Српски национални савјет Абазовићу: Ако не буде пописнице на ћирилици, попис ћемо оцијенити као неважећи
1 min readСрпски национални савјет упутио је предесједнику Владе Црне Горе Дритану Абазовићу „Захтјев за подршку уставној равноправности ћириличног писма“.
У Захтјеву који потписује Момчило Вуксановић, предсједник Српског националног савјета наводи се да посебно инсистирају да на попису становништва обавезно буде заступљена и пописница на ћириличном писму, како би грађани Црне Горе имали могућност да у потпуности остваре своја легитимна уставна права.
Наводи се и да би Српски национални савјет као кровна организација српског народа, регистрована код Владе Црне Горе, која легитимно и у складу са позитивним законодавством заступа идентитетска питања,неуважавање захтјева оцијенио као очигледну дискриминацију, а будући попис становништва као неважећи и противуставан.
„Већ дуги низ година, још од усвајања највишег правног акта Устава Црне Горе, запоставља се или пак потпуно изопштава употреба ћириличног писма у државним институцијама. Такав однос према традиционалном писму на којем је написано готово све што представља историјски и културни идентитет Црне Горе доживљавамо као брутално кршење Устава и очигледну дискриминацију бројног становништва, која је већ више пута виђена у прошлим и турбулентним временима. Ћирилица за народе који живе у Црној Гори: Црногорце, Србе, Бошњаке и Муслимане има посебну вриједност. Ћирилицом смо се уписали међу цивилизоване и историјске народе Европе и свијета и њоме су исписани сви наши културни трагови. Ћирилицом је написана најпознатија наша књига Мирослављево јеванђеље, коју је Унеско уврстио у едицију ‘Памћење свијета’ као једно од 120 највреднијих добара које је створила људска цивилизација, као и Октоих и друге књиге из Црнојевића штампарије, чије штампање представља најзначајније датуме културне историје Црне Горе. Не постоји ниједан разлог за потискивање и напуштање ћирилице, ни историјски, ни културни, ни естетски, ни лингвистички, ни вјерски, ни техничко-технолошки“, истиче се у Захтјеву.
Додаје се да је ћирилица „била и остала једна од основних одредница нашег идентитета“.
„Њено напуштање значи прекид са нашим културним и духовним идентитетом, односно одрицање од свог културног наслеђа. Српски национални савјет Црне Горе је у претходном периоду, указивањем на непоштовање и неусклађеност са уставним нормама, показао на непосредан и јасан начин повређивање уставне гаранције равноправности ћириличног и латиничног писма, садржане у члану 13 ст. 2 Устава Црне Горе, на основу које је Заштитник људских права и слобода Црне Горе упутио препоруку свим државним институцијама да у складу са својим надлежностима нормативно уреде и конкретизују уставну гаранцију о равноправности ћириличног и латиничног писма. Цијенећи принципијелни приступ Владе Црне Горе, на чијем сте Ви челу, у решавању важних идентитетских питања инсистирамо на конкретној подршци Владе уставној равноправности ћириличног и латиничног писма, што се посебно односи наш императивни захтјев да све државне институције које су у надлежности Владе Црне Горе без одлагања нормативно уреде и конкретизују уставну гаранцију о равноправности ћириличног и латиничног писма“, пише у Захтјеву Српског националног савјета Абазовићу.
Они су Абазовића замолили да им на захтјев одговори у писаној форми.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Vuksanaj je baš zaštitnik srpstva. Pozdravljam!
Потпишите се ћирилицом, па ћемо остале проблеме ријешавати у повољнијим политичким условима. наравно водећи рачуна да се будемо обавезно понашали онако како се понашају према нама. Само до пролећа, брзо ће Руси до Одесе и делте Дунава. А што се тиче назива писма, лијепо би било да еминентни, неискварени историчари, археолизи, филолози објасне да нијесу Ћирило и Методије донијели писменост, него смо је имали миленијумима прије него су постали многи садашњи народи или нације, а посебно прије ове двојице, од којих је један сахрањен на неких двјеста метара од Ватикана.
Treba insistirati na cirilici ,potpuno ispravno ali sta ako bude popis na latinici i popis na kome ce biti vise Srba nego ranije ali posto nije na cirilici Srbi ga nece priznati.
To je i cilj ,i onda ce reci : eto vidite mi smo htjeli popis, ali ga Srbi ne priznaju.
xxy, zašto otpor prema pravima Srba xxy? Čemu „šta ako“?
Сагласан.Ја их из куће избацам.
Иако је ћирилица наше писмо и претежно се користи, не сме се изгубити из вида да су Срби католици у српском приморју доминантно, ако не и искључиво користили латиницу. Српски идентитет је вишеслојан и богат, а ћирилица јесте један његов део, али не толико значајан. Немојмо због ћирилице да се одрекнемо Српства у Дубровнику, Далмацији и другим крајевима где су латиницу користили Срби католици.
Druže, kad u Dubrovniku bude popis mi nećemo da tražimo da bude na ćirilici. Jel može tako?