Стијовић: У понедјељак ће се знати стиже ли брашно из Србије
„Планови Србије у вези са евентуалним отврањем тржишта за извоз брашна у Црну Гору биће познати у понедјељак“, саопштио је министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Стијовић.
“У понедјељак ћу поново имти прилику да се видим уживо са колегама из региона, тако да ћемо поново разговарати, да видимо који су даљи планови Србије и када можемо очекивати да буде пуштен извоз за Црну Гору“, рекао је Стијовић за Дневник ТВЦГ.
Пекари су, међутим, најавили могућност нових поскупљења уколико изостане увоз брашна из Србије, јер им је, како су казали, оно из Бугарске скупо. Пословање пекара и њихове калкулације додатно је помрсило то што Србија није у петак подигла рампу на извоз брашна и житарица за Црну Гору, као што се очекивало, преноси портал РТЦГ.
Представник групација произвођача пекарских производа, Веско Николић, рекао је да се цијене брашна које тренутно набављају из Хрватске или Бугарске крећу између 650 и 700 евра по тони.
“То су пуно, пуно веће цијене од оних по којима смо ушли у произвођачке калкулације. На основу цијена које су из Србије, које су се кретале од 520 евра по тони, тада смо дошли до корекције малопродајне цијене на 80 центи“, казао је Николић.
Прошле су три седмице од када је Србија забранила извоз брашна, а у петак су за Албанију и Италију кренуле уговорене количине прије обуставе извоза. Када ће Србија отворити тржиште и за Црну Гору могло би бити познато почетком наредне седмице.
„На тај начин Србија прави већу штету себи, јер ми смо купац и поћићемо да тражимо на другим тржиштима. Чак и њиховим пољопривредницима ово наноси штету“, навео је Стијовић.
Николић је саопштио да ће доћи до новог поскупљења уколико цијена сировина настави да расте и пекари буду принуђени да их набављају по вишим цијенама.
У Министарству се надају да до тога неће доћи. Захваљући увозу из Бугарске залихе брашна држе се на десет до 15 дана, а учиниће све да уклоне административне баријере како би и транспорт био јефтинији.
„Шлепер из Србије по данашњим условима требало би да кошта између хиљаду и 1,4 хиљаде евра, зависно од локације из које долази, док је та цијена из Бугарске од двије до 2,7 хиљада. Постоји начин да тај транспорт буде јефтинији ако буду веће количине и транспорт бродом. Транспорт бродом би по камиону износио 600 евра“, казао је Стијовић.
Представници Министарства позвали су пекаре да буду стрпљиви и најавили да ће сви пољопривредни произвођачи наредне седмице добити ваучер од 200 евра помоћи. Због блокаде парламента одустало се од укидања пореза на додату вриједност (ПДВ) на сточну храну, па ће милион евра бити дирекно уплаћен сточарима.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Гробари српства леже у Београду и дјелују преко својих „професионалних Срба“. Да власт у Србији мисли на све Србе неби нас у ЦГ продавала свако мало за рад политичких игрица. Хвала Србији на додатној сецесији.
Jeste ministre Stijoviću, Krivokapićev ekspertu, nema kome Srbija da izveze brašno i to po mnogo većim cijenama sada kada je zbog specijalne vojne intervencije u Ukrajini nestašica brašna svuda u svijetu, nego su na veliku štetu što ga ne izvezu baš takvom jednom mnogoljudnom tržištu kao što je Crna Gora.
Ekonomski interes nije razlog zbog kojeg bi Srbija prodala brašno Crnoj Gori, već je to bratska ljubav i dužnost prema svom narodu i bratskoj državi. Pogotovo ne po takvoj cijeni za tonu, jer ga u sadašnjoj situaciji može prodati po mnogo većoj cijeni bilo đe u svijetu.
Tako da bi bilo dobro ministre, da se ostaviš te svoje kapriciozne seljačke politike i demonstriraš malo bolje stručne i pregovaračke sposobnosti, da ne kažem bratske prema bratskoj Srbiji.
Samo FRONT OSLOBAĐA! ❤️????????
Haha… vidim da su udbaši, Zdravkovog balvani i drugosrbijanština vazda za dislajk spremni. Nu, davaj, davaj… ,, Po djelima njihovim prepoznaćete ih “!
Živjele Srpska Crna Gora, Srbija i Republika Srpska! ☦️
Samo FRONT OSLOBAĐA! ❤️????????
Добро си казао, брате Сибирски, осим овога „братска држава“. Црни Монтенигер и Гора Мордор није брат Срба ни православних хришћана. Напротив.
Србија је суверена земља која не зависи од никог,од амбасада и туђих мишљења,тако да Србија има пшенице и извозиће онима који заслужују,и према заслузи,а такво уцењивања као ако вам Србија не може испоручити ићи ћете на друго тржиште мало је некултурно собзиром да Србија је увек помагала и давала по нижим ценама, па добро ви сте богата земља веће плате имате НАТО уз вас све вам цвета доле .. Не брините ви за Српске њиве и пољопривреднике него засуците рукаве и радите нешто у вашој лепој Црној Гори
Kakva je ovo ljiga zdravkova aj ne dipri
Kaze ovaj „mozak“:„На тај начин Србија прави већу штету себи, јер ми смо купац и поћићемо да тражимо на другим тржиштима. Чак и њиховим пољопривредницима ово наноси штету“,a prije toga: “ цијене брашна које тренутно набављају из Хрватске или Бугарске крећу између 650 и 700 евра по тони…из Србије, које су се кретале од 520 евра“…..Prevedeno,Srbijo,daj nam brasno koje cemo placati jeftinije ili cemo nabavljati na drugom mjestu skuplje i vama (Srbijo) praviti stetu.SVASTA!!!