ИН4С

ИН4С портал

Статистика која забрињава: У Црној Гори преко 100 000 издатих оружаних листова

1 min read

фото: АП

Забрињава податак да у Црној Гори има преко 100 хиљада издатих оружаних листова, те да је, незванично, скоро толико комада ватреног оружја у нелегалном посједу. Ако се томе дода да су само током претходне године забиљежена 164 инцидента у којима је употријебљено ватрено оружје, онда се поставља питање да ли смо и превише либерални и је ли неопходно пооштрити критеријуме за добијање дозволе, преноси портал РТЦГ.

На близу 620.000 становника, у Црној Гори 100.000 издатих оружаних листова. То је податак Министарства унутрашњих послова. Иван Пекић из Интернационалне полицијске организације каже да осим легалног наоружања, црногорски грађани посједују и нелегално.

– Према неким посљедњим и званичним подацима специјализованих кућа које су радиле та истраживања подаци говоре да неких 130.000 ватреног наоружања посједују Црногорци, до неких незваничних података да имамо неких 80.000 ватреног оружја нелегалног у посједу грађана Црне Горе, навео је Пекић.

А, за то су, каже Пекић, криви наша историја и ратови.

– Ми ни данас не знамо из магацина ЈНА гдје су нестале одређене експлозивне направе, од зоље, пиштоља, бомби, тежег наоружања, имате чак и податак да 2015. године у терористичком нападу у Паризу страдало 130 људи гдје је истрагом утврђено да су одређена ватрена наоружања била тада у посједу ЈНА, каже Пекић.

Ранко Вуковић, некадашњи службеник МУП-а је до 1994. године радио на издавању и одузимању дозвола за оружје. Тада је каже, 20.000 грађана имало дозволу.

За добијање оружја услови су некад били либерални, али су контроле, поруцује Вуковић, биле оштре.

– Контролисали смо све који су имали оружје, све продавнице и куће, да видимо да ли они то држе по прописима, каже Вуковић.

Према подацима Управе полиције, током протекле године догодила су се 164 инцидента у коме је употријебљено ватрено оружје.

Четири инцидента која су се десила у лову или на слављеничком пуцању, имали смо у криминалном контексту 19 инцидената, у радњама полиције шест, насиље у породици два, 11 на јавном мјесту и 96 у дјеловању полициије на запљени оружја, казао је главни полицијски инспектор Младен Марковић.

Да би грађанин купио оружје, мора имати личну карту и одобрење издато од МУП-а.

У једној подгорицкој радњи која продаје оружје и муницију кажу да они који купују поштују све прописе, те да им се није догодило да неко тражи оружје без одобрења.

– Нијесмо имали таквих захтјева, генерално у Црној Гори сви знају шта је потребно да би се добило оружје тако да нисмо имали таквих захтјева, навео је за ТВЦГ продавац Никола Илинчић.

Ипак, да су црногорски грађани друштвено одговорни говори и податак да су од 2015, вратили више од 1.980 комада оружја и 286 експлозивних направа.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy