ИН4С

ИН4С портал

Шта успјешни људи никада не раде после радног времена

Фото: Фрипик

Оно што радите након посла може имати велики утицај на то колико ћете се добро осјећати следећег дана, да ли ћете бити будни, фокусирани и спремни за рад. Зато је важно не само да имате добре планове када сте на послу, већ и након што се радно вријеме заврши. Према стручњацима за продуктивност, неке навике за које мислимо да нам помажу да будемо вриједни су заправо оне које би требало највише да избјегавамо после посла.

Продуктивност се може побољшати ако себи дозволите да се заиста одморите.
Ако покушавате да будете продуктивнији, можда вјерујете да морате да искористите сваки минут у дану за завршавање пројеката, планирање будућих корака, да морате увијек да будете „укључени“… Али ако себе присиљавате да радите без одмора, то не значи нужно да ћете бити ефикаснији. Штавише, ако свом мозгу никада не дате времена да се одмори и опорави, ваша пажња, креативност и вештине решавања проблема ће заостати.
Дакле, ако желите да побољшате своју продуктивност, не смете радити следеће када се вратите са посла:

Себи задајете још више посла

Последња ствар о којој би требало да размишљате чим завршите са послом је: додатни посао. Било да је то везано за данашње пословне задатке или је у питању лични пројекат, не би требало одмах да му се посветите када сте тек завршили са радним временом.

Истраживања показују да многи осјећају притисак да раде даноноћно, и они који настављају да се баве другим пројектима после радног времена имају већу вјероватноћу да доживе „бурнаут“ и осјећају се мање задовољно послом.

Кључно је дати свом мозгу мало слободног времена, тако да може да се опорави и реорганизује. Умјесто да се трудите да свакога дана радите док не дође вријеме спавања, покушајте да се бавите активностима које нису много захтјевне, као што су шетња, читање књиге или било шта што ће да вам разбистри ум и помоћи вам да будете освјежени за следећи дан.

Било би мудро да избјегнете стално ишчекивање пословних мелова или порука у вечерњим сатима. Чак иако заправо не радите, само праћење мејлова и стални подсјетници вам могу проузроковати стрес.

Тада је мозак поново спреман да ради, да решава проблеме и доноси одлуке, али вама је у том тренутку потребан одмор. Када изађете из канцеларије, искључите обавјештења о послу. Ако имате пословни телефон или лаптоп, оставите их у другој просторији. Временом ћете лакше одлучити која обавјештења су вриједна ваше пажње након радног времена, а која не.

Немате активности мимо „режима рада“

Истраживања кажу да су за многе посао и лични живот постали толико испреплетени да више не знају када је вријеме за рад, а када за опуштање, преноси „Хафингтон пост“. Зато је добро имати активност која вам помаже да се „искључите“ од посла и опустите у дому.

Ваше вече је пуно других, напорних обавеза

Умјесто да одједном завршите гомилу обавеза после посла (која сте можда одлагали) покушајте да своје кућне послове распоредите на више дана. Ако знате да су пред вама захтјевни кућни послови, то може да вас оптерећује цио дан и да вам одузме енергију. Направите недељни распоред који ће вам помоћи да све завршите, али да се не преморите.

Спавање је на последњем мјесту

Добар сан је од суштинског значаја за вашу продуктивност, перформансе, памћење, креативност и енергију. Када занемарите хигијену спавања, сјутрадан можете бити уморни и раздражљиви.

За почетак, избјегавајте да пијете напитке са кофеином шест до осам сати прије спавања, покушајте да не дремате касно у току дана и пробајте да одете у кревет у разумно вријеме (углавном се препоручује да спавате најмање седам сати сваке ноћи).

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net