Стојановић: Сваки студент српског језика у Црној Гори је прави подвижник

Проф. др Јелица Стојановић
Проф. др Јелица Стојановић
Јелица Стојановић предаје историју српског језика на студијској групи за српски језик и књижевност. Како каже, да не може да предаје то што предаје, не би радила у Црној Гори или би тражила нешто друго да ради.
„Све друго била би издаја науке и струке и лицемјерје за оног ко ишта зна„, истакла је Стојановићева гостујући на Радио Београду.
„А ко ишта зна„, додаје професорка, „јасно му је да се кроз историју у Црној Гори говорио једино српски језик. Чак и у вријеме када се он институнационално именовао као српскохрватски, нико никад никога није чуо да је у Црној Гори језик другачије називао осим српски„.
Подсјетила је да је у Црној Гори, што се језика тиче, тешка и конфузна ситуација.
„У Црној Гори су 2004. године почели прво са преименовањем предмета у школама, а потом је Уставом уведено име за језик црногорски, без икаквих покушаја да се уопште објасни шта је то. Дакле, без стручног отклона од српског, увели су пуко име, које нема никаквог покрића.
То је насиље и над Уставом, над историјским континуитетом и над науком и струком. За српски су, уз босански и хрватски, оставили нешто што се зове ‘језик у службеној употреби’. У том тренутку, 64 одсто становништва рекло је да говори српски језик, а хрватски 0.45 одсто„, навела је Стојановићева.
„А данас на нашем факултету постоји нешто што зову студијски програм за црногорски језик и књижевност и ми постојимо паралелно. Они који су на том црногорском програму, држава им даје шансу да се ухљебе, али тај хљеб је пролазан, танак и горак. Црна Гора је данас у великом неспоразуму. Ако се сјетимо, прије неколико година, тадашњи предсједник Филип Вујановић је изјавио да у Црној Гори постоје два црногорска језика, дакле, не знам такав примјер у свијету„, рекла је професорка Стојановић.
Додаје да српски данас брани сваки човек сваким својим гестом колико може.
„Од скоро 65 одсто оних који су се изјаснили да српски говоре прије скоро 20 година, власт је својим механизмима расрбљавања Црне Горе, што им је основни задатак, свела на 45 одсто на следећем попису, што је опет већина. Шта ће бити на следећем попису, видјећемо, ствари се формално мијењају, али суштински не могу никада. Јер, шта год проговорите, рекли сте на српском„, нагласила је професорка.
Годишње студијску групу за српски језик и књижевност упише између 20 и 40 студената. „Сваки студент српског језика у Црној Гори данас је прави подвижник“, поручује Стојановићева.
Професорка каже да је сарадња са србистима у Србији и региону добра, али упозорава на спорадичне примјере против струке.
„У Новом Саду, на Универзитету прошле године се на докторске студије пријавио студент са дипломом мастер црногорског језика. И поред отпора колега и мимо регуларне процедуре, он је уписан на докторске студије.
Исто се десило и у Београду на Филолошком факултету. Срећом, то су усамљени примјери, за разлику од већине која се бори за науку и струку„, закључила је професорка.
Прочитајте још:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: