ИН4С

ИН4С портал

Стручњаци за вештачку интелигенцију најтраженији у Европи: За кога ће бити посла у Србији у 2025.

1 min read

За стручњаке за вештачку интелигенцију биће највише посла у Европи у 2025. години, показују најновија предвиђања водећих стручњака за запошљавање, укључујући пословну платформу Линкедин. Очекује се да ће тај тренд пратити и послодавци у Србији, иако уз позиције за програмере и остала занимања у сектору информационих технологија, на домаћем тржишту рада доминира потражња за традиционалним занимањима – мајсторима, здравственим радницима, куварима, конобарима.

На листи најтраженијих занимања за 2025. у ЕУ највише је технолошких занимања, са посебним нагласком на вештачку интелигенцију, а предвиђа се да ће потражња за овим стручњацима порасти за 37 одсто до 2030. године. Просечна годишња плата у овом сектору тренутно износи између 60.000 и 110.000 евра, док је на другом месту по интересовању послодаваца развој софтвера, који спада међу најперспективнија занимања и обезбеђује годишњу зараду између 55.000 и 90.000 евра годишње.

Стручњак за запошљавање Милош Турински, из „Инфостуда“ каже за РТ Балкан да су на српском тржишту рада, као и у ЕУ тражени стручњаци који развијају мобилне апликације и експерти за сајбер безбедност који треба да заштите рачунарске системе, податке и мреже од хакерских напада и других претњи.

„Без обзира на тренутну ситуацију, нестабилност што се тиче ИТ тржишта, нама ће сигурно бити потребни програмери и сви стручњаци за вештачку интелигенцију, јер је то поље које ће се развијати. Требаће нам вероватно инжењери, који ће радити на блокчејн технологија, али онда то повлачи друго, па ће тражити аналитичаре података, због развоја учења преко интернета и вештачке интелигенције. На многим факултетима се ради на томе, они прате технолошке трендове, увелико се изучава вештачка интелигенција и све пропратне технологије. ИТ је једна од области у којима учење никада није завршено“, каже Турински.

Он каже да послодавци све више траже стручњаке за машинско учење и за анализу података и напомиње да су то полазишта развоја вештачке интелигенције. Аналитичари података су тражени и у финансијском сектору и онлајн трговини.

„То је заживело и пре Чет Џи-Пи-Ти (ChatGPT), а како је он ступио на сцену и како је то експресно кренуло, почели су да траже људе, квалификоване који већ имају нека знања о свим овим технологијама. То је позиција у ИТ сектору, али се полако уводи и у свим другим компанијама. Ту имамо и роботику, дигитализацију, производњу, тако да се уводи по разним индустријама где год је то могуће. Многе ствари у пуно сектора, где имамо те оперативне и понављајуће послове, ће се временом дигитализовати и аутоматизовати. Такође, у свакој сфери ће бити потребни специјалисти за сајбер безбедност“, указује Милош Турински.

С једне стране ће послодавци тражити оне који ће да уводе и да се баве вештачком интелигенцијом, а с друге стручњаке који ће да прате и контролишу, да не дође до злоупотреба.

„Подаци су данас благо за све фирме, да ли због боље продаје, боље производње, анализе, тако да су свугде потребни аналитичари података. Вештачка интелигенција када има базу података може да их обрађује и да даје смернице и то ће бити будућност“, каже саговорник РТ Балкан.

У Србији ће занат тек бити злата вредан

Он напомиње да се, без обзира на европске и светске трендове и развој технологије, у Србији и даље очекује огромна тражња за мајсторима.

„Занати су све траженији и то очекујемо и у наредном периоду. По нашим подацима кувари, конобари, нега лепоте, попут фризера, аутомеханичари, апсолутно сви који су везани за градњу. То су високодефицитарне позиције, које ће бити све траженије“, сматра Турински.

Популација у Европи стари и због тога потражња за здравственим радницима, посебно за медицинским сестрама, стално расте.

„Заиста ће нам недостајати медицински радници и геронтолози. Ти трендови се увек пре или касније прелију и код нас… Фалиће нам стручних кадрова у образовању, професора и наставника који ће да уче нашу децу – математику, физику и хемију. Због слабе заинтересованости младих за ове факултете, то сад већ постаје критично“, указује Турински.

Додаје да ће посла бити и у креативној индустрији и маркетингу. Очекује се да велика потражња за стручњацима који се баве како друштвеним мрежама, онлајн оглашавањем, креирају садржај, јер производња видео садржаја постаје основни алат за комуникацију генерално, без обзира на индустрију.

РТ Балкан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net