ИН4С

ИН4С портал

Станић: Под хитно повећати минималац у Црној Гори

1 min read
Члан Предсједништва и портпарол СДП-а Мирко Станић у разговору за ЦдМ тврди да оправаданост захјева да се повећа минимална зарада најбоље показује податак да
Mirko Stani

Мирко Станић

Члан Предсједништва и портпарол СДП-а Мирко Станић у разговору за ЦдМ тврди да оправаданост захјева да се повећа минимална зарада најбоље показује податак да минималац од 193 евра у Црној Гори примају десетине хиљада радника, а плату мању од 250 евра, колико СДП предлаже, преко 77.000 грађана.

“Колико је та тема битна за друге земље, поготово оне у Европској унији, видимо по томе што је централна економска тема крајем ове године. За разлику од Црне Горе, у којој представници Владе причају о енормном расту, у Француској која има три пута мањи економски раст предсједник државе Емануел Макрон је најавио повећање минималне зараде за 100 евра. На постојећу плату која је већ пет пута већа од црногорске. Пиртисак који су грађани извршили на Владу је довео до тога да се укине и повећање акциза на гориво, које је мање, него што је повећано у Црној Гори. Због тог притиска ће Влада Француске дати 10 милијарди евра више својим грађанима”, истакао је Станић.

Према његвим ријечима, Влада Хрватске је повећала минималну зараду на преко 404 евра, за 37 евра и чини скоро 45 одсто просјечне плате. Хрватска ће ове године имати значајно мањи раст БДП-а од Црне Горе.

“Кад погледамо минималне зараде у Европи, од кад је у Црној Гори на 193 евра у Румунији је повећана за више од дупло – 109 одсто или Бугарској са растом од 93 одсто и ако су прије шест година биле мање, данас су значајно веће него црногорска. У земљама које су приближно велике као Црне Гора минална плате износи у Естонији 500, Летонији 430, Литванији 400 евра и константо расте у протеклих шест година”, сматра он.

Данас, како истиче, кад Влада Црне Горе кроз повећање пореза, акциза и такси убира скоро 200 милиона евра више на годишњем нивоу у односу на период прије двије године, званично објашњене је да би повећање зарада довело до раста незапослености?!

“Овакву економску мудрост морају хитно послати нашим ЕУ и НАТО партнерима из низа земаља, од Естоније и Хрватске до Румуније и Француске”, сматра Станић.

Предлог СДП-а је јасан и од њега, тврди он, користи имају сви.

“Тражимо повећање минималне зараде на 250 евра и увођење стартног неопорезивог дијела, којим би се послодавцима надомјестио вишак новца које би давали за повећање зарада, тако да би на крају за плате давали исти износ. Истовремено би у легалне токове увели десетине милиона еура које се данас налазе у сивој зони и помогло Влади да тај новац буде опорезив, умјесто што се исплаћује на руке. О томе колико је ово добро за 80.000 људи који примају најнижу минималну зараду у Европи не треба трошити ријечи. И тај износ би једва покрио разлику у стандарду коју данас имају од односу на прије пар година, када је ПДВ био 17 одсто или када није био оволики износ акциза на гориво, рачуни за струју, воду, комуналије. Да не причамо да са овом основом њихова пензија уз пуних 40 година стажа, не би прелазила 170 евра”, истиче члан Предаједништва СДП-а.

Како додаје, поштени послодавци, којих је данас огромна већина у Црној Гори, би имали фер услове за рад, гдје се не би дешавало да имамо повлашћене компаније у којима су сви од директора до чистачице пријављени на 193 евра, док се из осталих компанија “не ваде” инспектори.

“Ти људи, власници малих и средњих компанија у којима често раде и 16 сати, који пријављују сваки еуро промета и плате сваки еуро пореза, данас имају мањи профит од оних који не плаћају порез и осигуравају раднике на минималац. Због свега овога, за Црну Гору је нужно да под хитно повећа минималну зараду на 250 евра, прије него хиљаде радника доведемо у безизлазно стање са даљим падом животног стандарда или да за 10-15 година имамо социјалну бомбу са армијом пензионера чија примања не могу да задовоље елементарне потребе. Потребна нам је храбра и социјално одговорна власт, која мисли на своје грађане које раст БДП-а, нето страних инвестиција, банкарских депозита или неки други показатељи не дотичу пуно. Дотиче их сваког првог мала и недовољна минимална зарада и, ко има среће, неколико десетина еура на руке”, закључио је Станић.

Извор: ЦдМ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Станић: Под хитно повећати минималац у Црној Гори

  1. Uvjek su me uveseljavali ovi tipovi i Rankovi seizi.Nema sto oni neznaju ,jedino su u problemu kada treba razmisliti,ovako nema covjek rijeci da kaze,znaju sta je Roterdam kao Rakcevic,pa da se podigne miniimalc,zastita zivotinja,nema naroda koji je toliko prazan a da sve zna.
    Na osnovu cega podici i plate i penzije havjanu jedan.Koji su to parametri koji dozvoljvasju drzvai kao sto je ova nasa bilo sto da poveca sem taksi i poreza,pa ova drzva ne proizvodi nista curane jedan.
    Govriti da je drzvava Montengro nezvisan da ce nas Ntao branit a MMF hraniti su gluposti svih nekih politicara ovoga tipa, koj se odlikuju da neznaju nista,neznaju organizovati ni proizvodnju bilo sto uspostviti da se nesto proizvodi.
    Podici minimalac,ma nemoj stvarno a to niko sem tebe nezna,jedino ko ce da to plati, kojim kreditom,je li onim sto cemo platiti kamate na dug,nezvaisni Montengro i takvi u njemu,dajte ljudi spasavjte ovu zemlju ,gdje stoje ove nesikoriscene ekonomske velicine,e jesmo zaostali kad ovakvi neijesu udrzavnom apratu.Cuti budalo jedna koja palte i koja Crna Gora nikada se nije mogla sama izdrzavati niti je ikada bila drzava niti ce bit,ima li vam ko to reci ,ili penzije zenam sa troje djece,ovakvih kretena od naroda nije majka radjala.
    Mirko Stanic a nezna konja osamariti a ne da on daje predloge,daj molim te reci Rusiji kako da poprve onaj kvar na Sojuzu goe ,posalaji malo gumirbike ,to je jedina kola za koju si cuo i ti i tvoji uceni preci,podsjeti Ruse,ako nece oni da te cuju nazovi USA ili NATO da se ne cini kastig po svemiru.Cuti budalo ,najpametniji si kad ne otvaras usta.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy