Стаматовић за ИН4С: У сваком Црногорцу чучи Србин и светосавац
1 min readИсторичар и редовни професор Универзитета у Источном Сарајево проф. др Александар Стаматовић казао је да је светосавље везивно ткиво и српске црквености и српске државности.
Он је, у интервју за ИН4С, рекао да Свети Сава има пуно утемељене у традицији Црне Горе, додајући да је нико не може оспорити њен српски идентитет.
-Тако се из репортаже прославе у Никшићу 1912. године, види да је на прочељу сале за прославу био транспарент искићен ловоровим вијенцем са четири слова С. Дукљанско-монтенегрински стручњаци међутим тврде да у Црној Гори није било у оптицају ово знамење до 1918. године, када је „окупирана и посрбљена“. Препоручујем им да оду у музеј цетињског манастира. Тамо има капа Николе Петровића са крунисања 1910. године, на којој је амблем са четири слова „С“, казао је Стаматовић.
Приближава се Савиндан. Око око свеца и његове утемељености у Црној Гори, и уопште култа династије Немањића већ готово три деценије наметнуте су разне полемике од стране дукљанско-монтенегринских историчара и публициста, као и невладине организације ЦПЦ. Да ли су Немањићи окупатори и узурпатори дукљанско-зетске државе и њеног дукљанског етноса? Такође, да ли је култ Светог Саве био непознат у Црној Гори практично до половине XIX вијека, када га у циљу „посрбљавања“ Црне Горе по пројекту Гарашаниновог „Начертанија“ у њој намећу Срби извањци у вријеме Његоша и књаза Данила: Сима Милутиновић-Сарајлија, Димитрије Милаковић, Никанор Ивановић и Нићифор Дучић? Да ли се ради заправо о стварању политичке српске нације ван Србије путем вјере?
-Ја бих се овог пута, с обзиром да се ради о Савиндану, ограничио само на Светог Саву, мада могу дати уз њега и неке податке о Немањићима. Саркатично могу примијетити да Црна Гора изгледа не може без окупаторске и асимилаторске породице Милутиновића, а то се видјело у посљедња два мјесеца тзв. „комитске акције“ црногорског антисрпског режима. Подсјетићу, Симеон-Сима Милутиновић-Сарајлија је био Његошев васпитач и учитељ, а једно вријеме и секретар митрополита Петра I. Касније је био у почетној владавини и Његошев секретар.
Његов син био је Драгиша, по струци архитекта, који је на позив књаза Николе дошао у Црну Гору и направио просторни план за подизање Даниловграда, који се као град почео изграђивати 1867. године, јер је књаз Никола намјеравао да ту премјести престоницу једне нове и проширене Црне Горе са Цетиња. Касније се ослобођењем Никшића и Подгорице од тога одустало. Ових мјесеци је био актуелан ђенерал Драгутин Милутиновић. То је Симин унук. То је онај фамозни „окупациони“ ђенерал српских трупа, који је практично прошетао по Црној Гори, а сви Црногорци су били жене и нико није имао пушке да то спријечи.
Култ Светог Саве
Ипак можете ли прокоментарисати теорију о извањцима асимилаторима, који наводно посрбљавају Црну Гору.
-Та је теорија смишљена да би се неутралисало све што је српско у Црној Гори, и да би се покушало опрати такође све што је српско. Сви историјски извори који јасно и недвосмислено говоре о српском идентитету Црне Горе, представљају се као ненаучни, архаични, некритички сагледани, гусларски и сл. Хајде да узмемо да они дискредитују српски идентитет у Црној Гори, али ако себе сматрају Црногорцима, тиме дискредитују Црну Гору и Црногорце, њихову интелигенцију и уопште знавеност.
Огољена, ова теорија се своди на то, да су Црногорци били као неко афричко племе, незнавено и глупо, а исто тако и Његош и књаз Данило, као неке неписмене племенске поглавице, па су у Црну Гору ушетали тамо неки извањци, рекли им да су Срби, да развију култ Светог Саве и Немањића, а ови су то прихватили.
Ипак, не можете спорити чињеницу да се Савиндан као школска слава први пут у Црној Гори прославља 1856. године, и то у вријеме књаза Данила. Тада је већ у Црној Гори био Никанор Ивановић, који је двије године касније по препоруци књаза Данила хиротонисан у Русији за епископа, а такође двије године касније и отпуштен. Како то коментаришете?
– Прво то говори о свој неодрживој причи тобожње аутокефалности Цркве у Црној Гори. Каква је то аутокефална црква ако од 1851. до 1858. године нема нити једног епископа, а мора их имати три. Па онда од 1860. до 1863. Опет нема ни једног. Година првог прослављања Савиндана као школске славе у Црној Гори је оправдана. У Црној Гори није било школа до тада. У Његошево вријеме на два три мјеста, било је нешто што се може помпезно идентификовати као школа од неколико ученика кратко вријеме. Треба разлучити шта је школска слава, а шта народна слава, окупљања на Савиндан код цркава, када се служи служба. Хајде да упоредимо Србију и Црну Гору. У Србији се први пут 1823. године у доба кнеза Милоша Обреновића Савиндан празнује као школска слава. А зашто? Па није било школа. Испада тако да ни у Србији народ није знао за Светог Саву. Вјероватно су и тамо по логици дукљанско-монтенегринских ловаца на посрбљиваче Црне Горе, исто тако дошли неки други посрбљивачи од струке. Његов син кнез Михаило Обреновић тек 1841. године Савиндан уводи као државни празник. При том не можете упоредити до 1878. године државну организацију и школски систем у Србији и Црној Гори, који је у Србији био много развијенији.
А Бока, каква је тамо била ситуација?
-Бока тада нити било када није била у саставу црногорске државе Петровића. Она је у саставу Аустрије и касније Аустроугарске. Прва новина која излази у Црној Гори је „Црногорац“ 1871. године. У првим бројевима овај лист доноси репортажу о прослави Светог Саве у Котору, па онда наредних година редовно, јер се од 1873.године овај лист преименује у „Глас Црногорца“. Ту се помињу службе у цркви, игранке увече и приредбе. Како год ко схватио, Бока је тада и увијек неупоредиво привредно, културно и у сваком другом смислу била развијенија, као дио великих европских држава Млетачке Републике, а касније и Аустрије. Вјероватно је и Боку походила нека експедиција посрбљивача.
Ако узмемо да је први пут 1856. године у институционалном смислу, дакле преко школског система који је био у развитку прослављен Свети Сава, а да се као народна слава штовао у црквама службама и окупљањима народа, чиме можете доказати присуство култа Светог Саве у Црној Гори прије књаза Данила?
-Долазимо у позицију набрајања и збрајања, која је фактографски досадна, али чињенично неумољива. Једна од првих епископија које је утемељио Свети Сава је Зетска Епископија на Превлаци код Тивта, као првим сједиштем, 1219. године, са епископом Иларионом Шишојевићем. Онда она постаје митрополија 1346. године, и све до данас. Већ у штампарији Ђурађа Црнојевића, значи у постнемањићком периоду, али са немањићком државном и црквеном традицијом 1494. године, у Цетињском молитослову помињу се Свети Сава и Свети Симеон Миротичиви, што је монашко име Стевана Немање. Овај молитослов, тј. црквени календар извучен је из треће књиге Црнојевића штампарије Пслатира с последовањем. Ради се о тзв.пасхалији, тј. израчунавању покретних црквених празника, у првом реду Васкрса (Пасхе). И штампар Божидар Вуковић-Подгоричанин, који је штампао у Венецији, и живио од 1460. до 1540. године, а споменик му је преко пута зграде Скупштине Црне Горе у парку у Подгорици, у свом Празничном минеју од 1538. године, опет некој врсти црквеног каледара, има представе Светог Саве, Светог Симеона Мироточивог, и Светог Стефана Дечанског.
Да ли у петровићком периоду Црне Горе до Његоша и књаза Данила има помена Светог Саве и Немањића, тј. до појаве „посрбљивача“ и „посветосаваца“?
-Да свакако. Тако нпр.1739. године Црмничани шаљу једно писмо Паштровићима, у којем их обавјештавају да се ни са ким не састају ко је преко Сутормана, и моле се Богу који их је саздао „и прво светитељу Сави србскому који ни је утврдио вјеру и закон“ ….Ово писмо објавио је у зборнику докумената црногорски историчар др Јевто Миловић још 1956. године.У својој „Историји о Черној Гори“ објављеној у Москви 1754. године, митрополит Василије Петровић помиње Светог Саву да је оснивач Зетске Епископије, као и Немањиће. Подсјетићу, ово је прва историја Црне Горе уопште. Потом има и „Цетињски љетопис“, нека врста за лаике представљено писања историје у наставцима. Тај љетопис се писао и дописивао у цетињском манастиру, и у њему је писао дјелове митрополит Василије, који је написао у њему оду Немањи, као и родослов српских деспота, у којима помиње Немањиће и Светог Саву.
Мисија покатоличења
И онда се појављују „посрбљивачи“ и „посавитељи“. Шта бива онда, тј. прије књаза Данила?
-У Његошево вријеме издаје се годинама календар „Грлица“. То је нека комбинација мало историје, мало савремености, мало црквеног календара. И ту опет имамо помињање Светог Саве, Светог Симеона и Светог Стефана Дечанског.
Коначно долази период књаза Николе. Шта о том периоду можете рећи?
-Тада се интензивно из године у годину и деценије у деценију развија администрација. Прослављање Светог Саве је уобличено са том административном формом, која није постојала раније у Црној Гори.У „Црногорцу“ од 1871. године, који се 1873. године преименује у „Глас Црногорца“ као званична владина новина, постоје опширни извјештаји о прослављању Светог Саве по Црној Гори. Интересантно је да прве године излажења овог листа биљеже и прослављање Светог Саве у Подгорици, која је тада била под турском влашћу, а послије 1878. године и проширења Црне Горе, и у оним крајевима гдје још владају Турци, попут Берана и Пљеваља.
Истакао бих да се у овим написима могу наћи описи дворана за прославу и ентеријера. Тако се из репортаже прославе у Никшићу 1912. године, види да је на прочељу сале за прославу био транспарент искићен ловоровим вијенцем са четири слова С. Дукљанско-монтенегрински стручњаци међутим тврде да у Црној Гори није било у оптицају ово знамење до 1918. године, када је „окупирана и посрбљена“. Препоручујем им да оду у музеј цетињског манастира. Тамо има капа Николе Петровића са крунисања 1910. године, на којој је амблем са четири слова С. Поменућу и то, да је у мом племену у Катунској нахији, централни парохијски храм посвећен Светом Симеону Мироточивом, и саграђен је у доба књаза Николе 1886. године, а храм посвећен њему био је раније неких стотинак метара даље руиниран од времена.
Шта је по вама узрок толике екстремности у критици Светог Саве и његовог култа у српским земљама, па и Црној Гори? Како да тај феномен издвојимо из домена баратања историјским чињеницама, и доведемо до савремености?
-Светосавље је везивно ткиво и српске црквености и српске државности. Оно значи источно православље, или словенско православље на Балкану. Овдје се ради о глобалним помјерањима на бази ватиканске доктрине „terra misionis“, тј. зацртавање земље мисије, или покатоличавања, за педесет до сто година. Тај пројекат је у пуном галопу сада у Црној Гори. Измишљање читаве приче о тобожњој аутокефалној цркви, увођење латинице, укидање српског језика, измишљање нових уџбеника историје, референдум од 2006. године, признање Косова, улазак у НАТО пакт… Све је то у циљу остварења тог пројекта. То је уосталом најбоље описао и идеолог тог пројекта Јеврем Брковић још 1993. године у „Гласу концила“ , загребачког католичког листа, хајде да кажемо католичке варијанте наше православне „Светигоре“, да се Црна Гора мора вратити својим наводним католичким коријенима, а да треба при том створити једну јадранску медитеранску унију Црне Горе, Албаније и Хрватске. Ето, Илир Мета је недавно био наш гост. Стратешки партнери такве Црне Горе су значи државе које у себи имају антисрпску политику. Једино то нас како каже Брковић може спасити од „светосаваца“.
И да ли тај пројекат по вама успијева?
-Мислим да не! Погледајте само колико је младости и енергије у пливању за богојављенски крст широм Црне Горе. Ево видите колико народа долази на светосавске академије. То је чврсто језгро нашег идентитета, остало је само интересна маса, која ће се сручити оног момента када овај режим више не буде на власти, и када једном Црна Гора угледа сунце слободе и демократије, ма колико ово што кажем звучало јефтино патетично. Испод свих тих преплашених људи, заробљених својим малим интересима и животима, чуче Срби и светосавци, и они сваком и малом приликом, дају сигнале у том погледу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Стаматовић: „Овдје се ради о глобалним помјерањима на бази ватиканске доктрине „terra misionis“, тј. зацртавање земље мисије, или покатоличавања, за педесет до сто година. Тај пројекат је у пуном галопу сада у Црној Гори.… Све је то у циљу остварења тог пројекта. То је уосталом најбоље описао и идеолог тог пројекта Јеврем Брковић још 1993. године у „Гласу концила“ , загребачког католичког листа, хајде да кажемо католичке варијанте наше православне „Светигоре“, да се Црна Гора мора вратити својим наводним католичким коријенима, а да треба при том створити једну јадранску медитеранску унију Црне Горе, Албаније и Хрватске“.
Истина која отрежњује многе. Честитке професору Стаматовићу поклонику афирмације историје као науке, а не као средства за реализацију политичких пројеката по правилу „циљ оправдава средство“.
Dobar tekst
Vrlo dobar
Malo naslov kao ne odgovara dok se ne dodje do kraja stiva
I pohvala za archija
I okle po cetiri zelena ovim neocrngcima i neo nacifasistima po sred srbskogvportala
Kus odole
Kuzino
Баш како је Никола „окупирао“ Бар и Улцињ отевши их од Турака,тако је и од Грка Немања отео градове Дукље. Обојица су дакле, једнако, „окупатори“.Само ако је то исконски грчко или турско,а није.
Reći da su Nemanjići okupatori i krvnici Crne Gore je zaista i nebulozno i strašno slušati.
Evo šta je Stefan Prvovenčani rekao o osvajanju Duklje od strane svog oca:
“Povrati Dioklitiju i Dalmaciju, OTAČASTVO I ROĐENJE SVOJE, PRAVU DEDOVINU SVOJU, koju je nasiljem držao grčki narod, i gradove u njoj, sazidane od ruku njihovih, tako da se prozvala grčka oblast…
A Kotor ostavi, utvrdi ga i prenese svoj dvor u nj, koji je i do danas.
Ostale gradove poobara, i poruši, i pretvori slavu njihovu u pustoš, istrebi grčko ime, da se nikako ne pominje ime njihovo u toj oblasti. NAROD SVOJ u njima nepovređen ostavi da služi državi njegovoj, sa strahom, i sa urečenim dankom od Svetoga.“
Nemanjići su očigledno na Crnu Goru gledali kao na zemlju svog porekla i smatrali su da pripadaju njenom narodu.
Osvajanje Duklje je u stvari bilo njeno oslobađanje od vizantijskog uticaja i kontrole, a gradovi koji su rušeni su podigli i držali Vizantinci.
Domaći narod uopšte nisu dirali.
Čak je i Živko Andrijašević u svojoj “Istorija Crne Gore“ napisao da je Crna Gora doživela pravi procvat za vreme Nemanjića. Da su građene putne mreže, da je pokrenuto rudarstvo, da su na primorju nicali i jačali trgovinski centri, da je procvetalo zanatstvo…
Da ne spominjem preko 20 manastira koje su po čitavoj Crnoj Gori izgradili upravo Nemanjići. Više nego igde.
A danas se čini sve da se Nemanjići ocrne u Crnoj Gori. Da se predstave kao negativci i kao prvi srpski okupatori i krvnici nad Crnogorcima.
Da je malo pameti, pravde i poštenja umesto Titu spomenik bi se dizao Stefanu Nemanji kako je predložio i Andrija Mandić, ne samo za to što su on i njegovi potomci doprineli u velikoj meri ekonomskom i kulturnom uzdignuću Crne Gore, već zato što je Stefan Nemanja zaista najznamenitija ličnost rođena u Podgorici ikada!
Čak je i Živko Andrijašević u svojoj “Istorija Crne Gore“ napisao da je Crna Gora doživela pravi procvat za vreme Nemanjića.
Taда не постоји ЦГ.
Okupatori nego što drugo , ako jedna država vojno osvoji drugu državu i smakne dinastiju , poruši i popali gradove , kako to drugačije nazvati sem okupacijom .
„… Kako se zove kad vojska jedne drzave udje i ostane na teritoriju druge drzave?
A kako se zovu oni domicilni koji pomazu vojsku strane drzave?…“
Tačno, ne postoji ime Crna Gora, ali knjiga se zove “Istorija Crne Gore“ i misli se na taj prostor.
Milo, a šta su Vizantinci, odnosno Grci bili u Duklji koji su držali gradove i utvrđenja ako su Srbi bili okupatori?
Nemanjići nisu dirali domaće stanovništvo koje su smatrali svojim narodom, već strane trupe i upravitelje i njihove domaće podanike.
I Raška je dugo vremena bila u podaničkom položaju u odnosu na Dukljanskog vladara, pa niko u Srbiji nikada nije pričao o okupaciji srpske zemlje od strane Crnogoraca.
Кажу ми смо прави Цгци, насљениици Зећана, а не знају да су Балшићи славили Немањиће:
По сведочењу самих Балшића они своје порекло доводе у везу са Немањићима. Балша II Балшић, из Скадра, у повељи Дубровчанима од 27.1.1385. између осталога пише [1] [2] :
„… молитвама и мољењима светих мојих прародитеља Симеона Немање, првога мироточца српскога и светитеља Саве…”
https://sr.wikipedia.org/sr-ec/%D0%91%D0%B0%D0%BB%D1%88%D0%B0_II_%D0%91%D0%B0%D0%BB%D1%88%D0%B8%D1%9B
Црнојевићи их славили 1494. као свеце, Саву у Јануару, Немању у фебруару…
http://montenegrina.net/nauka/istorija/crna-gora-do-xix-v/crnojevici/crkveni-kalendar-durda-crnojevica-za-1494-godinu/?fbclid=IwAR0D4Gu5wPB5D5SowiF7YH9iq199cwBAY3V0T3PB1vI7NKjIfRJ9rBAwyOM
Амфилохије их и данас слави и наставља стару традицију, а Мираш не:избацио св Саву који је ту основао СПЦ 1219.ДАКЛЕ ПРИЈЕ 800 ГОДИНА.
https://drive.google.com/file/d/0B-KIIjkdVp0Ea19XWnZ6aGYxeXc/view?fbclid=IwAR2NZQa40FwQMjFuI6NPw3ASjGqSxFGRYcWy4HW1uZOscBQfzV-AE3vFPP0
Komentar je bio upućen „drugu“, …..’svetosavskom’, Oskaru.
Kasno sam vidio pozdrav Nikola
Ko to veli da u „svakom Crnogorcu čuči srbin“ , nema veće uvrede za svakog časnog Crnogorca nego kada mu rečeš da je srbin , nikada niko moj nije bio srbin , niti će kada biti , to je uvredljivo !
Muamere, u pravu si! 🙂
A ne cuci da ti je u svakom Crnogorcu oceubica,bratpubica ili anatema bacena nekada davno
Zaboravih se potpisati
S obzirom da je svetosavlje patentirano na „Kolarcu“ od strane srpskog sveca Velimirovića a po ugledu na njegovog idola Adolfa Hitlera i uređenje fašističke Njwmačke iz tih godina, malo je nategnuta hipoteza znaka jednakosti između srpskog svetosavlja inspirisanog fašizmom iz prve polovine 20 stoljeća i milenijumskog postojanja Duklje/ Zete/ Crne Gore, zar ne?
Ali razumijem, vi niti ne znate za bolje i tačnije…
On sigurno zna bolje i tacnije od tebe i tvojih srbomrzackih lupetanja, jer se za razliku od tebe i slicnih OBRAZOVAO za to o cemu govori. Nazivati narod koji je dao milione u borbi za slobodu i protiv fašizma u dvadesetom vijeku i njegove svece fasitima, jeste klasično fukarsko demonsko podmetanje slabica koji pušku u familiji nisu imali, a sva je prilika ni knjigu. Fuj!
?
„Gospodine druže“,
Po načinu izražavanja bih vas svrstao u (doskorašnje) komuniste, jer je njihov svijet tako crno bijeli.
Kukolj se uvijek odvajao od žita, samo ga Stamatović priželjkuje u svoje, kao nekakve „čučavce“!
I ti, nečiji „druže“! 🙂
Ako ste se meni obratil , sto se tice oslovljavanja, pogrijesili st u obadva slucaja,drug sam bio samo nekolicinji mojih drugova, a drustvu drugova sam samo fizicki pripdao,koliko vidim ova drzava nema gospode bar u onom smislu kako ja to vidim,mozda ih ima ali treba da prodje bar tri koljena da bi se neko tako oslovio.
Стаматовић за ИН4С: У сваком Црногорцу чучи Србин и светосавац
Da ,narocito sada ,licno mislim da su trenutni najaci SVETOSAVCI klijenti Atlas banke,do izbora,a kada oni dodju bice svi vjernici Prve Banke,jer ce ona obecati klijentima da vrati novac istima od Atlas banke i bice to najca „vjerska organizaciju“koja se kao rece Gojko sinoc zaklinje krstom kao Milo ili motikom kao Knezevic,a motika je simbol za pogreb!
О како волим историјске анализе овог господина !Права су музика за моје уши.Прецизно,кратко и јасно и што је најважније поткријепљено аргументима.Само тако наставите и само храбро господине Стаматовићу.Растјеравајте и даље монтенегринско-језуитску “историјску” жабокречину у којој нас упорно даве.
Stamatoviću čemu ova priča?
Crnogorac je geografska odrednica, tako da Albanac, Bošnjak, Rom i Hrvat, koji su takođe Crnogorci, sigurno ne čuče da budu Srbi i Svetosavci.
Živiš u prošlosti i zamajavaš već onako zvunjenu djecu!
Ne podcjenjuj Srbe! Ti bi trebao da znaš da nije lako biti Srbin!
Crnogorac je geografska odrednica? Za takve koji ne znaju azbuku do kraja i koji su zaista zbunjeni i u emotivnoj vezi sa ludima to jeste istina.Vi jeste geografski crnogorci, kao sto biste bili Indijanci ili Papuanci. E pa stvarno, nije lako biti Srbin, ali ako to znači da time povlačimo liniju izmedju nas i takvih „geografskih“ likova, onda nije lako. Bitno je da ti tako.ograničen zivis u budućnosti u kojoj sigurno.nećeš voziti leteci tanjir vec ces i dalje biti niko sa tendencijom da postanes ništa. Za djecu ne brini, bice Srbi.
Provjeri cenzus u vezi pismenosti.
Pa onda kokodači.
Provjeri sifru kod psihijatra.
Morate razdvojiti vremenski okvir. U proslosti crnogorac je ozacavan srbin pravoslavne vjere koi je zivio na nasim prostorima koji su bili i etnicki skoro cisti, tj oko 95% stanovnistva. Danas, u novoj podjeli svijta crnogorac ozacava drzavljanina crne gore, sto moze bit i srbin i albanac i afrikanac i japanac samo da ima cg drzavljanstvo. SinAvatra je crnogorac…
srbi su se dijelili na crnogorce, heregovce, bosance, sumadince, kosovke i vojvodjanske srbe, cito po geografskom porijeklu.