Шта доноси састанак лидера самопроглашеног Косова и Сирије после Асада?
1 min read
Фото: Ројтерс
„Председник“ самопроглашеног Косова Вјоса Османи састала се са председником Сирије Ахмедом ел Шаром да разговара о „изградњи демократских институција“. Да није трагично, било би комично, јер шта је Вјоса могла да понуди осим размене терориста и оружја. Других тема за разговор ту и нема.
Декан бањалучког Факултета безбедности Предраг Ћеранић сматра да је овакав савез опасан не само по Србију, већ и по читаву Европу. Такозвано Косово и садашња Сирија могу једино размењивати своја искуства у злочину, сматра он, и ништа добро не може се очекивати.
То је у сваком смислу опасан савез и надамо се да неће дуго трајати, рекао је Ћеранић за Спутњик.
Сличан се сличном радује
Сирија Башара ел Асада никада није признала независност јужне српске покрајине и њен тадашњи лидер добро је разумео ситуацију у којој се Србија налазила. Са друге стране, много је сличности између самопроглашеног и од Уједињених нација непризнатог Косова и сиријских вођа пресвучених у државнике.
Те сличности леже пре свега у прогону становништва – Срба када је реч о Косову и алавита, односно свих оних који не прихватају идеологију џихада када је реч о „новој“ Сирији. Сирија Башара ел Асада, која је знала шта значи суверенитет и територијални интегритет, дуго се супротстављала идеологији исламских фанатика, живећи и са хришћанима у миру и суживоту.
Састанак се десио у Турској, где је Османијева дошла на позив председника Ердогана.
Свакако да је Ердоганом мотив ширење турског утицаја који је био пресудан за сламање сиријског режима, а који је такође и на подручју Косова био значајан.
„Прагматични либерали“
Ахмеда ел-Шара, чије је ратно име Абу Мохамед ал-Џолани, западни медији су након збацивања легитимне власти у Сирији назвали „прагматичним либералом“. Упркос новом надимку, вести које свакодневно пристижу из Сирије говоре о зверским убијањима неистомишљеника, хришћана и ликвидацијом читавих породица по читавој Сирији. Када је реч о Косову, албанске власти малтене свакодневно малтретирају преостале Србе, односно оне малобројне које нису протерали током етничког чишћења.
Тежња је свакако да се увежу они који су сада нови на сиријској сцени са сепаратистима на Косову, а њихови ментори настоје то да учине како би се поспешила њихова међусобна сарадња која не подразумева ништа друго сем размене терориста, оружја и томе сличног.
Терористи у овчјем руху
Османијева је након састанка изјавила да су народи „Косова“ и Сирије доживели бројне патње од „диктаторских и геноцидних режима у својој борби за слободу“, те да деле исте ране: ратне ране, исељавање и изазове поновне градње.
За Османијеву су, наравно, Срби ти зли диктатори и „геноцидаши“, док је за ал Џоланија то Башар ел Асад, али и сви његови савезници који су му помагали да се одупре Исламској држави, каже саговорник Спутњик.
Нема ту ни „Д“ од државе, ни „Д“ од демократије, нити у Сирији, нити у такозваном Косову које сада представља Османијева. Ту су само патња и бол, али патња и бол оне друге стране којој они бол наносе. У Сирији су жртве многобројна племена, многи народи, пре свега хришћани, док су на Косову жртве Срби.
Не само да ово двоје не вреднују демократске институције, него и прогоне оне који другачије мисле, који припадају другој вери и другом етносу, односно народу, каже Ћеранић. Њихов састанак, њихови разговори о демократији, о унапређењу било каквих односа, подразумевају само даље развијање мржње према онима које сматрају заједничким противницима. За њих, то су сви савезници Башара ел Асада и Србије. а њих нема мало.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

