Шта значи М+С, а шта су праве зимске гуме?
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2019/11/1_prave_zimske_gume.jpg)
Илустрација, Фото: Половни аутомобили
Праву конфузију су направили произвођачи гума, званичне институције (не само код нас) и медији. Да бисмо разјаснили ову ситуацију, прво ћемо раздвојити оно што тражи закон (полиција) и оно што је заиста важно.
Шта тражи закон (полиција) у зимском периоду?
По закону, у обавези сте да имате све четири зимске гуме са ознаком М+С (МС, М-С или М&С) у периоду од 1. новембра до 1. априла, али само ако су на путу снијег, лед или поледица. Притом шара не смије да има дубину мању од 4 милиметра. Ово су законски захтјеви и слични су или исти у многим европским земљама, пише портал Половни аутомобили.
Међутим, иако коришћењем гума са ознаком М+С испуњавате законску обавезу, то не значи да је ријеч о правим зимским гумама!
Ознака М+С практично означава само геометрију шаре и ништа више. Објаснићемо ово детаљније. У ознаци М+С:
а) слово М означава „mud“ на енглеском, тј. блато на српском
б) слово С означава „snow“ на енглеском, тј. снијег на српском
Пише и „снијег“ (S – snow) – у чему је онда проблем?
Проблем је у томе што сама ознака М+С не гарантује апсолутно ништа по питању тога какве ће гума имати карактеристике на снијегу.
Наиме, ознаку МС, М+С или М&С произвођачи гума могу по сопственом нахођењу да ставе на своју гуму без икакве одговорности, провјере и обавезе да испуне неки стандард како се та гума понаша на снијегу или при ниској температури.
Практично остаје само да вјерујемо произвођачу да је направио гуму са којом ћемо безбједно моћи да возимо у зимским условима.
Додатну конфузију уноси чињеница да ознаку М+С можемо да видимо и на неким љетњим гумама! Дјелује парадоксално, али не постоје прописи који уређују ову област.
Да ли ознака М+С значи да је ријеч о гумама за све сезоне?
Не! Ознака М+С (МС или М&С) се налази на гумама за све сезоне као додатна ознака, али то што се налази на некој гуми апсолутно не значи да је та гума предвиђена за све сезоне.
Гуме за све сезоне су посебно означене од стране произвођача. На примјер, All Season, All Weather или низ следећих симбола: сунце, лист, облак са кишом и снијежна пахуља или нешто слично.
Иначе, по најновијим законским одредбама неких земаља ЕУ, гума за све сезоне мора да прође независне тестове и да добије 3ПМФ ознаку. Тек тада може да се означи као гума за све сезоне.
Да ли гуме за све сезоне могу по закону да се користе зими као зимске гуме?
Да, могу – али само ако имају и горе поменуту ознаку М+С, пошто је то код нас основа да би се гума сматрала зимском.
Међутим, није све тако једноставно, пошто наши прописи нису баш најпрецизнији по овом питању. Конкретно – у правилнику који уређује ову област пише да ауто мора да има „пнеуматике за зимску употребу (нпр. М+С, Snow Winter и др.)“.
Тешко је растумачити да ли ће се зимском гумом сматрати гума која нема М+С ознаку, али је на њој написано „Snow Winter“ или нешто слично томе?
Искрено, за сада нисмо наишли на гуму намијењену свим сезонама или зимској вожњи без М+С ознаке, тако да не би требало да буде проблема.
Заиста нисмо жељели да додатно компликујемо, али смо на појединим форумима наишли на возаче који тврде да постоје гуме за све сезоне без М+С ознаке, па смо одлучили да „рашчистимо“ ту ситуацију.
Најважније – како да препознам ПРАВЕ зимске гуме?
Праве зимске гуме можете да препознате по томе што поред ознаке М+С (МС или М&С) на боку имају и знак планине са три врха и снијежне пахуљице у њој, као на слици испод.
![](https://www.polovniautomobili.com/portal/Saveti/2019/Sta_znaci_M-S_a_sta_su_prave_zimske_gume/3_prave_zimske_gume.jpg)
Тај симбол произвођачи на гуме не могу да стављају по слободној вољи. Гума прво иде на званично тестирање у снијежним условима. Дакле, гуме морају да испуне одређене услове да би могле да носе овај симбол, који се званично назива 3ПМСФ.
Тест је стандардизован и тек након што га гуме „положе“, на њих може да се стави пахуљица у планини, тј. 3ПМСФ знак. Нећемо улазити у детаље тестирања, пошто просјечном возачу нису од велике користи.
Наравно, то што нека гума има овај знак на боку, не значи да је свемоћна у вожњи по снијегу. Далеко од тога – то само значи да је испунила макар минимум неопходних услова на тестирању. Резултати тестирања се не објављују.
Да ли гуме за све сезоне могу да имају и симбол пахуљице у планини?
Могу. Уколико прођу тестирање, произвођач има право да на те гуме стави симбол пахуљице у планини ако је гума намијењена вожњи у свим временским условима, односно годишњим добима.
(Драган Ромчевић, Половни аутомобили)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Samo jedna greska. Zakon za obavezna 4 zimska pneumatika jos nije usvojen,tako da vazi zakon gdje su one potrebne na pogonskim tockovima. A M + S izmedju ostalog i znaci i Milo + Scepanovicka, usta im se pos…