Штрбац: Да ли објављивање Павелићевих мемоара у Украјини представља подршке усташком режиму?
1 min readДиректор Документационо-информационог центра „Веритас“ Саво Штрбац изјавио је да је важно сагледати намјеру због које је највећи ланац књижара у Украјини управо сада почео да продаје мемоаре поглавника Независне Државе Хрватске, зликовца Анте Павелића.
Према његовим ријечима, ако је то урађено из идеолошких побуда, ради подршке усташком режиму, то је за сваку осуду.
Штрбац је навео да се на основу рецензија књиге које су, уз информацију о мемоарима, цитирали медији у Србији чини да мемоари нису урађени са историјског аспекта, него навијачки – за идеју Павелићеве НДХ у Другом свјетском рату, те да се ту „рођачки“ односе према њима.
– Ето, Хрвати су водили ту борбу за своју независност као што су водили и они (Украјинци). Направљена је паралела између Павелића и (идеолога нацизма у Украјини Степана) Бендере – рекао је Штрбац за Срну.
Штрбац је навео да мемоари сами по себи нису спорни и да ће их као човјек који води Документациони центар свакако читати чим до њих дође.
– Читаћу их као човјек који очекује да му ти мемоари разјасне неки ратне ситуације из тог периода, али ако је то идеолошки објављено да се подржи тај усташки режим, та држава тада, НДХ, па ако то сада доприноси мобилизацији ове данашње украјинске државе, војске, народа да се одупру Русима, онда су то потпуно другачији аспекти – рекао је Штрбац.
Он је поновио да се мемоари историјских личности увијек могу посматрати са више аспеката, нагласивши да „Веритас“ настоји да дође до мемоара српских непријатеља у 20. вијеку, посебно личности из Другог свјетског рата и рата деведесетих година.
– Важно нам је да из тих мемоара извучемо нешто што је документаристички и што би могли користити. Када би неко дошао у нашу канцеларију и видио све монографије хрватских гардијских бригада које имамо могао бии протумачити – види ови навијају за Хрвате. Гледано са докумантаристичко-историјског аспекта мемоари су добри у том смислу да се из њих покуша извући нешто – казао је Штрбац.
Једна од највећих украјинских књижара објавила је мемоаре Анте Павелића.
У мемоарима који су названи „За дом спремни“, по злогласном усташком поздраву, Хрвати су описани као народ који се у 20. вијеку нашао у ситуацији да се бори сам против свих и у дугој и крвавој борби изборио своју независност.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Е мој Саво, кућо стара. Хрватску су створили твоји, комуњаре из Лике, а није је било прије рата, него све је било подијељено на бановине са бановима. А почеци су везани за сами рат, кад усташка багра прави државу НДХ. Лика, Кордун, Банија, већи дио Босне била су упоришта зла комунистичког и то највише међу Србима, који су се и прије тога знали да се турче ради разних погодности. И шта се десило.? Партизани су дјеловали ријетко и одмах бјежали, а остављали су своју нејач на нож усташама. То је истина коју ниједан историчар не може да побије и ваша болна тачка. Да не причам о учешћу Срба са тог подручја у редовима аустроугарске војске и борбама против Срба. Да не спомињем и злочине Шесте личке по Србији и Црној Гори. Послије рата, комуњаре расељавају преостале Србе ( тада они нијесу вољели да се тако зову, него комунисти и партизани) по Војводини, територију препустају Хрватима који се насељавају у те крајеве. Ти Срби су били главни заговорници комунизма, пјевали су Титу, партији и играли козарачко коло. Свијетле тачке су били дио книнске области са славним Мочилом Ђујиће, који је спасио свој народ. а млатио усташке вашке без пардона, четнци фочанског краја и нешто у Крајини, што је и описао Ћопић у роману ,,Глуви барут, кад су га због тога почели узимати назуб његови саборци.