ИН4С

ИН4С портал

Страдање Срба у Сарајеву

1 min read

Сарајево

Пише: Илија Бајовић, професор историје

Говорити о страдању Срба у Сарајеву уопште о страдању Срба у Босни и Херцеговини током рата 1992-1995 године није пожељно, неко би рекао зашто се увијек такве теме потежу?

Да ли је пожељно у нашем времену говорити о страдању припадника мога рода? На то се не обазирем већ осјећам потребу и дужност да пишем о страдању Срба јер су заиста страдали. Историја се поновила 90-тих година и све оно што су Срби доживјели а многи нису нажалост и преживјели током Првог свјетског рата затим Другог свјетског рата ће се десити 90-тих година прошлог вијека. Срби ће страдати а о њиховом страдању се неће много говорити, јер ће „пацифисти“ одмах скочити на вас, оптужиће вас да ширтите мржњу и нове подјеле јер забога помињете да су и Срби били жртве током распада Југославије.

Илија Бајовић

Моћ манипулације прије свега медијске у нашем времену је главно оружје ако желите да прикријете истину или боље рећи да је убијете. Тако и када се говори о рату у БиХ, о страдању цивила у Сарајеву вјешто се избјегава једна велика истина а то је да су Срби страдали у Сарајеву, да су почињени злочини над припадницима српског народа у том граду. Наиме пред распад Југославије у Сарајеву је према попису из 1991. године живјело 157.143 Срба односно 29,8%. Данас у Сарајеву према попису из 2013. године у четири градске општине живи укупно 10.442 Срба. Дакле када упоредимо колико је Срба живјело у сарајевским градским општинама прије рата и колико данас Срба живи у тим општинама лако можемо  закључити у каквом су положају били Срби током рата у БиХ.

Колико се данас зна и колико се данас говори о логорима који су постојали у Сарајеву за Србе, као што су логори: Виктор Бубањ, Сунце, Силос. Таквих логора за Србе у Сарајеву је било 211!  Важно је поменути  извјештај Независне међународне комисије за истраживање страдања Срба у Сарајеву од 1991. до 1995. године. Наводи се да је у Сарајеву током рата убијено око 3.000 српских цивила, 260 Срба до данас није пронађено мада се сумња да је тај број и много већи. Срби су од јануара до марта 1996. године из Грбавице, Илијаша, Вогошће, Илиџе, Хаџића и Рајловца били приморани да напусте град, због како се наводи „политике елиминисања српске етничке заједнице која је била под муслиманском контролом“.

У извјештају се такође наводи да су поједине терористичке исламске групе слале муџахедине широм Босне и Херцеговине које су активно учествовале у злочинима над српским цивилним становништвом.

На челу комисије за истраживање страдања Срба у Сарајеву био је израелски историчар Рафаел Исраели.

На крају можемо закључити и констатовати да су готово сви актери почињених злочина над српским народом после рата прошли некажњени, да за почињене злочине нису одговарали. Наша обавеза јесте да не заборавимо злочине који су почињени над српским народом јер би нашим заборавом тај злочин био већи. Српски народ јесте страдао, тамо гдје је било Срба у великој мјери их данас нема или је тај број много мањи него што је био прије рата 90-тих година.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

7 thoughts on “Страдање Срба у Сарајеву

  1. Stručnjak za terorizam i islamski radikalizam Rafael Izraeli rekao je da je rat u BiH bio islamska revolucija u kojoj su učestvovale mnogobrojne radikalne islamističke falange iz cijelog svijeta i koju su finansirale arapske zemlje.
    – Tragovi Izetbegovićeve islamske revolucije očigledni su danas u Sandžaku i na /samoproglašenom/ Kosovu. Nije iznenađenje da su Srbi 1996. godine morali da napuste Sarajevo, jer im nije bilo mjesta u tako radikalizovanom islamskom okruženju.

  2. У Сарајеву је постојало више од 200 приватних затвора. Иначе у Тарчину ( надомак Сарајева) се десио јединствен случај. Наиме логор је формиран за Србе и пре рара и нки Срби су у њега зарворени оре почетка сукоба , један од њих је преживео и пуштен је два месеца после рата.

  3. Evo Dritan vec pise rezoluciju. Nas najbolji pro evropski politicar koji uspesno radi pomirenu svih naroda u regionu . Samo napred.

    12
    1
  4. ЗЛОЧИНИ НАД СРПСКИМ НАРОДОМ НЕМАЈУ БРОЈА,А СРБИ КАСНЕ ДА ИХ ЈАВНО ПРИКАЖУ! ОНИ КОЈИ СУ ИХ СА ЛОШОМ НАМЕРОМ ИЗВРШИЛИ ЖУРЕ ДА ИХ ПРИКРИЈУ СВОЈИМ РЕЗОЛУЦИЈАМА .ОДГОВОРНОСТ ЋЕ ИХ КАД,ТАД СТИЋИ! ПРАВДА ЈЕ СПОРНА АЛИ ДОСТИЖНА.

    19
  5. Na jucerasnji dan,prije 23 godine počeo je napad takozvane OVK na grad Orahovac u Metohiji.Krvoloci i zlocinci su za samo nekoliko dana ubili i kidnapovali oko 100 Srba iz orahovačke župe.Ljudi su kidnapovani,civili,sa ulice,radnih mjesta,iz automobila,apoteka,prodavnica.Kidnapovano je 15 članova porodice Kostic iz Retimlja,sve civili koji nikome nista nijesu uradili.Grad je bio u opsadi nekoliko dana,dok ga nije odblokiralala Posebna jedinica policije iz Prizrena sa Veljkom Radenovićem na čelu.Niko nije odgovarao za ovaj stravičan zločin nad Srbima,a vodje UCK iz Orahovca bili su,i danas zivi i zdravi ,Sabahudin Cena i Ismet Tara.

    31

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *