Студенти српског језика на сајму у Београду: Радост читања и торбе пуне књига

Група студената на сајму књига

Матица српска – Друштво чланова у Црној Гори традиционално је организовала за студенте и професоре Српског језика и јужнословенских књижевности из Никшића, студијску посјету Међународном сајму књига у Београду, при чему је покровитељ ове активности била Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова Републике Србије.

Ове године у оквиру екскурзије, осим боравка у Београду, студенти су имали прилику да посјете Пивски манастир, Вишеград (Андрићград), Дрвенград и Златибор.

У Пивском манастиру студенте и професоре дочекао је игуман Јефтимије Шкулетић, који их је упознао са историјатом манастира. Након Пивског манастира група је посјетила лијепу варош на Дрини, Вишеград. Слободно вријеме било је резервисано за разгледање најмлађег града на свијету Андрићграда.
Топлу добродошлицу никшићким туристима у Каменграду пожељела је Ивана, локални водич, која је студенте упознала са овим велелепним пројектом чувеног режисера Емира Кустурице.
Након обиласка Андрићграда, сљедећа дестинација била је Дрвенград, град на Мокрој Гори, који је такође саградио Кустурица. Уз мирис домаћих производа, група је ту провела угодно вече, фотографишући се у несвакидашњем амбијенту.

Из Дрвенграда путовање је настављен до Златибора. Иако је ту путнике дочекала магла и киша, љепоте овог планинског предјела су доминирале, па је већина пошла у шетњу, не марећи за лоше временске услове.

Након ноћења у хотелу „Сунце“ на Златибору, студенти и професори наставили су путешествије ка србијанској престоници. У аутобусу србисти су рецитовали стихове својих омиљених пјесника, а остали путници су уживали слушајући их са надом у неко боље сјутра будући да ови млади људи његују и воле све оне вриједности које се олако заборављају у овим временима, посебно у Црној Гори.

Током пута од Никшића до Београда, студенте и професоре упознао је са историјом и културом крајева кроз које су пролазили и лиценцирани туристички водич Миљан Мијушковић испред агенције „Elite events“ која је већ традиционално задужена за организацију пута Матице српске – Друштва чланова у ЦГ.
У Београду група је била смјештена у хотелу „Славија“. Првога дана посјете Сајму студенти су обишли већину штандова, подијелили су се по групама и уживали у промоцијама књига предвиђеним за тај дан.
Сјутра, након доручка и одјаве из хотела, услиједила је друга посјета Сајму. Између осталог, на штанду „Академске књиге“ предвиђено је било дружење да ауторком књиге „Историја америчке књижевности“, професорком Радојком Вукчевић, која је ове године добила награду „Најбољи издавач из дијаспоре у 2018. години“. Вукчевић је иначе била и први предсједник Матице српске у Црној Гори 2010. године.

У 20 часова, након окупљања испред хале 4 на паркингу, са пуним коферима књига кренуло се за Црну Гору.
А о овогодишњој посјети Београду и Сајму говорили су нам и сами студенти и пренијели своје утиске.
„Посјета 63. Међународном београдском сајму књига је нашим студентима значајана због неколика нивоа. Ту су, наравно, свима знани разлози попут љубави према књигама и дружењу, међутим оно што вриједи издвојити је залагање Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори, институције културе која из године у годину нашим студентима обезбјеђује овакве посјете. Током студија, као и у животу, увијек је велика ствар кад знате да иза вас неко стоји и да ипак нисте сами. У том смислу је Матица важна, a београдски сајам је захваљујући тим људима постао октобарска традиција и нама који нисмо из Србије. Неки би рекли да је у временима интелектуалне, моралне и духовне ерозије та борба донкихотовска, али кад се прашина спусти ипак остаје то да су се студенти српског језика и овог октобра из Београда вратили са торбама пуним књига, а само једна страница ваљане књиге већа је и значајнија од читаве мемле политиканства у којем живимо.
Што се самог Међународног сајма књига тиче вјероватно не вриједи трошити ријечи: он остаје далеко најозбиљнији сајам у овом дијелу Европе и увијек га вриједи посјетити. Не бих да заборавим да поменем и посјету Андрићграду у Вишеграду – лијепом омажу нашем нобеловцу, али и Мећавнику на Мокрој Гори који ја, као филмофил, увијек волим да обиђем.
Све ово заједно је заиста једно јако лијепо и корисно искуство“, рекао нам је студент Стефан Синановић, који ће ускоро и званично постати професор српског језика и јужнословенских књижевности.

Стефанов колега са треће године, студент Балша Вукчевић, такође није штедио лијепе ријечи за организатора, као и за само дружење на овој малој екскурзији.
„Матица српска – Друштво чланова у Црној Гори, по доброј традицији покровитељ лијепих културних збивања, помогла је одлазак студената са Студијског програма за српски језик и јужнословенске књижевности на Сајам књига у Београду. Ове године, међутим, то путовање било је више од руте Никшић–Београд. Био је то уистину излет. Посјетивши културолошки јединствен простор на граници Босне и Србије, задржали смо се у Вишеграду, прошетали Андрићградом и гријали се у атмосфери механе на Мокрој Гори. Свугдје смо били дочекани домаћински. Ноћење на Златибору није било изузетак. Београд као круна читавог пута, пријатан, топао за ово доба године, у складу са више него повољним временским условима што су нас чували од кише и вјетра досљедно од почетка до краја дружења. Природа овакве маршруте отклонила је сваку могућност напорног путовања какво обично подразумијева пун аутобус. У вожњи су се шале и досјетке надовезивале у ниску од водича до галерије, праћене пјесмом. Ко год је хтио, рецитовао је, узимао ријеч, предлагао пјесму. Утолико је сваки овакав излет као мала екскурзија током које се млађи студенти друже и размјењују обостране утиске са старијима, драгоцјена и ријетка прилика да будемо истински на окупу. У то име, радујем се сљедећој таквој прилици“, рекао Балша Вукчевић.
Осим Стефана и Балше, њихова млађа колегиница Николина Ђуричковић није крила своје одушевљење током посјете сајма.
„Веома је лијепо што ми као студенти српског језика и књижевности, из године у годину, имамо ту привилегију да кроз унапријед осмисљен програм посјетимо сајам књига. Ове године смо били у прилици да обиђемо и Андрићград, Мећавник и Дрвенград који за нас имају посебну важност и симболику. Кустурица је на ванредан начин осмислио костур Андрићграда потрудивши се да свака грађевина, каменчић или кутак има своју сврху.
Како је већ вријеме да формирамо своју личну библиотеку, сајам у Београду је најбоља прилика да визију свог “раја“ преточимо из апстрактног у конкретно. Свако од нас је имао прилику да празнине на својим полицама испуни романом, драмом или, пак, збирком пјесама, а све у складу са својим претензијама и хтјењима.
Посјета оваквом догађају, свакако, па макар и једном годишње, врати нам вољу и жељу да истрајемо у свом увјерењу. То је наша умјетност, она која свједочи о култури, прошлости, а и садашњости и да ће ријеч опстати као доказ о људима као племенитим бићима“.
Текст: Драгана Мијушковић
Фото: Војин Стојановић, Марица Булатовић

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

