ИН4С

ИН4С портал

Стојановић признао да је полиција злостављала двојицу грађана

Уставни суд Црне Горе усвојио је уставну жалбу Акције за људска права (ХРА) због недјелотворне истраге полицијске тортуре у Златарској улици, 24.октобра 2015. године и обавезао Основно државно тужилаштво у Подгорици да у року од три мјесеца спроведе брзу и ефикасну истрагу.

Уставни суд Црне Горе усвојио је уставну жалбу Акције за људска права (ХРА) због недјелотворне истраге полицијске тортуре у Златарској улици, 24.октобра 2015. године и обавезао Основно државно тужилаштво у Подгорици да у року од три мјесеца спроведе брзу и ефикасну истрагу.

То је први пут да је Уставни суд утврдио да тужилаштво није спровело дјелотворну истрагу, па је ОДТ, на чијем је челу тужитељка Љиљана Кликовац, дат рок од три мјесеца да то исправе.

Суд је званично објавио да је вијеће усвојило двије уставне жалбе Бранимира Вукчевића и Момчила Баранина, чији идентитет није помињан у саопштењу, а које је полиција претукла након разбијања протеста опозиционог Демократског фронта.

Вијеће судије Мевлиде Муратовић, у коме су судије Миодраг Иличковић и Будимир Шћепановић, закључило је да је ОДТ спровело недјелотворну истрагу и да је Вукчевићу повријеђено право гарантовано чланом 28 Устава Црне Горе, у коме пише да нико не смије бити подврнгут мучењу, нечовјечном или понижавајућем поступању.

ОДТ је наложено да предузме “одређене мјере и радње ради спровођења темељне, брзе и независне истраге којом ће осигурати идентификовање службеника Специјалне антитерористичке јединице Управе полиције за које се основано сумња да су извршили кривично дјело злостављања”. Суд је закључио да тужилаштво није хитно поступало у овом предмету, иако им је то била законска обавеза.

Уставни суд је одредио да ОДТ изврши одлуку у року од три мјесеца од дана објављивања у „Службеном листу“ и да након истека рока достави извјештај Суду о извршењу. То је слично ситуацији, када је суд обавезао Владу да утврди извршење његове одлуке о накнадама за мајке са троје и више дјеце.

Саговорник је рекао да је ово први пут да Уставни суд доноси одлуку о предмету који је у извиђају, а да још нема судске одлуке. У одлуци Уставног суда су дата и упутства министру унутрашњих послова и Управи полиције да “искажу пуну сарадњу према државном тужилаштву у прикупљању доказа”.

Према незваничним сазнањима, директор полиције Славко Стојановић је у изјашњењу суду признао да је полиција злостављала двојицу грађана, правдајући се да их нијесу тукли већ да су их шутирали па је судијама остало мало простора за дилему. Судија извјестилац у предмету био је Миодраг Иличковић.

У случају Момчила Баранина извјестилац је био Будимир Шћепановић. Пошто је одлука вијећа била једногласна, суд се неће о овоме изјашњавати на пленарној сједници.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *