ИН4С

ИН4С портал

Стијовић: Фабрика чипса и смокија у Тузима, запошљаваће 200 људи

Циљ пројекта је да значајно унаприједи пољопривредну производњу у Црној Гори у смислу да се осигура откуп кромпира

Министар пољопривреде, Александар Стијовић

Фабрика чипса, смокија, пиреа и смрзнутог помфрита биће изграђена у Тузима, а запослиће око 200 радника, казао је у Јутарњем програму ТВЦГ Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Стијовић. Већ у фебруару наредне године отвара се погон смокија, док би до априла требало да буду отворени погони чипса, пиреа и смрзнутог помфрита додао је он.

Већ неколико мјесеци трају преговори са инвеститорима за отварање фабрике чипса и смокија у Црној Гори.

“Ријеч је о фабрици која ће имати погоне за производњу смокија, чипса, пиреа и за смрзнути помфрит. Стигли смо до фазе када су инвеститори веч купили земљиште у Црној Гори и када су већ кренули са градњом фабрике”, казао је министар Стијовић.

Фабрика ће се отворити у Тузима и то је Випа бренд из Вучитрна који постоји већ 30 године.

“Прво се очекује отварање фабрике смокија у фебруару наредне године, а до априла би требало да буде отворена фабрика чипса и остали погони”, навди Стијовић.

Додаје да је компанија отворена и регистрована јуче и да се ради на документацији.

“Сада када је инвестиција врло извјесна ријешили смо да саопштимо детаље”, казао је он.

Циљ пројекта је да значајно унаприједи пољопривредну производњу у Црној Гори у смислу да се осигура откуп кромпира.

“С тим што постоје предуслови. Није тако једноставно као што изгледа. Одређене сорте кромпира се користе за чипс, тако да је потребно пронаћи кооперанте на захтјев фабрије. Потребно је да то буде око 10 хиљада тона на годишњем нивоу што је много више од наше тренутне производње”, објашњава министар.

Биће потребно додатно засијати површину од 300 до 400 хектара.

“Потребно је проначи и едуковати кооперанте, испунити све услове и стандарде. Мањи кромпири ће ићи у чипс, већи у пире и помфрит тако да постоји читав низ стандарда који се морају испоштовати”, казао је министар.

Покушаће да се производи и органски чипс, а Црна Гора је изабрана због кбалитета кромпира који се овдје производи.

“Наш задатак у наредним мјесецима је да креирамо амбијент како бисмо обезбиједили сировину, кооперанте за фирму којима ће они гарантовати откупну цијену и да могу да почну са производњом”, истакао је Стијовић.

Министар је објаснио да је план инвеститора да повећа погон на Косову, а постојећи пребаци у Црну Гору.

“На садашњој линији ради око 200 људи, тако да је план да толико људи буде запошљено”, казао је министар.

Држава ће створити предуслове за отварање те фабрике, каже министар.

“У том смислу имамо планску документацију, рјешавање проблема одвода, канализација која тренутно у општини тузи не постоји. То је нешто што је предуслов да привучете инвеститоре”, казао је он.

То није једини инвеститор са којим преговарају.

“Има неколико инвеститора и у различитим смо фазама преговора. То је суштина. Држава мора да пружи разумијевање”, зстакао је министар.

Казао је да је циљ да држава пружи све како би предузећа била отворена.

“Нама је интерес да запослимо људе у Црној Гори, да створимо реални сектор, да повећамо доприносе, да економски развијамо Црну Гору, али да инвеститорима покажемо да смо озбиљан партнер и да смо у стању да испунимо све обавезе”, истакао је он.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

13 thoughts on “Стијовић: Фабрика чипса и смокија у Тузима, запошљаваће 200 људи

  1. Монтепркно на ниске си гране спао када се хвалишеш отварањем фабрике грицкаљиц!Тешко вријеме настало кад Шиптари постају главни инвеститори!!!

    13
    3
  2. Министре Стијовићу!
    Ви нисте исти човјек прије и након што јавно проговористе о афери Абудаби.
    Ућуташе вас и умирише жестоко!!!!!

    15
    2
  3. Мене ово подсјећа на ,,Први петогодишњи план“ из 1946 год. И тада су фабрике правили у јадном региону, а сировине су довозили из другог. Примјери су алуминијуски Подгорица, ваљаоница бакра Севојно итд. Правиће фабрику у Тузима, а кромпир ће довозити из Колашина и Пљеваља или ће можда увозни лоби кромпир добављати из Албаније. Уста су им пуна развоја сјевера и заустављања миграције према југу и цетралном региону, а отварају радна мјеста управо у тим дијеловима Црне Горе. Како је кренуло убрзо можемо очекивати да ће на неком предизборном скупу најавити прављење фабрике за прераду морске соли у Шавнику или Петњици. Но добро, нека нам је Бог у помоћ ваљда ће доћи и неки који ће се водити економском логиком, а не личним и партијским интересима.

    17
    2
    1. Bravo dobio aljbanac sa Kosova da otvoyi fabriku cipsa u Tuzi. Da nije novac koji je zaradio taj aljbanac iz Zute Kuce. I jos hoce da mu daju subvencije. Stijovicu nije ovo albanska zemlja. Ima i nas kojima trebaju subvenhije i hleba

      6
      1
  4. Bravo Djeljosaj,nista ovaj Stijovic nije zasluzan niti ima ikakve veze sa ovom fabrikom. Zemljiste je kupljeno prije dvije godine od rodjaka vlasnika fabrike,i namjera mu je da otvori fabriku I zaposli svoje Albance,to je dogovoreno u martu u restoranu Troja.Jedino sto je ministarstvo sa Stijovicem na celu ukljuceno u ovaj posao je cisto tehnicke prirode zbog papirologije…Inace I sa ministrom prosle vlasti vlasnik nije htio niti imao potrebe za bilo kakvom kominikacijom. Fabriku otvara u Tuzima I zbog toga jer su mu zena I djeca 98 i 99 boravili za vrijeme rata na Kosovu boravili u Zatrijebac….ovo vam je sve iz prve ruke

    8
    5

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *