ИН4С

ИН4С портал

Стјуардесе и пилоти комуницирају у шифрама: Ако чујете ове кодове и изразе, значи да постоји проблем

Поједине ситуације чак и најкраћи лет авионом могу претворити у праву ноћну мору. Управо због тога, чланови посаде имају својеврстан тајни језик – низ кодираних израза који им помажу да у тишини и без претеране панике обавесте једни друге о ванредним ситуацијама. Ови изрази путницима могу звучати сасвим безазлено, али пилотима и другом летачком особљу говоре много тога.

„Код 300“ и „Анђео“

Изрази „Код 300“ и „Анђео“ звуче скоро па поетично, али њихово значење је крајње озбиљно – они се односе на ситуацију када неко умре током лета. У том случају, чланови посаде би требало да преминулу особу преместе на одвојено седиште, ако је могуће, што даље од других путника. Нажалост, то није увек изводљиво због попуњености авиона, па се дешавало да људи сатима седе поред тела.

Посада је у таквим тренуцима дужна да са што више обзира поступи према телу преминуле особе, њеним сапутницима и осталим путницима, а да истовремено што пре обавести долазни аеродром да би хитне службе биле спремне. У тренутку када авион слети, летелицу третирају као потенцијално место злочина – полиција улази, прегледа све путнике и посаду, и то је процес који заузима доста времена.

„Код жуто“

Када неком путнику током лета позли, када он осети вртоглавицу или му је једноставно мука, посада користи шифру „Код жуто“. То значи да ситуација није толико забрињавајућа, али да свакако захтева повишену пажњу летачког особља – можда ће се путнику погоршати страње, а можда и не. За разлику од „Кода 300“, овај термин служи углавном да би се особље организовало у тишини, без непотребне драме.

„Сковк 700“ или „Хотел“

Ако некада чујете да пилот или контрола лета изговоре „Сковк 700“ или реч „Хотел“ у било каквом контексту – то је веома лош знак. Овај код значи да је у току отмица авиона. Путем посебних уређаја овај код се шаље контролним торњевима и један је од ретких који одмах подразумева ангажовање безбедносних служби. Наравно, овај сигнал се користи у крајњим случајевима и најчешће је неприметан за обичне путнике.

„Сирена“

Иако звучи као нешто магично, реч „сирена“ у авионском жаргону има доста негативно значење и описује путника који је заузео неколико седишта, разбацао своје ствари унаоколо и, најчешће, одбија да дозволи другима да седну поред. То је честа појава када има слободних места, али некада постане извор конфликта ако неко жели место које је купио и које је назначено на карти да заузме, пише Њујорк Пост.

„ВИП“ и „Филип“

Скраћеница ВИП обично је резервисана за врло важне особе, али у авионској реалности она често значи веома иритантан путник. То су они који не крше правила, али упорно захтевају немогуће, понашају се надмено и замарају посаду ситницама. Један подтип оваквог путника је „Филип“ – онај који не престаје да звони и тражи, било воду, било још једно ћебе, или да му се укључи лампица за читање.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy