Сто осамдесет година „Поште Србије”
1 min readНа територији Србије, од старог века па све до 19, увек је била организована мрежа објеката и људства за пренос писама, за потребе државних администрација. Међутим, грађани тих држава нису могли ову мрежу да користе за своје приватне потребе. У Сретењском уставу (1835) и у уставу из 1839, дато је у задатак Министарству унутрашњих дела да у Србији оснује јавни поштански саобраћај. Министарство је ангажовало свој пословни простор и своје чиновнике да се у Београду 25. маја/7. јуна 1840. отвори прва пошта, а касније и друге поште у Србији.
Управитељство поштанско, као одељење у Министарству унутрашњих дела, имало је у почетку само 17 чиновника, управитеља пошта и 16 управника пошта у српским варошима. Били су то пионири великог система који је почетком 21. века имао 17.000 запослених, који су се бавили поштанским саобраћајем. У међувремену је српска пошта била прва установа у Србији која је 1891. обучила, а 1892. и запослила жене, прве поштанске чиновнице.
За 180 година ови људи су пренели на милијарде пошиљака, а међу њима су били милиони пошиљака из области културе – књиге, часописи, новине, грамофонске плоче и дискови, филмске ролне, ликовна дела… Српска пошта је, још у почетку, схватила вредност писмености, културе уопште, па је пренос новина и књига за српска читалишта и појединце, од 1846. био бесплатан.
Многи знаменити грађани Србије су радили у пошти – Ђура Даничић, Милован Глишић, Војислав Илић, Драгомир Брзак, Бранислав Нушић, Тодор Стефановић Виловски…
Својим континуираним постојањем „Пошта Србије” представља и потврду континуитета модерне српске државе и показатељ технолошког напретка и модерних стремљења Србије – од штампања првих поштанских марака 1866, преко учешћа у оснивању Светског поштанског савеза у Берну 1874, увођења телеграфа 1855. и телефона 1883, оснивања „Телекома Србија” а. д. 1997, па све до отварања најсавременијег Регионалног поштанско-логистичког центра „Београд” 2014, чиме је постигнут виши ниво квалитета постојећих услуга и увођење нових у домаћем и међународном поштанском саобраћају, а пре свега у сегменту логистичких услуга и електронске трговине.
У 180. годину „Пошта Србије” улази овенчана бројним наградама и признањима и наставља да делује као важан актер модерне националне историје Србије.
Уметничка обрада издања: Надежда Скочајић, академски графичар.
ЈП „Пошта Србије”
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
NASA posta malo mladja of USA.