ИН4С

ИН4С портал

Српски национални савјет Абазовићу: Ако не буде пописнице на ћирилици, попис ћемо оцијенити као неважећи

1 min read

др Момчило Вуксановић

Српски национални савјет упутио је предесједнику Владе Црне Горе Дритану Абазовићу „Захтјев за подршку уставној равноправности ћириличног писма“.

У Захтјеву који потписује Момчило Вуксановић, предсједник Српског националног савјета наводи се да посебно инсистирају да на попису становништва обавезно буде заступљена и пописница на ћириличном писму, како би грађани Црне Горе имали могућност да у потпуности остваре своја легитимна уставна права.

Наводи се и да би Српски национални савјет као кровна организација српског народа, регистрована код Владе Црне Горе, која легитимно и у складу са позитивним законодавством заступа идентитетска питања,неуважавање захтјева оцијенио као очигледну дискриминацију, а будући попис становништва као неважећи и противуставан.

„Већ дуги низ година, још од усвајања највишег правног акта Устава Црне Горе, запоставља се или пак потпуно изопштава употреба ћириличног писма у државним институцијама. Такав однос према традиционалном писму на којем је написано готово све што представља историјски и културни идентитет Црне Горе доживљавамо као брутално кршење Устава и очигледну дискриминацију бројног становништва, која је већ више пута виђена у прошлим и турбулентним временима. Ћирилица за народе који живе у Црној Гори: Црногорце, Србе, Бошњаке и Муслимане има посебну вриједност. Ћирилицом смо се уписали међу цивилизоване и историјске народе Европе и свијета и њоме су исписани сви наши културни трагови. Ћирилицом је написана најпознатија наша књига Мирослављево јеванђеље, коју је Унеско уврстио у едицију ‘Памћење свијета’ као једно од 120 највреднијих добара које је створила људска цивилизација, као и Октоих и друге књиге из Црнојевића штампарије, чије штампање представља најзначајније датуме културне историје Црне Горе. Не постоји ниједан разлог за потискивање и напуштање ћирилице, ни историјски, ни културни, ни естетски, ни лингвистички, ни вјерски, ни техничко-технолошки“, истиче се у Захтјеву.

Додаје се да је ћирилица „била и остала једна од основних одредница нашег идентитета“.

„Њено напуштање значи прекид са нашим културним и духовним идентитетом, односно одрицање од свог културног наслеђа. Српски национални савјет Црне Горе је у претходном периоду, указивањем на непоштовање и неусклађеност са уставним нормама, показао на непосредан и јасан начин повређивање уставне гаранције равноправности ћириличног и латиничног писма, садржане у члану 13 ст. 2 Устава Црне Горе, на основу које је Заштитник људских права и слобода Црне Горе упутио препоруку свим државним институцијама да у складу са својим надлежностима нормативно уреде и конкретизују уставну гаранцију о равноправности ћириличног и латиничног писма. Цијенећи принципијелни приступ Владе Црне Горе, на чијем сте Ви челу, у решавању важних идентитетских питања инсистирамо на конкретној подршци Владе уставној равноправности ћириличног и латиничног писма, што се посебно односи наш императивни захтјев да све државне институције које су у надлежности Владе Црне Горе без одлагања нормативно уреде и конкретизују уставну гаранцију о равноправности ћириличног и латиничног писма“, пише у Захтјеву Српског националног савјета Абазовићу.

Они су Абазовића замолили да им на захтјев одговори у писаној форми.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Српски национални савјет Абазовићу: Ако не буде пописнице на ћирилици, попис ћемо оцијенити као неважећи

  1. Потпишите се ћирилицом, па ћемо остале проблеме ријешавати у повољнијим политичким условима. наравно водећи рачуна да се будемо обавезно понашали онако како се понашају према нама. Само до пролећа, брзо ће Руси до Одесе и делте Дунава. А што се тиче назива писма, лијепо би било да еминентни, неискварени историчари, археолизи, филолози објасне да нијесу Ћирило и Методије донијели писменост, него смо је имали миленијумима прије него су постали многи садашњи народи или нације, а посебно прије ове двојице, од којих је један сахрањен на неких двјеста метара од Ватикана.

    9
    2
  2. Treba insistirati na cirilici ,potpuno ispravno ali sta ako bude popis na latinici i popis na kome ce biti vise Srba nego ranije ali posto nije na cirilici Srbi ga nece priznati.
    To je i cilj ,i onda ce reci : eto vidite mi smo htjeli popis, ali ga Srbi ne priznaju.

    13
    4
  3. Иако је ћирилица наше писмо и претежно се користи, не сме се изгубити из вида да су Срби католици у српском приморју доминантно, ако не и искључиво користили латиницу. Српски идентитет је вишеслојан и богат, а ћирилица јесте један његов део, али не толико значајан. Немојмо због ћирилице да се одрекнемо Српства у Дубровнику, Далмацији и другим крајевима где су латиницу користили Срби католици.

    11
    5

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net