једном кад крене бе ноже га више нико зауставити. Само напријед, јака Србија!
Zivio Srpski Svijet.Polako ali sigurno se ostvaruje Njegoseva zelja.
Ima li kakve šanse da se iz Prijepolja pruži jedan krak gasovoda do pljevalja zasto ne i do Bijelog Polja i Berana
tid. Mi u pljevljima jednostavno nestadosmo. Prjeko nam je potrebno zaustavljanje i zabrana svih ložišta na ugalj u kotlarnicama i domaćinstvima. Gas iz Srbije preporodio bih Pljevlja
rastjerajte tu bagru iz opštine za početak
SJAJNO!
Evo i nama i Republici Srpskoj jeftinije grijanje i zaštita okoline.