ИН4С

ИН4С портал

Стриковић: Роми и Египћани деценијама живе на маргини друштва, створићемо услове да у Никшићу сви будемо равноправни грађани

1 min read

Никшић

Пише: Војин Стиковић, магистранд социјалне психологије

Сходно нашем примарном циљу, а који је отјелотворен у самом називу покрета, препознали смо и увидјели значај заједница које су жила куцавица сваког града, па и нашег Никшића. Иако већ деценијама Роми и Египћани живе на маргини друштва, суочени са изузетно великим социјалним и економским недаћама, увјерени смо да уз право стратешко планирање, анализу постојећег стања, квалитативна и квантитативна истраживања, као и активно и правовремено дјеловање на том пољу, може доћи до неопходне промјене, тј. пружања услова да у граду под Требјесом сви будемо равноправни грађани.

Свјесни културолошких и идентитетских разлика које постоје међу различитим етничким групама, Ромима и Египћанима, али и унутаргрупним разликама које постоје у самој ромској заједници, спремни смо да уложимо велики напор у развој и његовање културе, језика и међуетничког помирења међу мањинским никшићким заједницама. Сматрамо да се то може спровести кроз континуирану комуникацију са ромским и египћанским представницима, тј. стварањем чврсте везе између локалне власти и овог дијела никшићког грађанства. Ослушкивањем потреба, уз непристрасну анализу пројеката, подржали би сваку активност која би имала за циљ очување културе Рома и Египћана. Прије свега, пружања могућности да своје културно наслијеђе презентују током читаве године а не само неколико пута годишње, као што је то до сада био случај. Посебан акценат би био стављен на оснаживање талентованих појединаца кроз посебне програме који би укључивали финансијску и социјалну подршку.

Роми и Египћани у Црној Гори полажу право на једнак развој и учешће у друштву, као и остале мањине, а која су установљена међународним правом, државним законима и стратегијама који се односе на мањинске политике, али и посебним међународним споразумима који се искључиво тичу Рома и Египћана. Црна Гора је потписница „Декаде укључивања Рома 2005-2015“ у којој су одређене четири приоритетне области: образовање, запослење, здравство, становање. Због ограничености дјеловања Акционог плана на четири приоритетне области, Влада Црне Горе је почевши од 2007. године, донијела неколико Стратегија за побољшање положаја Рома и Египћана у Црној Гори.

Приликом израде Стратегија водило се рачуна да се оне темеље на одредбама међународних докумената о људским правима и правима националних мањина, као и о усклађености постављених циљева са приоритетима који су постављени на нивоу Европске уније. Напредак у процесу инклузије Рома и Египћана, свакако није задовољавајући. Они још увијек представљају маргинализовану социјалну групу. Из тог разлога, залагаћемо се за наставак спровођења препознатих добрих пракси из свих утврђених области, али и одбацивање оних која су се показала као недјелотворна и уназађујућа, уз постављање нових колосијека дјеловања, чији би циљ био да се њихов положај учини бољим, њихова права поштована, а њихову позицију у друштву учинити видљивијом за грађане, како би предрасудне ставове и понашања промијенили у смјеру поштовања, уважавања и прихватања. Таква акција је могућа кроз примјену социопсихолошке праксе обиковане кроз постулате хипотезе контакта.

Као што је до сада већ много пута доказано, неопходно је наставити улагање у образовање ромске и египћанске заједнице. Потребно је рјешавати проблеме на свакодневном нивоу, што се може остварити кроз институцију ментора и посредством ромских и египћанскин невладиних организација, тј. кроз већ поменуту сарадњу локалне власти са мањинским заједницама, али и уз синергичну акцију са надлежним министарством.

Кључна ствар у нашем дјеловању биће стимулација послодаваца приликом запослења Рома и Египћана на пословима за које имају одговарајућу стручну спрему, информатичко описмењавање, организацију активнијег учешћа на културним и спортским манифестацијама, отварањем канцеларије на нивоу локалне управе, чији би циљ био остваривање контакта са мањинским групама, идентификација проблема у комуникацијском процесу, реалном дјеловању у свим сферама друштвеног живота, израда стратегија које би биле усмјерене на оснаживање личних, социјални, емоционалних и интелектуалних компетенци, како на нивоу појединца, тако и на нивоу групе.

Препознато је да још увек у друштву постоји велика социјална и етничка дистанца између већинског становништва и мањинских заједница, те ћемо стога преузети и реализовати сваку могућу активност да се тај јаз смањи, до сада присутну праксу занемаривања потреба и хтијења дате социјалне групе, неријетко и угрожавање њихових елементарних права, злоупотреба њиховог подређеног положаја у односу на друге грађане нашег града, прекинути, уз перманентно промовисање њихове вриједности и различитости, као примјера тежње ка остваривању мултикултуралног склада, јер само уз заједничку акцију и отворену сарадњу можемо се изборити за живот Никшића!

 

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy