Шта би се десило да СПЦ није „у лету“ преузела иницијативу од Цариградске патријаршије
1 min read
Драгослав Бокан
Редитељ и писац Драгослав Бокан објавио је на друштвеним мрежама текст о признању Македонске православне цркве – Охридске архиепископије, наводећи шта би могло да се догоди да СПЦ није брзо преузела иницијативу од Цариградске патријаршије.
Текст преносимо у целости:
„Оваквим чином признања аутокефалности „МПЦ – ОА“ Српска Православна Црква је очувала статус Мајке Цркве, кључан за даљу судбину овакве акције.
Да нисмо овако брзо, дословно „у лету“, реаговали и преузели иницијативу од Цариградске патријаршије, догодило би се ново „зачепљење“ читаве ситуације. Јер би, онда, такво признавање од стране за то ненадлежне Цркве било, логично, одбијено од руске и других помесних Цркава – и почео би нови раскол између Антиохије, Јерусалима, Александрије, Москве, Цариграда, Атине, Београда, Софије… а на ову тему.
Потрла би се тако она историјска одлука из 1920. и добијени (па и скупо плаћени) цариградски „томос“ из 1922. о обнови Пећке патријаршије и искључиво нашим ингеренцијама на све оне области које су се тада ујединиле у СПЦ, са јединственим Синодом, Сабором и патријархом. А Цариград би кренуо да се понаша као да и даље има она права којих се одрекао пре сто година.
То је било веома важно, предупредити канонски хаос због претеће одлуке патријарха Вартоломеја (где он почиње да суди и делује тамо где за то нема никаквих основа), која се наднела над читав православни свет, а преко оног неважећег „признања“ из Истанбула, датог након скоро већ постигнутог (дискретни вођеног) споразума СПЦ, као Мајке Цркве, и Македонаца.
Македонци нису Срби: тако се не доживљавају већ дуго времена (најмање од 1945. и, посебно, титоистичких акција расрбљавања и избацивања оног „ић“ из презимена током педесетих година) и живе у својеврсном замрзнутом стању. У процепу између:
а) постојања свог литургијског живота (са озбиљним Богословским факултетом, образованим монасима и владикама, па и верујућим народом) и
б) тужне чињенице непризнавања сопствене аутономије, а камоли аутокефалности од стране свих великих Православних Цркава без изузетка.
А Тито је одавно умро и они су се нашли заглављени у политичком тунелу између некадашњег стања (Југославија, СПЦ…) и све недостижније будућности: и када је реч о Цркви, али и када се говори о имену, суверенитету, њиховим проблемима са уједињеном албанском мањином (која незаустављиво прераста у већину).
Више не живимо у време средњовековног српског царства, није то ни славна 1912. година (када смо били на корак од великог успеха на свим пољима), па је од фаталног 1. децембра 1918. уследио и серијски низ српских неуспеха и самоубилачких потеза.
Сваки тај наш погрешни корак је одрадио своје, па су поново Турци, Грци и Бугари умешали своје прсте (интересе) на овако им препуштеном македонском простору. Са све језивим титоистичким финалом на крају овог свеукупног српског пораза (у двадесетом веку), од кога се тек од скоро опорављамо и лагано поново уздижемо (на несрећу, овако трагично посвађани и разједињени).
И на том новом почетку српске суверености, и Црква рашчишћава нагомилане проблеме (ситуација у Црној Гори, проблеми са америчким епархијама СПЦ, па са расколницима побуњеним против своје рођене Цркве и свештенства, са теолошким модернистима и, истовремено, квази-зилотима, на другој страни истог проблема), а са медијима и друштвеним мрежама окренутим убедљиво против Цркве.
Једино је ова наша, тек усправљена српска држава, уз њу, у братском и савезничком дијалогу о будућим временима и заједничким искушењима.
Руси и Русија су све време уз нашу Цркву и с њиховом сагласношћу ми решавамо и „македонско питање“. И не само њиховом, већ огромне већине помесних Цркава, које су ових дана, све, заинтересоване да СПЦ довољно брзо и вешто спречи још један симболички пуч од стране Цариградске патријаршије (претходни је био у вези Украјинске Православне Цркве). Да не буде забуне по овом питању.
То ћемо сви убрзо и конкретно видети и уверити се да јесте заиста тако. Да не би опет дезоријентисана група „русофилских“ активиста злоупотребљавала руску Цркву, причајући неистине о њеној тобожњој „неусаглашености са нашом Црквом и српским патријархом“ (тамо радо виђеним и веома поштованим).
Уосталом, за неколико дана почиње велики Сабор РПЦ у Москви па ћемо видети да је све баш овако како пишем.
Та лаицима скоро невидљива димензија унутарцрквене дипломатије (и „духовне геополитике“) је у овом случају кључна и сигурно најважнија.
Не само Цариградска патријаршија, већ и Бугари имају нескривене претензије када су Македонци у питању.
И оваквим враћањем на „оригинална подешавања“ (кроз одлучујућу улогу искључиво СПЦ као Мајке Цркве) спречавају се и негативни ефекти њихових вековних покушаја да „бугаризују“ људе у Македонији. Тиме се наставља наш плодни утицај из давних времена, са новим сферама могућих контаката и сарадње.
Све до пре неки дан су православни људи у Македонији имали трагичну и поразну ситуацију немогућности општења са другим (сувереним) православним Црквама. И све што су радили имало је на себи тај дубоки ожиљак неприхваћености.
Сада је, одједном, све другачије, и, као последица, формира се опет оно некадашње пријатељство између њих и нас. Заједничке бриге због великоалбанских претензија су све веће и озбиљније и то постаје један од аргумената српско-македонског заједништва и пријатељства, само овог пута без икаквог наметања и услова на било којој сада равноправној страни (без југословенства, србофобије и других искушења).
Због тога ћемо сигурно успети да помажемо једни другима, али и да покажемо поштовање према свему нам важном, а до сада тешко могућем.
Споменици српским јунацима из Балканских ратова ће добити нове заштитнике и из редова Македонаца што су онако одушевљено и свесрдно аплаудирали српском патријарху у храму Светог Климента у Скопљу.
Толико за почетак.
Мало ли је?
Од сада ће наши свештеници и владике опет моћи да врше богослужења у прелепим, древним храмовима о којима су говорили Свети Владика Николај, блажени Михаило Пупин, па мученик Григорије Божовић, препаметни Милан Кашанин, храбри Станислав Краков… И то уз пријатељску подршку Македонаца.
Па ћемо и сви ми моћи да учествујемо на овим литургијама, без зазора и спорних момената…
Да не говоримо да се тако отвара феноменална могућност заједничког неговања успомене на боравак Николаја Велимировића на Охриду (и на његове чудесне „Молитве на језеру“) и на доброчинства Михајла Пупина (његово чувено црквено звоно даровано Охриду одмах после Првог светског рата).
Сада су то ствари заједничког наслеђа.
Општа русофобија је постала мрачна сенка над Европом, па је тако добро да постоји могућност позитивног и спонтаног утицаја српске привржености православном Словенству и Русији на нашу браћу у Македонији.
Отворено је ново поглавље унутар балканских односа, не само нашег и македонског народа. И искључена је омразица, одбачено лукавство и битно смањено неповерење између „нас“ и „њих“.
Прошлост ће сада бити разлог сарадње, а не ужасних примера непоштовања.
Пројавиће се и идеја православног словенског братства (без наметања идеје ‘“ко је важнији“) и то ће бити добро и за нашу душу, а не само за нашу браћу из Македоније.
И све што нас спаја ће срећно надјачати све оно што нас дели и раздваја, а да притом нико не жртвује свој понос, свој идентитет и сопствену сувереност у животу, изборима и одлукама.
Слобода и братство у Христу. Па онда и у истини, ако Бог да.
Питање Косова и Метохије је искључиво под надлежношћу српске државе и српске Цркве. Па ће тако бити и убудуће, до краја времена и Другог Христовог Доласка.
Тешкоће су велике, а и поново су нас, силом (после бомбардовања 1999), окупирали Американци заједно са албанским пијунима из Приштине. И то је само још једно искушење из кога ћемо се избавити стрпљењем, родољубљем (према нашем народу, Цркви и држави) и дисциплином…
Али, неће то бити тако довека. Даће Бог и срећа јуначка да ствари дођу у вечни поредак духовне, историјске, па и правне истине.
А Цариградска патријаршија свим овим је додатно изгубила на својој вешто грађеној илузији како она навидни „може да управља“ на духовним територијама које су добиле пуноважно право да саме одлучују сходно постојећем поретку.
А ту је Српска Православна Црква, у случају Косова и Метохије, једино надлежна.
Баш као и када је реч о братској нам Црној Гори, Босни и Херцеговини (са нашом Републиком Српском) и свим другим областима наше уједињене Цркве (Пећке и Београдске Патријаршије).
Да поново не крену да муте бистру воду одређени политикантски кругови којима ништа није свето, па ни сопствена Црква и држава. Мутикаше, како их одувек назива наш народ, остаће празних руку и неће успети да нас разједине и, по ко зна који пут, посвађају…“


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


SPC moze svoju imovinu da daje i tunguziji, ako joj se cefne. Sta vas mirjane briga za to.
Pa necete vi da se pitate.
Jel bi to vi k oMilo Djukanovic da odlucujete o onom sto nije vase.
Vi mirjani ste 1945 svu srpsku narodnu imovinu dali titu, jos ste mu nosili stafetu, i jahali popove.
Crkva ima svoju pamet koju vi ne dosezete.
Ja sam mnogo puta bio u makedoniji i tamo zateka blizak narod, ali koji je donekle razlicit od nas srba.
80% makedonije nikad nije bilo u peckoj patrijarsiji, ko ne veruje nek pogleda mapu.
Crkva je resila da izpomogne taj narod.
Tamo ima samo 30 hiljada srba nasprame milion makedonaca. Ogromnu vecinu manastira i crkava su podigli viznatijski carevi, a srbi tek nesto malo. Dakle – ni po babu ni po stricevima.
Za razliku od toga – Crna Gora i vojvodina su bili u peckoj patrijarsiji i sve sto ima su podigli srbi. To ne moze da se poredi.
Crkva pripada vernom narodu a ne popovima isto kao sto drzava pripada gradjanima a ne politicarima, ako nista makar je taj narod zasluzio da dobije objasnjenje od svoje crkve za neke postupke a ne da vesti saznajemo iz Skoplja posle Makedonaca. Severna Makedonija se nalazila pod kanonskom jurisdikcijom SPC zato sto je dotle oslobodila srpska vojska i srpski seljak od Turaka i Bugara a ne zato sto je deda to ostavio Porfiriju. Kakav je to bezobrazluk da se vernom narodu niko iz SPC ne obrati ovim povodom, dobili smo samo cutanje. Jadni mi ako nam je ovo pamet crkve. Ti hoces da kazes da si ti pametan a da je Patrijarh Pavle bio glup pa nije dao autokefaliju Makedoncima. To da su Srbi svoju imovinu dali komunistima je tezak bezobrzluk i uvreda, oduzeta je imovina a neretko je letela i glava a ovo sto je Porfirije priznao je upravo kounisticka crkva oduzeta od SPC bas kao i imovina srpskog naroda. Ogromnu vecinu svetinja je podigla Vizantija a tek ponesto Srbi kazes, izvini a sta su podigli Makedonci pa im treba prepustiti sve na upravu onda. Crkva je kazes resila da ispomogne taj narod a kako se taj narod odnosi prema Srbiji, priznali su Kosovo i gde god treba da se glasa za Kosovo a na stetu Srbije oni su glasiali, isto tako ce sutra kada bude trebalo glasati za Kosovo u UNICEF-u sto znaci da ce nase svetinje biti kulturna bastina Kosova. Poklonili smo crkvu NATO drzavi. Jasno je cija je ovo odluka, popovi se ovde nisu pitali nista vec su spakovani u avion vlade Rep. Srbije (imas sliku sa aerodroma) i poslati su u Skoplje da izvrse naredbu, Milomir Maric to otvoreno priznaje u sinocnoj emisiji kod Vaska Eftova, nemoj da se zanosis da je ovo crkva dala, crkva je nakon odlaska Amfilohija spala na te grane da je ne pita niko nista. Ovo je Vucicevo maslo i samo jedna u nizu izdaja a ono najgore se tek sprema.
A sta je sad sa tim kao sto kazes nesto malo manastira i crkava sto su Srbi gradili u Makedoniji ? Kazes Srbi gradili, sad mi kazi ciji su posle biskup porfirije izdaje ?
Bokane provalio te srpski narod odavno. Ponavljas ono sto je Rakovic vec rekao potvrdjujuci da vam pamet dolazi iz istog centra. Brze bolje smo im dali sami da nam ne bi oteli, ovo moze da ima logike samo onima koji primaju platu da ovako lazu svoj narod. Teza da smo im sami priznali crkvu da bi pokazali da se mi pitamo i da bi predupredili Vartolomeja da se opet slicno umesa u stvari pod jurisdikcijom nase crkve je prica za decu. Naravno da ga to nece spreciti cak su i dali izjavu nakon naseg priznanja da im je drago sto smo mi samo potvrdili odluku Vaseljenske patrijarsije. Druga teza da cemo sada biti dobri sa Makedoncima je jos smesnija, niti ce nam biti dozvoljeno da sluzimo u nasim manastirima u Makedoniji niti ce nam bilo ko reci hvala. Vec prilikom sledeceg glasanja za ulazak Kosova u UNESCO imacemo priliku da se uverimo kome smo poklonili crkvu, Makedonija ce nastaviti da podrzava Kosovo gde god moze. Poklonili smo crkvu NATO drzavi a Bokan nas ubedjuje da ce oni sad sa nama da se bore protiv zapada, pa i od Bokana je mnogo. Nakon priznanja MPC razleteli su se „analiticari“ sa Vucicevog platnog spiska da nam objasne kako nismo lepo videli i culi, iz SPC ni pre ni posle Skoplja nema nikoga, to samo govori ko je ovu odluku doneo a slika na zidu Vartolomejove kancelarije govori i po cijem naredjenju. Dragoslav Bokan, kako kazete pisac i reditelj, samo jos da nam navedete sta je rezirao i sta je napisao osim nekih monografija koje moze da sastavi i srednjoskolac. Covek ne bi imao leba da jede da ga nije Vucic zaposlio da ide okolo i da ispira narodu mozak za sitne pare a za Vucicev racun. Covek se inace time bavi od kraja 80-tih. Nisu oni nista krivi, kriv je ovaj narod sto trpi i sto ne dohvati motku.
Bokan je izdajnik
Није Бокан издајник. Кога је он издао? Од кад постоји ради за тајне службе и за своје дупе. Тако и данас у континуитету.
Хоће ли Неманић презиме преименовати у Немањићински? Па да приликом туристичке посете храмовима у Северној Македонији угођај и историјска лекција буде у потпуности, наравно уз благослов Београдске он линенпартријаршије?
Веома добра анализа једног од најумнијих Срба нашег времена . Образовани господин Бокан је доказани родољуб , и прави амбасадор српског рода . Нека се запитају ове „судије“ Бокановог лика и дјела , ко ће прије у царство небеско ? Дан , данас постоје такве „судије“ које пресуђују да је Свети Николај Жички и Охридски фашиста . За Крст Часни и слободу златну !!!!
Од силног родољубља и мудрости од територије старе Србије не оста ништа. Немањићке храмове сада и званично предадосте Брозовој цркви. Са том мудром политиком вам ни разглас неће требати када се скупите на преосталој територији СПЦ у Храму Светог Саве на Врачару без порте( уједно јел имате неко објашњење зашто Храм нема порту?) Или је и то нека мудролија?
Послије оне протуве Раковића, ево нове протуве да нас убиједи да оно што тајне службе раде унутар СПЦ је уствари добро за нас. Ова бестидна мјешина од човјека је увијек био џубокс аналитичар тајне службе и свирао је ону пјесму коју му наруче. Подгузна мува свих режима редом покушава да брани оно што се не може бранити, а то је издаја са врха наше свете Цркве!
Бокан је вичан писању и говору али мислим да није његово да нам ово објашњава. Они који би требали то да раде нема их. Да је рецимо Дарко Танасковић ово објаснио било би мнооого ближе истини.
Бокан се дао у одбрану власти умјесто да брани истину. Вјерујем да је уз власт топлије кад се уђе у године и треба ти сигурност и спокој, али треба се мислити и на “царство небеско”.
Veliki demagog i pored truda ne može me ubediti u ovaj gnusan čin Sabora. Ovo nažalost nije kraj. Crnogorcima ovim daji vetar u ledja…
бокан је титоиста, довршава брозов план, удба…озна…
Сабор је урадио свој дио посла ,сад служба ради даље на обради јавног мњења.
U nedostatku istinske vjere u ljude, zakonito je, u političkim marketima su na prodaju svakojake hibridne zamjene čiste vjere pakovane u cjelomudrene “ instant pravoslavne pojce“ za jednokratnu upotrebu, jedan je od njih …
Svega što je previše malo je!
Nedostatno je i nedovoljno razumnom čovjeku … Da je sabirak manji od zbira!
Срам вас било Бокане!
Sve je dovedeno pred savršen čin a počelo se decenijama unazad od komunizma.
Da nisu priznali, priznali bi u Carigradu, Bugari, Grci itd.
SPC i Srbi bi bili neprijatelji.
Od dvije loše odluke izabrana je manje loša.
Свак покаже свој траг, а ви глобалисти, екуменисти, мало по мало па понеки од вас исплива да покаже своје право лице. Заокружисте македонску државност давањем аутокефалности, признадосте македонску нацију и под тепих сабисте сво зло које су правили расколници и све покушаје српског народа да сачува своје постојање.
Ovaj čin se ne može oprati. Sad je na redu priznavanje Miraševe sekte. Sramno.
Људи, ми смо једној расколничкој „цркви“ ниоткога 55 год. признатој дали самосталност, предали све цркве, светиње, вредности, земљиште, књиге, документа!
Погазили смо све каноне, поништили аутономију из 2008 год.!
Направили Русији проблем због Украјине и тд. и тд…
И сада слушамо једну од највећих“ интелектуалних“ глупости у овом веку од БОТАНА човека са апсолутно сумњивим моралом,Човек-Бот многих политичара и екуменистички настројених епископа, који ради на нашу штету, на штету цркве и на штету државе.
Време које је пред нама ће то све више показивати!
Ovo je cista izdaja i boga pitaj gdje ce se ovo zavrsiti.Ovaj lopov iz carigrada nema nikakvo pravo posto je SPC platila tomos ovim lopovima iz carigrada i samo SPC moze odlucivati o samostalnosti SPC u makedoniji i ovo je samo uvod u izdaju Kosova jer ovo je isto ako Srbija prizna Kosovo i onda nece biti vise svadje medju Srbima.
Најбоље би било хитно успоставити Православну цркву Републике Српске, на тај начин би умирили већину верника уморних од издаје и Брозове политике, све друго је вересија.
Не, нилжкако. Литије су пеницилин за сваку расрбичку злобу, па и ову врха наше рођене Патријаршије , која, уз сво текуће зло које чини, припрема долазак римпапе у Србију, Бог им не дао, цфкворушитељима!
Није то баш тако уважени Бокане. Фанар се први огласио најавио давање аутокефслност Македонцима и позвао „Цркву Србије“ да то административно припреми. Ми то можемо да тумачимо свакако а они тумаче тако, чак се и раск. арх. Стефан у сред Београда позвао на одлуку Фанарисеја из Стамбола. Даље, тај исти арх. Стефан ће за који дан у Фанар по Томос. А како ћемо друговати са са Македонцима који Србе сматрају за окупаторе и који су прогонили наше мучног Јована брутално рушили храмове,префарбавали имена на фрескама то ћемо тек да видимо. Раскол у православљу већ постоји остале су српска и руска црква као главна осовина словенских народа мада и те две доста болесне од екуменизма – све јереси како рече један свети човек. Ја у наше Цркве још идем, много је добрих свештеника и достојни те свете службе али на жалост оно што раде многи епископи слути на то да се благодат изгуби а тада ће многи прећи код следбеника Артемија и епархије рашко-призренске у егзилу. Није нико глуп и нису они никакви зилоти него чувари шистоће наше вере.
Што би наш народ рекао:“ Ма шта нам наприча“? Цариградски Патријарх има претензије а ми га вешто предухтрисмо. Има он и друге претензије да га одмах предухитримо данас или до године? Раскол је почео камо среће да је пре овога не би признали Брозово истурено одељење Северно македонске православне цркве или Бивше Југуословенске републике Македоније или како се већ зове. Сачували смо тако што смо ми једини дали нешто што је наше ал ћемо за узврат моћи туристички ако им дамо вакцине или жито можда без плаћања да посетимо Немањићке задужбине а можда и нећемо јер би расколник Стефан ако се ускоро пробуди мамуран опет могао да почне да нам туче свештенство и вернике ако их сретне или опет пошаље чокалиску полицију. Много написа ал све што рече је да нам је само за узврат Порфиријев твитер налог још активан.
Kada shvatimo da ovakvi i slicni analiticari i njihovi nalagodavci, i te kako stete Srbima, bice kasno.
Veliki intelektualac, ali ocigledno dobru platu prima…Hristosko voskresete Bokance devojce kika sarena. Pi.
Ti mozda jesi a mozda i nisi lud ali mi sigurno nismo zbunjeni.
Не треба те се правдати ни мало.
Са овим је можда спријечен раскол са Вартоломејом,ал унутар СПЦ је зачет нови,сад на ред чекају Косоварска црква,Црнодорска црква,Хрватска црква,Босанска црква.
Епископије и митрополије ће нам бит Патријаршије,а парохије митрополије!!
Раскол се роди!
Ваистину се роди,па ви причајте што хоћете!
Шта Вам конкретно није јасно у Бокановој анализи?
Nista konkretno, vise nesto transcendentalno…Opusteno samo Milutine…
Све је конкретно јасно, да не мож бит јасније. Још једно плаћеничко перо које на своју срамоту настоји да оправда антицрквено и антинародно дјеловање нашег фанариотско-папистичког црквеног врха
Није јасно на колико и како треба да се смањи број Срба у Црној Гори па да се предстојећи фингирани раскол валоризује по македонском сценарију. Е једино што је потпуно јасно је то да је поглавник пожурио и на своју руку без одобрења ментора са запада са покушајем раздвајања МПЦ од СПЦ силом и формирања „Цркве Црне Горе“. Мислио је тако себи омогућити политичку и државничку моћ, а запад је хтио то исто, са том разликом, што смо то требали урадити ми сами себи на овако лукав, културан и непојмљиво дрзак начин као у Македонији. Само мало морген, брзо ће Руси изаћи на границе са Мађарском и Румунијом.
Ne vidim da je SPC ista dobila a ni oni koji se jos uvek smatraju Srbima a zive na teritoriji nekadasnje Makedonije .