ИН4С

ИН4С портал

Стижу „панцири“ и кинески дронови

1 min read
Војска Србије ће током ове године бити опремљена руским ракетним системом "панцир" и наоружаним кинеским беспилотним летелицама ЦХ-92А
ruski pvo sistem "pancir s1"

Руски ПВО систем "Панцир С1"

Војска Србије ће током ове године бити опремљена руским ракетним системом „панцир“ и наоружаним кинеским беспилотним летелицама ЦХ-92А.

Осим тога, ескадрила „мигова 29“ биће комплетирана испоруком још четири авиона. После више деценија почеће модернизација тенкова М-84 и борбених возила пешадије М-80А и увешће се у употребу нова модуларна аутоматска пушка М-17.

Можда звучи као новогодишња жеља, али имајући у виду чиме је све војска модернизована и ојачана у протеклих неколико година, извесно је да ће и поменути план опремања бити остварен, пише „Политика“.

Како лист сазнаје од др Ненада Милорадовића, в. д. помоћника министра одбране за материјалне ресурсе, током прошле године у наоружање ВС уведено је 49 различитих типова наоружања и војне опреме из домаћег развоја, од којих је 25 дело стручњака Војнотехничког института (ВТИ), 12 је из предузећа домаће одбрамбене индустрије и 12 „нултих“ серија, којима је већ започето опремање ВС.

„Поред увођења средстава наоружања и војне опреме са домаћег тржишта, уведено је и 12 средстава наоружања и војне опреме из иностранства. Реч је о телекомуникационим и осматрачким системима, ронилачкој и интендантској опреми војника. Иначе, у завршној фази испитивања налази се још 20 средстава наоружања и војне опреме из домаћег развоја“, каже Милорадовић.

Дигитални „огањ“

Кад је реч о увођењу нових и модернизованих артиљеријских система и муниције, посебно треба поменути вишецевне бацаче ракета „огањ дигитални“ (од основне верзије разликује се по модерном навигационом систему и повећаном нивоу аутоматизације) и нове ракете за њих, као и командна возила, рачунарско-софтверске системе и оптоелектронска средства за управљање ватром.

У завршној фази развоја је и „модуларни огањ“, који, захваљујући модуларном концепту, осим постојећих артиљеријских ракета у наоружању ВС домета до 40 километара, може да користи и нове генерације вођених ракета за дејство по оклопним циљевима, као и по добро утврђеним тачкастим циљевима.

„Створени су услови за знатно унапређење способности артиљеријских јединица, у делу који се односи на вишеструко скраћење времена од тренутка уочавања циља до отварања артиљеријске ватре, као и побољшање домета и ефеката на циљ увођењем савремене артиљеријске муниције“, истиче Милорадовић.

Истовремено, дио нових и модернизованих средстава знатно повећава способности пешадијских, извођачких и специјалних јединица код осматрања и нишањења, посебно у ноћним условима, као и ватрене моћи и сопствене заштите – увођењем даљински управљаних наоружаних система.

Један „панцир“ замењује батерију „нева“

У току ове године стиже „панцир“, хибридни артиљеријско-ракетни систем домета 20 километара, који је јавност Србије имала прилике да види јесенас на српско-руској вежби „Словенски штит 2019“.

„’Панцир’ је добра основа за дуго ишчекивану модернизацију ПВО. Реч је о једном од најреспектабилнијих ракетних система у својој класи, са изванредном репутацијом коју је стекао у недавним сукобима на Блиском истоку, где је демонстрирао способност погађања, односно заштите од далекометне вођене муниције, какву најсавременија ваздухопловства данас користе.

Намијењен је за одбрану значајних стратегијских, војних, индустријских и инфраструктурних објеката и рејона, капиталних ПВО система, као и јединица копнене војске на маршу и у борбеном распореду“, објашњава Милорадовић истичући да само једно оруђе „панцир“, по ватреној моћи, практично замењује батерију система „нева“, каквима располаже ВС.

Наоружани дронови

У првој половини ове године очекује се и испорука кинеских наоружаних беспилотних летелица ЦХ-92А, и то два система, комплета, са укупно шест летелица. Стручњаци ВТИ већ дуже време се налазе у Кини, где са кинеским колегама раде на интеграцији система и опреме са поменуте летелице на домаћу беспилотну летелицу „пегаз“, што је посебна корист од сарадње са Кинезима.

ЦХ-92А има распон крила нешто мањи од десет метара, акциони радијус већи од 150 километара, максимална висина лета је 5.000 метара, а брзина нешто мања од 200 километара на сат. Носи две навођене ракете домета до шест километара и, како објашњава Милорадовић, намењена је за извиђање, корекцију артиљеријске ватре и за напад на важне циљеве, као што су лака возила, радарско-комуникациони системи и друго. Оператери летелица обучаваће се у Кини.

Модуларна пушка М-17

Што се тиче новог пешадијског наоружања, реч је о, како се то каже, фамилији модуларне пушке М-17, јединствене по томе што уз једноставну измену цеви и шаржера може да користи муницију у два калибра, и то 6,5 мм и 7,62 мм. Из ње је развијена пушка за посаду –карабин (краће оружје одговара посадама возила и оруђа – прим. аут.), а биће развијен и пушкомитраљез.

Како Милорадовић открива за „Политику“, ради се и на развоју два модела снајперских пушака репетирки, мања ће бити у калибрима 7,62 Х 54 мм и/или .338 лапуа, а већа у калибру 12,7 мм и биће наследник познате „црне стреле“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Стижу „панцири“ и кинески дронови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *