ИН4С

ИН4С портал

Стари НАТО је нестао: Може ли Британија без америчких обавештајних података?

1 min read

Специјалне односе Уједињеног Краљевства и Сједињених Држава нова администрација Доналда Трампа растегла је на више фронтова, а многи у заједници националне безбедности сматрају да је последњи бастион приступ ових земаља обавештајним подацима.

У последње време, међутим, значајне пукотине су почеле да се појављују чак и тамо.

Прво, Трамп је прошлог месеца наредио да се амерички обавештајни подаци не деле са Украјином, нити директно преко америчких шпијунских агенција, нити преко безбедносног савеза „Пет очију“. Затим је амерички саветник за националну безбедност Мајкл Волц ненамерно додао новинара у разговор у апликацији за шифроване поруке „Сигнал“ у којој се отворено говорило о америчкој војној акцији у Јемену, што је показало колико су званичници опуштени са државним тајнама.

Док су савезници Кијева широм Европе осудили Трампову одлуку о прекиду слања обавештајних података Украјином, Британија је остала уздржана, а портпарол британског премијера Кира Стармера је нагласио да је однос Британије са САД „о одбрани, безбедности и обавештајним подацима нераскидиво испреплетен“.

Везе између британских и америчких обавештајних мрежа су толико дубоке да је можда немогуће размрсити их или поновити допринос САД, кажу садашњи и бивши обавештајни званичници за „Политико“.

Али, наглашавају, упркос замршеној природи односа, Британија би требало да почне да планира оно што је раније било незамисливо и одступи од својих најстаријих савеза и некада заједничких међународних циљева.

Очи

Статус Британије као компаративне тешке категорије у обавештајној сфери сеже деценијама уназад, након што је формализован успостављањем савеза за дељење обавештајних података „Пет очију“ у Уједињеном Краљевству, САД, Канади, Аустралији и Новом Зеланду након Другог светског рата.

У годинама након тога, огроман обим заједничких операција и надзора остао је углавном непријављен све док узбуњивач НСА Едвард Сноуден 2013. није објавио преко 1,5 милиона поверљивих докумената и открио рад алијансе широм света.

„Пет очију“ је преживело цурење информација, али је било приморано да промени начин прикупљања обавештајних података и „дигитализује“ се.

Уши

Британија и даље има значајна средства која су од користи Америци – укључујући места за прислушкивање. То су војни и обавештајни објекти, често у иностранству, који се користе за праћење комуникација.

Подаци које прикупљају чине мало вероватним да ће САД икада напустити „Пет очију“, каже Нил Мелвин, директор међународне безбедности Краљевског института уједињених служби (РУСИ), истраживачког центра за одбрану и безбедност.

Проблеми

Ако би САД напустиле алијансу, „такође би морале да замене неку веома скупу имовину коју поседује Уједињено Краљевство“, као и америчке сигнале и обавештајне базе које се налазе у Британији.

Бивши званичник британске владе за безбедност је додао да одговорност за праћење деле Британија и Америка, што значи да деле и обавештајне податке. „Једног дана или једне недеље биће ред на Уједињено Краљевство, а следећи пут на САД“, рекли су.

Ипак, нико не може да се мери са обавештајним способностима Америке. Британија може, на пример, да помогне у анализи слика које САД прикупљају из свемира, али нема могућности да их прикупи.

Такође се страхује да би „испадање“ из америчке милост могло да резултира, на пример, слабијом ефикасношћу млазњака Ф-35 који се продају савезницима, укључујући Уједињено Краљевство.

Ту је и чињеница да су многе британске безбедносне и одбрамбене иновације финансирале Сједињене Државе, пружајући подршку развоју технологије „двоструке намене“ – за Америку и њене савезнике из „Пет очију“.

Стари НАТО је нестао

Стручњаци и званичници су подељени у погледу онога што треба да се уради, а већина се слаже да их највише брине ублажавање става Америке према Русији.

Са друге стране, иако се не може мерити са америчком финансијском ситуацијом, Уједињено Краљевство и даље има део поштовања у Европи који Америка брзо губи.

„Широм нордијских и источноевропских земаља, америчка репутација је нестала. Стари НАТО је нестао – не нестаје, нестао је“, рекао је један бивши обавештајни званичник који је радио са савезницима из НАТО-а. „У очима бројчане већине земаља НАТО-а, Велика Британија је једина земља која би могла да замени Америку.“

Уједињено Краљевство већ ради на јачању веза унутар НАТО-а, предводећи скоро недељне самите са Француском о будућности Украјине и будућности одбрамбених способности Европе.

Остаје питање може ли осиромашена Британија да иступи?

РТ Балкан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy