ИН4С

ИН4С портал

Старовић: Курти жели да искористи рат у Украјини да потпали сукоб Србије са НАТО-ом

1 min read

Немања Старовић

Државни секретар Министарства одбране Србије Немања Старовић изјавио је да нема сумњу да је циљ који косовски премијер Аљбин Курти настоји да оствари по сваку цену – да увуче Србију у сукоб са НАТО-ом, јер не постоји друго објашњење за једностране ескалаторне потезе које повлачи, а било их је, истиче, више од 40 у последње две године.

„Његова намера је да искористи општу ратну психозу која је настала након почетка рата у Украјини, како би потпалио нови сукоб, након чега би логика дипломатије уступила пред логиком рата и никоме не би било важно ко је заправо сукоб започео и са којим цилјем, већ би се сврстали уз своје штићенике. Нисам до краја сигурам да му је рачуница у потпуности исправна, али извесно је да Курти следи управо такав план“, рекао је Старовић у интервјуу за франкфуртске Вести.

На Србији је, подвлачи, да не наседа на сваку провокацију и не олакшавамо Куртију реализацију планова, али уз одлучну одбрану својих „црвених линија“.

Каже и да је свима у међународној заједници јасно где се налазе црвене линије Србије, које су повучене тачно на месту на којем би то учинила и свака друга држава европског континента.

„Ми смо, наиме, свесни колико значај имају мир и стабилност у региону. Спремни смо да уложимо много у њихово очување. Спремни смо чак и да жртвујемо много тога како би мир и стабилност били очувани. Међутим, постоји само једна ствар коју никако не можемо да жртвујемо, а то су животи наших лјуди који живе на простору Косова и Метохије. Верујем да је ово здраворазумски став који би свима морао бити разумлјив и прихватлјив“, јасан је Старовић.

На питање како оцењује безбедносну ситуацију у региону, одговара да је Балкан и далје оптерећен бројним проблемима, од којих је већина политичке природе, а покушај њиховог тумачења у клјучу геополитике и безбедносних изазова неретко представлја смишлјену манипулацију како би се таквом врстом алармизма реализовала нека политичка агенда.

„Ипак, као објективну и значајну безбедносну претњу морамо издвојити деловање Привремених институција самуоправе у Приштини, које континуираним једностраним мерама, свесно и са јасном намером угрожавају безбедност Срба и других неалбанаца који живе на простору наше јужне покрајине“, рекао је Старовић.

На констатацију да је премијер Хрватске недавно поручио да ће та землја набавком Рафала имати најјаче ратно ваздухопловство у овом делу Европе, те упитан треба ли Србија да страхује због тога, Старовић је одговорио да Војска Србије и надлежне агенције у оквиру Министарства одбране помно прате развој у системима одбране суседних земалја и да у том смислу не постоји опасност од било каквог стратегијског изненађења.

По природи ствари, додаје, и Србија своје планове развоја прилагођава дешавањима у ближем и далјем окружењу.

„С тим у виду, заиста верујем да наши грађани могу бити спокојни, јер Војска Србије има адекватне капацитете да осигура мир и служи као клјучни фактор одвраћања свакога ко би могао помислити да угрози наш суверенитет и територијални интегритет“, истакао је Старовић.

У Београду ће од 25. до 28. септембра бити одржан 11. Међународни сајам наоружања и војне опреме „Партнер 2023“ – највећа манифестација те врсте у овом делу Европе, а Старовић напомиње да ће ове године своје производе представити чак 150 домаћих и иностраних излагача.

Указује и да је српска одбрамбена индустрија несумњиво стала на ноге након разарања којем је била изложена током НАТО агресије, али и потпуног занемаривања у деценији која је уследила, и данас представлја мотор економског и технолошког развоја Србије.

„Време у којем данас живимо и потражња на светском тржишту потврђују исправност праваца развоја наше одбрамбене индустрије који су зацртани пре десетак године. Приоритет за предузећа из групације свакако представлја снабдевање и опремање Војске Србије и других снага одбране, али мора се нагласити да је потражња за нашим производима на иностраном тржишту веома велика. Србија представлја једину државу у ширем региону која има практично заокружен читав технолошки ланац у производњи оружја и муниције. Оно на чему тренутно радимо, уз велика улагања Владе Србије, јесте додатно подизање технолошких и производних капацитета наше одбрамбене индустрије, како бисмо задоволјили све потребе Војске Србије, али и изашли у сусрет високој потражњи на међународном тржишту“, казао је Старович.

Када је реч о даљим улагањима, наводи да ће у наредних годину дана српска одбрамбена индустрија Војсци Србије испоручити више стотина комада крупне војне технике попут модернизованих тенкова, борбених возила пешадије, ракетно-артилјеријских система…

О томе колико су повећана улагања у Војску Србије, уз превасходан ослонац на домаћу индустрију, понајболје говори податак да је у последње две године Министарство одбране уговорило испоруку средстава од домаћих предузећа у вредности која превазилази укупну вредност свих уговора заклјучених у двадесетогодишњем периоду између 1995. и 2015. године, напоменуо је Старовић.

„Нагласио бих, ипак, да је увек најважније улагање у лјуде, односно у унапређење материјалног стандарда припадника Војске Србије. Зараде у Војсци Србије су током ове године расле двоструко брже него ли у остатку јавног сектора и ми ћемо настојати да одржимо тај тренд, како би српски официри, подофицири, војници и цивилна лица запослена у МО и ВС и у материјалном смислу добили сатисфакцију, уз патриотизам који их свакако краси и мотивише“, рекао је Старовић.

На питање у којој фази је предлог за враћање обавезног служења војног рока, Старовић је рекао да није тајна да би већина старешина унутар Војске Србије радо видела укидање уведене суспензије служења војног рока, што би се поволјно одразило на стање попуне у јединицама, али би имало и друге позитивне друштвене ефекте, али и додао да то није одлука која се доноси преко колена.

„Тренутно се у надлежним организационим јединицама Министарства одбране и Војске Србије израђују деталјне анализе и студије којима се из различитих углова сагледава ова проблематика. Ипак, евентуална одлука о укидању суспензије обавезног служења војног рока би по својој природи морала да буде политичка, што подразумева адекватно структуирану јавну расправу, као и одлуке владе и парламента“, додао је Старовић, преноси Косово онлајн.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net