Стартап тржиште Београда и Новог Сада вриједи пола милијарде долара!
1 min read
Нови Београд (Фото: wikipedia.org)
То у најновијој процени наводи америчка организација “Стартап џин”. Конкретно, аутори извештаја препознају раст у домену српске индустрије видео-игара. Међутим, Србија се, према нивоу инвестирања у стартапе, и даље вреднује најнижом оценом.
О стартапу се код нас годинама уназад пуно говори, доста тога и ради, а изгледа да је то тржиште „све теже и теже“
Наиме, према информацијама из Кабиинета министра без портфеља у Влади Републике Србије задуженог за иновације и технолошки развој, америчка организација “Стартап џином” објавила данас процену да стартап тржиште Београда и Новог Сада вреди око 502 милиона долара.
Они у новом издању свог редовног годишњег извештаја истичу да је Србија позиционирана у топ пет земаља по броју “блокчејн девелопера” у свету.
Укључивање Србије у ово најрелевантније годишње истраживање о стартапима на свету покренули су Иницијатива “Дигитална Србија” и Кабинет министра без портфеља задуженог за иновације и технолошки развој, док су у самом прикупљању података учествовали кључни представници домаће стартап заједнице.
Американци указују на то да постоји значајан простор за побољшање индекса инвестиционих активности, јер се Србија, према нивоу инвестирања у стартапе, и даље вреднује најнижом оценом.
Министар Ненад Поповић каже да држава препознаје проблем недостатка инвестиција у стартапове и зато је у претходном периоду донела значајне пореске подстицаје за улагање у стартап компаније.
„Поред тога, у сарадњи са ‘Стартап џиномом’ радимо на развоју нових програма финансирања, а један од њих је и Национални фонд за суфинансирање иновација, који ћебити додатни подстицај представницима венчурног капитала из целог света да улажу у српске стартап компаније”, навео је министар.
Конкретно, аутори извештаја препознају раст у домену домаће индустрије видео-игара кроз две велике аквизиције — новосадски студији 3Латерал и Еипиx, који су постали у претходној години део глобалних гејминг лидера, компанија Епиц Гамес, односно Плаyриx.
Србија је и даље позиционирана у топ пет земаља по броју блокчејн девелопера у свету, те извештај другу годину заредом издваја блокчејн и видео-игре као домаће подсекторе са највећим потенцијалом.
У складу са тим, директор Иницијативе “Дигитална Србија” Небојша Ђурђевић рекао да се оног тренутка када се нека земља појави у “Стартап џином” истраживању повећавају шансе да је запазе страни инвеститори и организације.
Према његовим речима, на основу истраживања можемо да мапирамо јаке стране које можемо да користимо као полуге, као и јазове које треба да премостимо за даљи раст нашег екосистема и напредак на пољу технолошког предузетништва.
Извештај се бави и утицајима пандемије ЦОВИД-19 на стартапе, где је један од главних налаза да од десет стартапова четири не располажу новчаним средствима за пословање дуже од три месеца.
Иначе, недавно објављено истраживање Иницијативе “Дигитална Србија” посвећено импликацијама пандемије на дигиталну привреду показало је да чак две трећине домаћих стартапа бележи пад продаје већи од 60 одсто.
Извор: Привредни.рс

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

