ИН4С

ИН4С портал

Шта изазива старачке пјеге: Криви су ови козметички производи

1 min read

Појава пигментације може бити узрокована не само недостатком заштите од сунца, већ и одређеним компонентама у козметици.

Ови састојци повећавају осјетљивост коже на сунце, а ако се користе неправилно, повећавају ризик од тамних флека. Како да мудро користите такве производе и избјегнете пигментацију сазнаћете у наставку.

Шта изазива старачке пјеге: Разлози су бројни…

Прво, погледајмо како се формира пигментација. Из различитих разлога, меланоцити (пигментне ћелије епидермиса) почињу да луче превише меланина, пигмента који кожи даје боју. Затим, кератиноцити (ћелије које се налазе у свим слојевима епидермиса) преносе меланин на површину коже.

Меланина је превише, неравномјерно је распоређен и акумулира се на кожи у виду мрља. Овај процес се назива хиперпигментација. Хиперпигментацију могу изазвати: хормонске промјене, трауме и упале, на примјер, мрље од акни, али врло често се хиперпигментација јавља под утицајем ултраљубичастих зрака.

Која козметика чини кожу осјетљивом на сунце?

Кожа такође постаје склонија хиперпигментацији када се користе фотосензибилизатори — супстанце које повећавају њену осјетљивост на ултраљубичасто свјетло. То јест, ове супстанце саме по себи не изазивају старачке пјеге, само ако нисте под сунцем и не користите крему за сунчање. Фотосензибилизатори се налазе како у редовној козметици за његу коже, као и у специјализованим производима које прописује љекар.

Занимљиво је да то могу изазвати и производи који помажу у борби против пигментације. Они се могу грубо подијелити на производе за пилинг и производе за посвјетљивање коже. Међутим, често ће један производ обављати обје ове функције.

Производи за пилинг

Компоненте за пилинг убрзавају природни процес обнављања коже и на тај начин уклањају мртве ц́елије са површинског слоја – исте оне кератиноците који су стигли до самог врха епидермиса.

Пилинг се користи како против старачких пјега – помаже у уклањању постојећих, тако и једноставно за мекоћу, глаткоћу коже, боље продирање производа за његу. Производи могу бити у формату пилинга, гелова за туширање, сапуна или лосиона који се не испира.

Такви производи обично садрже АХА киселине (гликолну, лимунску, млијечну, винску), као и ретиноиде, ниацинамид (витамин Б3).

Средства за посвјетљивање

Козметика за посвјетљивање најчешће садржи и горенаведена средства за пилинг и састојке који блокирају производњу меланина. Због тога могу истовремено посвијетлити старачке пјеге и спречити појаву нових. Производи могу бити у формату серума, лосиона, пилинга, тонера…

Састојци који блокирају меланин: витамин Ц, арбутин, алфа-арбутин, транексамин, азелаична, којична киселина, бакучоил, ретиноиди.

Како безбиједно користити такву козметику?

Козметика с наведеним активним састојцима уобичајено се користи током јесени и зиме, али се могу користити и љети. Само је компликованије и захтијева више пажње:

Морате се придржавати препорученог начина употребе и немојте користити производ чешц́е него што је навео произвођач. На примјер, многи пилинзи препоручују употребу само 1-2 пута недјељно. А љети је најбоље да их примијените ноћу.

Треба допунити његу производима који обнављају и умирују кожу. Производи за пилинг и посвјетљивање угрожавају интегритет заштитне баријере и могу изазвати иритацију ако је концентрација превисока за вашу кожу. Овај производ може бити хранљива или хидратантна крема.

Обавезно наносите заштиту од сунца сваки дан током цијелог периода употребе производа и обнављајте је на свака два сата. Чак и ако сте производ нанијели ноц́у.

Какву заштиту од сунца треба да имате?

Производ треба да штити кожу од УВА и УВБ зрака, ниво СПФ треба да буде висок: 30 или 50. Ако сте претходног дана радили пилинг или ласерске третмане код козметолога, потребан вам је СПФ 50. У другим случајевима, 30 ће бити довољно.

Важно је да користите баш крему за сунчање, а не декоративну козметику са функцијом заштите од сунца. Чињеница је да се за правилну заштиту СПФ наноси великодушно – за лице вам је потребна количина једнака дужини кажипрста и средњег прста. Али мало је вјероватно да ћете на кожу наносити пудер, ББ и ЦЦ креме у истим количинама.

Такође је важно да сама крема за сунчање одговара кожи и да не изазива иритацију или осип. На примјер, производи на бази минералних филтера су погодни за осјетљиву кожу (постоје само два – цинк оксид и титанијум диоксид).

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *