Стална обука императив тенковских јединица Војске Србије
1 min readСтална и интензивна обука у Војсци Србије један је од основних приоритета у свеукупном процесу јачања система одбране, уз континуирану набавку, опремање и модернизацију наоружања и војне опреме. Обука се изводи у свим временским условима, константно уз увођење нових средстава наоружања у јединице Војске Србије и њу подједнако изводе и новопримљени припадници и постојећи професионални састав.
Припадници 36. тенковског батаљона Треће бригаде копнене војске реализују обуку на полигонима и вежбалиштима на тенковима М-84. Циљ обуке је достизање способности и заменљивости састава за тактичку употребу јединице у различитим ситуацијама.
Према речима мајора Петра Панчића из 36. тенковског батаљона, обука професионалног састава, официра, подофицира и војника, реализује се током целе године, с тим што је у одређеним периодима она посебно интензивна.
— Углавном је то неколико недеља пред планиране тактичке вежбе с бојевим гађањем, на којима наше тенковске посаде и јединице реализују различите тактичке задатке и гађања из наоружања тенка, што увек представља круну обуке тенковских посада и јединица. Обука је индивидуална и колективна, различитог интензитета и увек другачијег садржаја, зависно од плана обуке. У току је увежбавање тенковских посада за извођење марша, што подразумева извршавање одређених радњи и поступака готово рутински. Све радње током обуке су нормиране како би њихово извршавање било аутоматизовано и за што краће време — рекао је мајор Панчић и нагласио да се током обуке уочава све већи ниво оспособљености посада и јединица, што сведочи о високом квалитету теоријске и практичне обуке.
Новопримљени припадници, који су радни однос засновали у тенковском батаљону након добровољног служења војног рока у претходним месецима, стичу нова искуства и упознају се с тактичко-техничким могућностима тенка и употребом оклопних јединица у борбеним условима.
Воднику Дејану Ничићу прва дужност била је нишанџија на тенку да би после завршетка курса био промовисан у први подофицирски чин и постављен на дужност командира тенка М-84.
— У току је редовна обука тенковских посада, подофицира и професионалних војника који сваког дана стичу нова стручна знања и увежбавају већ стечене вештине. Важно је рећи да се обука у батаљону реализује непрекидно с различитим садржајима који омогућавају уједначавање и усклађивање тимског рада. У раду посаде тенка то је веома важно зарад повећања ефикасности и оспособљености одељења, тенковског вода и чете. Сви волимо тенк, волимо свој посао и осећамо се као породица. Тенковска посада је у ствари једна породица која дели исте проблеме и иста задовољства — рекао је водник Нинчић.
Он је истакао да занимање тенкисте буди велико интересовање његових пријатеља.
— Свима је веома занимљиво када почнемо да причамо како се ради на тенку, свима је занимљиво да дођу до тенка, да га виде, имају увек разна питања што се тиче самог тенка и рада на њему. Од почетка мог службовања радим у 36. тенковском батаљону и никада га не бих мењао. Када бих поново почео да радим у Војсци, конкурисао бих за исти батаљон, јер мислим да је тенковски позив један од најбољих позива у Војсци Србије — рекао је водник Ничић.
Десетар Михајло Пешић био је кувар у 39. логистичком батаљону, а након конкурса за попуну слободних места у 36. тенковском батаљону одлучио је да научи нешто ново, да се опроба као тенкиста.
— Нисам погрешио. Бити тенкиста за мене је доказ моћи, снаге, успешности и као човека и као војника. Изразито је задовољство бити део врхунски обучене посаде. Због тога оспособљавање тенкиста и тенковских посада траје непрекидно, током целе године. Обука је постепена, индивидуална и колективна, а круна обучености свакако је гађање из наоружања тенка. Ниједан тенкиста не заборавља своје ватрено крштење зато што је после првог гађања одушевљен моћи и снагом коју тенк поседује — рекао је десетар Пешић.
Како је истакао, на место возача пријавио се због адреналина који у њему буди овај позив.
— За овај позив одлучио сам се због адреналина и жеље да постанем тенкиста. Чуо сам да је 36. тенковски батаљон расписао конкурс и пријавио сам се на формацијско место возача. Нисам се покајао, веома сам задовољан. Као нешто најбоље у јединици издвојио бих колектив и доживљај кад возим тенк, кад учествујемо на вежби. А посебан осећај је свакако тренутак гађања — рекао је десетар Пешић.
Задатак посада тенкова М-84 је да савладају све радње и поступке у извођењу ватрене и тактичке обуке с циљем оспособљавања за извођење борбених дејстава у одбрани и нападу, што подразумева вожњу тенка у различитим временским и теренским условима, употребу наоружања и одржавање склопова и подсистема тог сложеног борбеног средства.
У наредним етапама обуке, тенкисте очекује реализација гађања из наоружања рода оклопних јединица, која ће бити праћена извођењем тактичких вежби и бојевих гађања, кроз које ће се проверити тактичка и ватрена оспособљеност и оценити квалитет реализоване обуке и обученост састава.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: