ИН4С

ИН4С портал

Шта није у реду са Сјеверним полом: Зашто бјежи ка истоку

1 min read
Да ли сте знали да се магнетни сјеверни пол планете Земље за двије године помјери за растојање између Београда и Новог Сада.
sjeverni pol

Сјеверни пол

Да ли сте знали да се магнетни сјеверни пол планете Земље за двије године помјери за растојање између Београда и Новог Сада.

Географски и магнетни северни полови иначе нису у истој тачки (гледајући с наших простора, довољно су близу да их путник са компасом поистовети). Међутим, магнетни пол чак и не стоји на једном месту, већ је то шетајућа тачка.

Наиме, на почетку 20. века магнетни пол је био у Канади, а сада је већ мимоишао Гренланд. Како пише Мајкл Брукс у чланку „Шта није у реду са Северним полом“ у часопису „Неw Сциентист“, током последњих 18 година, пол је бежао ка истоку брзином од 40 километара годишње и тренутно се креће ка Сибиру, преноси Национална географија.

Чудновато понашање Земљиног магнетног поља се ту не завршава. Постојала су времена када је поље мењало поларитет, о чему сведоче трагови кретања текстонских плоча и вулканске лаве.

Свакако, тада је игла компаса морала полазивати ка тачки коју зовемо Јужни пол.

Компас, једноставна механичка справа за оријентисање у простору, коју морепловци користе више од 800 година, састоји се од магнетне игле која се увек окреће према магнетном северу планете. Тек од 17. века познато је да тајна компаса лежи у магнетизму Земље, пише „Наука кроз приче“.

Само питање одакле Земљи полови је нешто сложеније и на њега ће 1919. успешно одговори такозвани „динамо модел“ ирског физичара Џозефа Лармора.

Модел описује понашање кугле од течног гвожђа у језгру Земље (или другог небеског тела) која се креће и истовремено је електрично проводна, па захваљујући томе ствара магнетно поље планете.

Испоставља се да турбулентна кретања у слојевима језгра утичу на облик поља, па тако и на промену положаја магнетног пола.

Мада је магнетно поље живље него што би се могло претпоставити, оно је изузетно драгоцено за живот на Земљи јер штити планету од зрачења.

Иначе, постоје и планете које су своје магнетно поље сасвим изгубиле, као што је Марс који је без свог остао пре 4 милијарде година.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Шта није у реду са Сјеверним полом: Зашто бјежи ка истоку

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net