Стручњаци открили трик за лакше успављивање у авиону
1 min read
CC0 / Unsplash/ Zachary Kadolph /
За многе спавање у авиону више личи на борбу него на одмор: скучен простор, седишта која једва да и могу да се оборе, бука мотора и деца која плачу – у таквим условима заспаће само они који од умора једва гледају на очи. Срећом, постоји трик који помаже да чак и у таквим околностима заспите без много муке.
Ова техника подразумева 4 секунде удисања ваздуха, затим 7 секунди задржавања даха, а потом и постепено издисање у трајању од тачно 8 секунди.
„Ако понављате ову вежбу дисања око 2 минута, успорићете рад срца и послати мозгу сигнал да је безбедно и да и он може да се одмори“, наводи доктор Рејчел Кин у интервјуу за Њујорк Пост.
Техника „4-7-8“ делотворна је јер делује на парасимпатички нервни систем, који је одговоран за умиривњање симпатичког нервног система.
„Управо је он тај који подстиче мозак да се он врати у стање мира и хармоније“, појашњава стручњак интегративне медицине доктор Мелиса Јанг. Притом, ова техника ће добро доћи свима, чак и онима који нису уморни, као и онима који путују другим превозним средствима.
Они који често путују авионом већ су делимично навикли на посебне услове у кабини, али чак и њима они не пријају. Ваздух у авиону је доста сувљи него на копну, уз то је и ваздушни притисак нижи него онај на који смо навикли – такви услови ни једном организму не одговарају, те чине да се он осећа као да му ту није место и буде под стресом.
Уз то, боравак у авионској кабини доводи и до почајане дехидратације организма, те му и то додатно смета. На крају, ту је и бука која је на нивоу од око 80 – 85 децибела, што само додатно отежава мозгу да се опусти и доживи то окружење као природно и безбедно. На срећу, уз технику „4-7-8“ путовање авионом коначно може бити право уживање.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

