Станишић и Булатовић на слободи због каскања суда – три године без првостепене пресуде
Подгоричани Видоје Станишић и Драгиша Булатовић са слободе ће се бранити оптужби за покушај убиства Подгоричанина Игора Крстовћа – притвор им је укинут јер вијеће Вишег суда није успјело да за три године донесе првостепену пресуду у том предмету.
Њих двојица из Истражног затвора изашли су 7. августа, саопштио је “Вијестима” незванично извор из Управе за извршење кривичних санкција.
Тог дана истекао је законски рок у ком им је, без макар првостепене одлуке, могао бити продужен боравак иза решетака.
Чланом 179 Закона о кривичном поступку прописано је да се, након предаје оптужнице суду, до завршетка главног претреса, притвор може, по прибављеном мишљењу државног тужиоца, кад се поступак води по његовој оптужби, одредити или укинути само рјешењем вијећа и да од подизања оптужнице до доношења првостепене пресуде притвор може трајати најдуже три године.
Њих двојица, међутим, нијесу једини који би се са слободе могли бранити тешких оптужби, јер их пред Специјалним одјељењем Вишег суда има 58 у којима судије за двије и по године нијесу донијела одлуку. То значи да би, ускоро, стотинак оптужених за тешки и организовани криминал могло изаћи из Истражног затвора, пишу Вијести.
Станишић и Булатовић оптужени су за учествовање у рањавању Игора Крстовића у Зети, 28. јануара 2020. године. На терет им се ставља да су починили кривична дјела – стварање криминалне организације и убиство у покушају путем помагања.
Обојица су негирали оптужбе.
Ипак, тужилаштво их терети да су у другој половини 2019. године, поред других за сада неидентификованих лица, постали чланови криминалне организације коју је формирало истражним органима непознато лице…
“И прихватили да извршавају наредбе и упутства организатора, да проналазе мјеста гдје ће се уништити предмети и средства извршења кривичних дјела”.
У оптужници пише да су на мјесту гдје је запаљено возило кориштено у злочину пронађени биолошки трагови оптужених Станишића и Булатовића.
Специјално државно тужилаштво, међутим, још није открило ко је крајем јануара 2020. године, испалио више хитаца у Крстовића.
У аутомобил Крстовића испаљено је 26 хитаца из аутоматске пушке, а према незваничним информацијама – седам је завршило у његовом тијелу.
Након пуцњаве, оперисан је у Клиничком центру.
Сат након што је Крстовић погођен мецима из ватреног оружја, истражитељи су на Какарицкој гори пронашли запаљени “голф” који је, установили су полицајци, коришћен у нападу…
Пронађена је и аутоматска пушка “М70” из које је пуцано…
“Из трагова пронађених на мјесту гдје је запаљено возило из кога су испаљени пројектили на оштећеног Игора Крстовића, посебно из биолошког материјала из ког је вјештачењем утврђено да припада окривљеном Д. Б. и В. С. произлази основана сумња да су ови окривљени дана 28. 1. 2020. године учествовали у извршењу кривичног дјела убиство у покушају на штету И. К. Из материјалних трагова пронађених на мјесту гдје је покушано лишење живота И. К., а који су констатовани записником о увиђају и фотодокументовани, те и из исказа оштећеног И. К. произлази да су у извршењу кривичног дјела покушај убиства на његову штету непосредно учествовала бар два, за сада НН лица, од којих је једно управљало возилом, а друго током мимоилажења са његовим возилом са задњег сједишта испаљивало пројектиле према њему из аутоматске пушке”, пише у судским списима.
Те чињенице, пише у документу, упућују на закључак да је извршење тог кривичног дјела резултат дјеловања криминалне организације.
“Која је очигледно основана ради вршења овако тешких кривичних дјела, а чији организатор је за сада непознат”, наводи се у тексту…
Станишић је ухапшен мјесец након рањавања Крстовића, а његовом рођаку, Булатовићу, инспектори су већ 15. фебруара ставили лисице на руке.
Они су саслушавани у првим сатима истраге, али су и тада негирали кривицу.
Према полицијским подацима обојица су припадници подгоричког огранка организоване криминалне групе кавачки клан.
Станишић је хапшен и осуђиван више пута, углавном због кривичних дјела са елементима насиља.
Булатовић је раније осуђиван због недозвољеног држања оружја и експлозивних материја.
Дојаве, изолација, изостанак тужиоца, промјене судија…
Суђење за покушај убиства Крстовића више пута је одгађано, из различитих разлога – одсуства поступајућег специјалног тужиоца, приватних обавеза њихових бранилаца, престанка судијске функције судији…
Због промјене члана вијећа, у септембру 2021. године почело је испочетка, а онда поново одгођено због службеног одсуства тадашњег специјалног тужиоца Саше Чађеновића.
У децембру исте године главни претрес није одржан јер је један од бранилаца окривљених био спријечен да се појави у судници, због здравствених проблема…
Једном је претрес одгођен и због дојаве да је у згради Вишег, Апелационог и Врховног суда постављена бомба, а једном и због изолације окривљеног…
Ускоро слобода и за још стотинак тешко оптужених?
Вијести су јуче објавиле да је готово хиљаду људи на оптуженичким клупама Вишег суда Подгорица због организованог криминала, али би ускоро стотинак од њих пресуду могло чекати на слободи.
Специјално вијеће Вишег суда поступа у предметима Специјалног државног тужилаштва, у чијој надлежности су организовани криминал, корупција и ратни злочини.
Из Вишег суда у Подгорици од 25. августа нијесу одговорили на питања колико се предмета води пред специјализованим одјељењем Вишег суда у Подгорици и у колико од њих дуже од двије године и шест мјесеци од потврђивања оптужнице није донијета првостепена одлука.
Без одговора остала су и питања о укупном броју окривљених у предметима у којима није донијета одлука, али и оно из којих разлога се најчешће одлажу рочишта у тим предметима.
Вијести су још раније објавиле да надлежни сумњају да се у бројним предметима могућност одгађања претреса злоупотребљава како би се окорели криминалци, оптужени за најтежа кривична дјела, ослободили спушких решетака.
Прошле године због немогућности да донесу првостепену пресуду ни три године након подизања оптужнице, ћелије спушког затвора напустило је на десетине оптужених чланова шкаљарског криминалног клана.
Тврдили да имају алиби
Булатовић и Станишић у судници су тврдили да имају алиби и да нијесу учествовали у покушају убиства Крстовића.
Булатовић је рекао да је радио на реновирању куће од 22. до 30. јануара, те да није одлазио од куће, осим да купи грађевински материјал за раднике.
Станишић је изјавио да је био у посјети код брата од стрица Радослава Станишића у његовој кући, те да није тога дана излазио ван куће.
Он је оптужио специјалног тужиоца и полицију да прикривају праве починиоце тог кривичног дјела.
“На том путу има 50 камера, и мене и Булатовића нема нигдје. Немам везе са покушајем убиства Игора Крстовића. Не могу да објасним како је нађен мој ДНК профил на флаши. Постоји више начина, како је подметнута поред запаљеног аута”, рекао је раније износећи одбрану.
Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ovdje je jasno sa tzv. sudije i tzv. tužioci direktno rade za mafiju, neki kao Suzana Mugoša to i ne kriju
Neko kaže da Monteprkno po nečemu liči na državu?