Срушени павиљони Дјечјег савеза „Тара” и „Комови” на Веруши
1 min readНакон више од шест деценија постојања порушени су павиљони „Тара“ и „Комови“ у дјечјем одмарилишту на Веруши. На њиховом мјесту, како је за „Дан“ саопштио Александар Милошевић, директор Дјечјег савеза, биће изграђена два модерна павиљона са 60 трокреветних соба.
Поред ова два павиљона у склопу дјечјег одмаралишта постоје још два павиљона и то „Веруша“ која је реновирана прије годину и по дана, и „Подгорица“ чија је реконструкција планирана у 2026. години.
„Ми смо до дана затварања одмаралишта прије годину и по дана били буквално пуни из године у годину. Поред боравка у природи дјеци смо нудили пуно музике, игрице, анимације, школице пјевања и цртања. Међутим, били смо свјесни да више није вријеме за шминкања ни за какве ситне интервенције, ситна реновирања, већ је вријеме за финансијски радикалне инвестиционе захвате који су подразумијевали изградњу два потпуно нова павиљона на темељима старих“, рекао је Милошевић.
Он додаје да су урадили идејно-архитектонско рјешење, те да је у завршници добијање урбанистичко- техничких услова.
„Након тога идемо са израдом главног пројекта који би требало у јесењим мјесецима да буде завршен и ревидован. Остаје нам да у складу са законским процедурама одаберемо најквалитетнију фирму која ће вршити надзор градње зато што је на надзору озбиљна одговорност да би све било по пројекту и квалитетно и да би избјегли било какву врсту улагања барем у наредних десет година. Ако би тендер за избор најповољнијег понуђача за градњу био расписан одмах након божићних празника, у раним прољећним мјесецима би се могло приступити градњи оба павиљона. Моја су очекивања, а и жеље, да 1. јула наредне године имамо свечано отварање новог одмаралишта“, рекао је Александар Милошевић.
Он је додао да је за рушење павиљона била задужена фирма Заштита простора Црне Горе.
„Порушена су два павиљона „Тара“ и „Комови“ чија је старост преко 60 година и на истим позицијама, и у физичкм габаритима, биће изграђена два потпуно нова павиљона која ће, надам се, носити иста та имена како би сачували традицију. За 2026. годину планирано је потпуно реновирање централног павиљона „Подгорица“ у којем су ресторан и кухиња. Морам рећи да је за потребе дјеце имао слуха секретар за финансије Балша Шпадијер са којим смо остварили сјајну сарадњу и који је већ за наредну годину обезбиједио средства за изградњу два нова павиљона“, рекао је Милошевић.
Директор Дјечјег савеза наводи да након градње нових павиљона одмаралиште на Веруши може постати комерцијално.
„По мени, штета је такав ресурс не користити 10, 11 мјесеци у години. У току распуста ми би били домаћини дјеци Подгорице и Приморја, а у осталим мјесецима би могли да будемо добар домаћин школама у природи, запосленима у Главном граду који преко синдидката могли љетовати или зимовати у одмаралишту. Такође, ту су и пензионери и спортски колективи са којима би направили уговор“, каже Милошевић.
У мандату до 29. децембра
Директор Дјечјег савеза Александар Милошевић дугогодишњи је директор ове установе. Мандат му, како каже, истиче 29. децембра.
„Надам се да ћу тога дана из ове установе изаћи јако поносан као што сам је поносно водио свих ових година. Изаћи ћу поносан на чињеницу да ћу оставити и готове пројекте и стабилне изворе финансирања потпуно новог одмаралишта које може постати самоодржива јавна установа и не мора више зависити од буџета Главног града“, рекао је Милошевић.
Он је навео да Дјечји савез има 13 запослених у адмистрацији и управи, док у одмаралишту љети и зими ради 13 људи.
„Ако би се финансијски осамосталили тих 13-оро људи могло да трајно ријеши егзистенцију“, навео је Милошевић.
Он је навео да ће се градити још један објекат.
„Обновићемо и чувену „лименку“ само она више неће бити лимена већ ће бити од тврдог материјала. То ће бити модеран објекат који ће љети служити за дјечје игранке и забаву, а зими за издавање санки и скија“, навео је Милошевић.
Он је додао да раде и на трајном рјешавању питања водоснабдијевања одмаралишта.
„Одмаралиште се водом снабдијевао из природних извора који су каптирани у базене који су стари, а временом се брањем шуме изгубила издашност извора. Те каптаже немају довољан капацитет и квалитет. Приступили смо изради идејног пројекта, након тога се надамо и главног, да покушамо са нашим пријатељима из Монтепута да доведемо воду са аутопута. Цијелом дужином аутопута теку озбиљне количине пијаће воде одличног квалитета. Ми би смо се „накачили“ на тај водовод и довели воду до одмаралишта на Веруши, а цјевовод би био неких 9,5 километара“, рекао је Александар Милошевић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: