Стручњаци СЗО данас разматрају вакцину АстраЗенеке
1 min read
Илустрација
Стручњаци Свјетске здравствене организације разматраће данас антиковид вакцину АстраЗенеке и универзитета Оксфорд пошто се доводи у питање њена ефикасност за старије и против јужноафричког соја вируса, због чега је у Јужној Африци чак прекинуто вакцинисање том вакцином.
Стратешки одбор стручњака СЗО за имунизацију састаће се преко видео везе данас да донесе привремене препоруке о употреби ове вакцине.
„Посебна пажња ће бити посвећена разговорима о примјени вакцине на старијим људима„, наводи се у најави СЗО.
Вакцину АстраЗенеке и Оксфорда, коју је Велика Британија прва почела да примењује масовно у децембру, већ је одобрило више земаља и Европска унија.
Неке владе међутим су препоручиле да се она користи само за популацију млађу од 65, односно 55 година, због тога што нема довољно података о њеној ефикасности на старијем сегменту становништва.
Јужна Африка је јуче привремено суспендовала почетак свог програма вакцинације против ковида-19 са овом вакцином, послије објављивања студије која показује „ограничену“ ефикасност против локалног соја вируса.
Према првим резултатима студије та вакцина ефикасна је само 22 одсто против умјерених облика јужноафричког соја вируса а још нема резултата о њеној дјелотворности на теже облике.
Портпарол АстраЗенеке рекао је за Франс прес да они мисле да би њихова вакцина штитила од озбиљнијих облика болести.
Према до сада објављеним студијама вакцина АстраЗенеке има просјечну ефикасност од 70 одсто и мања је од вакцина Фајзер/БиоНТек или Модерне чија ефикасност прелази 90 одсто према студијама.
Међутим та вакцина користи традиционалнију технологију од ове друге двије, због чега је јефтинија, једноставнија за складиштење и може да се чува у фрижидерима и не мора на јако ниској температури па је прикладнија за масовне вакцинације.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

