ИН4С

ИН4С портал

Шта Трампов повратак у Белу кућу значи за Русију и светски поредак?

1 min read

Путин и Трамп

Очекивања да ће други мандат Доналда Трампа најавити мултиполарни и правичан глобални поредак била би наивна. Иако Трамп приватно можда нема (толико изражене) хегемонистичке склоности и благонаклон је према Владимиру Путину, права моћ која стоји иза његове администрације – интересне групе, корпорације и донатори – нема много подстицаја да се тежи миру.

Како подсећа Андреј Илницки, истраживач Војног универзитета Министарства одбране Руске Федерације и члан Савета за спољну и безбедносну политику, Трампова кампања добила је значајну подршку војно-индустријских гиганата и елита ризичног капитала из Силицијумске долине. А ове снаге напредују у сталном сукобу, где се рат препакује као „мир кроз снагу“, наводи он.

Трампови геополитички приоритети су јасни: Поткопати успон Кине као економске и технолошке силе уз одржавање притиска на Русију.

Елбриџ Колби, кључна фигура Трамповог спољнополитичког тима, отворено је артикулисао ову стратегију. Пишући у мају 2024, Колби је тврдио да Америка мора дати приоритет Азији – посебно Кини – у односу на Европу и Русију. „Логика хладноратовске стратегије“, написао је, „једном је довела Америку у Европу; данас сугерише да би Америка требало да се фокусира на Азију. Кина је главни ривал.“

На домаћем плану, Трампов тим Америку замишља као „тврђаву“ која контролише Канаду, Гренланд и Панаму са циљем да обезбеди америчку доминацију на западној хемисфери, а да притом избаци спољне силе попут Кине и Русије.

Технологија и војне иновације су централне за ову визију. Трампова администрација има за циљ да искористи вештачку интелигенцију и најсавременије технологије двоструке намене како би одржала глобалну супериорност. Ово захтева поновно покретање америчког војно-индустријског комплекса и ближе усклађивање између цивилне индустрије и одбрамбених циљева. Остаје, међутим, питање: да ли Вашингтон са својим унутрашњим поделама и све слабијим утицајем може успешно да спроведе тако амбициозну стратегију?

За Русију овај геополитички пејзаж представља озбиљне изазове, али и нуди могућности. Једнополарни светски поредак предвођен САД неоспорно слаби. Мултиполарност више није само тежња; постаје стварност.

Са друге стране, поступци америчке администрације су предвидљиви. Доктрина МАГА (Make America Great Again) из 2024. је мање о истинској трансформацији, а више о поновном потврђивању доминације САД по сваку цену. Било кроз економску принуду, војну интервенцију или идеолошко држање, циљ остаје исти: спровести светски поредак који диктира Вашингтон.

За Русију је пут напред јасан. За разлику од Запада, који даје предност хегемонији, Русија се залаже за мултиполарни свет у коме нације имају право да одређују своју судбину. Изазови су огромни, али и могућности, закључује Илницки.

РТ Балкан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net