ИН4С

ИН4С портал

Што је више полицајаца – то је више и ликвидација

1 min read
Ни то што је црногорска полиција, у односу на број становника, једна од најбројнијих у Европи, није гарант безбједности грађана Црне Горе.

Илустрација

Ни то што је црногорска полиција, у односу на број становника, једна од најбројнијих у Европи, није гарант безбједности грађана Црне Горе.

Неријешена убиства у којима живот губе и случајни свједоци мафијашких обрачуна, паљење аутомобила и низ других кривичних дјела, разлог су општег осјећаја несигурности грађана. A званични подаци кажу да је у Црној Гори тренутно запослено близу 700 полицајаца, што полицију чини једном од најбројнијих у Европи.

Нестабилна безбједносна ситуација у земљи не може бити плод мањка запослених у безбједносном сектору. На 100.000 становника у Црној Гори долази 677 полицајаца. То је много више од европског просјека, и по том питању налазимо се у европском врху, казали су медијима из Института „Алтернатива“.

Према анализама које су спроводили органи Уједињених нација, свјетски просјек је 300 полицијских службеника на 100.000 становника. То значи да је Црна Гора свјетски просјек скоро удвостручила.

Мислим да је европски просјек око 200 полицијских службеника на 100.000 становника. Код нас је то близу 700. Тај податак не изненађује. Да су у тај број урачунати доушници, онда бисмо по том питању били свјетски шампиони, каже за „Слободу“ Зоран Миљанић, бивши члан Одбора за безбједност.

Он напомиње да је од деведесетих година, доласком ових структура на власт, дошло до урушавања служби безбједности, а са њима и до урушавања интегритета припадника тих служби. Осврнуо се и на кадар запослен у службама безбједности.

У службу су примани људи сумњивих биографија, са школама и факултетима који су неадекватни за обављање тих послова. Сматрам да је значајан дио кадра у службу примљен као политички подобан. Слободно могу рећи да је направљена једна партитократска служба, а од такве службе се не могу очекивати бољи резултати од ових које она постиже. Мислим да и по неријешеним случајевима убистава спадамо у сам врх. Док не дође до промјена у смислу провјере људи који раде у службама безбједности, док се не обаве провјере имовинског стања, док се не установи повезаност криминала и полиције, тешко се може очекивати било какав напредак, како у превенцији, тако и у расвјетљавању досадашњих убистава – закључује Миљанић.

Из Института „Алтеренатива“ медијима су саопштили податке из сусједних држава. И на нивоу региона Црна Гора предњачи.

На 100.000 становника у Словенији долази 380 припадника служби безбједности, а у Хрватској 477 – кажу у „Алтернативи“.

Земље Западне Европе на 100.000 становника имају између 100 и 200 припадника безбједносних служби.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Што је више полицајаца – то је више и ликвидација

  1. Мислим да је европски просјек око 200 полицијских службеника на 100.000 становника. Код нас је то близу 700. Тај податак не изненађује. Да су у тај број урачунати доушници, онда бисмо по том питању били свјетски шампиони, каже за „Слободу“ Зоран Миљанић, бивши члан Одбора за безбједност
    Iz dousnika se stvra dobar i pokoran gradjanin,osnivaju im se, stranke ,NVO i vjerske udruge, a to se sve uklopi u drzavani aparat,tako da je tesko odrediti broj dousnika ,koji za novaca ,ili drugi dio dobrovoljno bez novca ,svojom licnom „savjescu“ radi opstanka drzave ucestvuju u „spasavanju „iste!Tako da je broj dousnika duplo veci od broja zaposlenih u Drzavnoj upravi,jer i njihovi ukucani su namjerno ili ne, zabrinuti za svoju buducnost koju mogu ocuvati jedino pripadnosti toj stranci -slizbi i kako oni misle ,a time i sluzbi koja pociva na tim „obavestajcima-zbirima!
    Ako se zna koliko ljudi radi u organima drzave pomnozite to sa dva puta i plus jos 10% onih koj se javljau dobrovoljno lako je izracunati broj zbira u Montengro!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy