ИН4С

ИН4С портал

Суботичани поштују Српство и вјеру предака: Вјенчање у традиционалним одорама

1 min read
"Ако не сачувамо оно што смо ми, нашу вјеру и обичаје, нашу земљу, изгубићемо себе. Свако од нас може да учини нешто да до тога не дође.", поручила је млада.

Милош и Александра; фото: subotica.com

Младенци и сватовске поворке у ово доба године нису ријеткост. Међутим, млада налик на принцезе из средњовjековних дворова и младожења у богатој црногорској народној ношњи нису нешто што се на суботичким улицама виђа сваког дана. Због тога су младенци Александра Пертич и Милош Лалатовић, који су се у суботу пред Богом и људима завјетовали на вјечну љубав и заједнички живот, одлучили да свој дан учине другачијим.

Весели, насмијани, заљубљени, пуни љубави према Богу и једно према другом. Када су закорачили у порту храма Вазнесења господњег у тренутку су све вратили шест вјекова уназад, у вријеме када су се цијениле другачије вриједности. Да умјесто уобичајених вјенчаница и класичних мушких одијела обуку традиционалне одоре, овим младим људима дошло је сасвим природно. Они који их познају знају колико воле и поштују традицију предака, обичаје, колико су предани вјери Христовој.

Хаљина је слична оној у којој је принцеза Оливера Лазаревић, непосредно после Косовског боја, одведена султану Бајазиту. О њеном, али и животу и судбини средњовјековне Србије научила сам највише у манастиру Манасија, гдје ми борави добра пријатељица. Тамо сам за вријеме фестивала, током којег је све било у знаку витешког времена, радила као кустос и трудила се да домаћим и страним туристима приближим једну веома важну епоху – прича новопечена госпођа Лалатовић.

Милош је такође окренут православљу и чувању традиције, упознали смо се у храму Вазнесења господњег, а нашу љубав смо на истом мјесту и крунисали. Обоје редовно идемо на богослужења и мислимо да ако човјек искрено воли и вјерује у Бога, он му све услиши. Захвални смо му на овој љубави.

Младожења је талентовани спортиста и активни учесник акција „Сви за Косово“ и „Срби за Србе“, а под именом „Худи Серб“ ствара православни реп, а пјесме које сам пише говоре о херојству нашег народа, вјери, Косову…

Црквено вјенчање Александре и Милоша; фото: subotica.com

– Мени је посветио нумеру „Душа моје душе“, која је и отворила наше скромно свадбено весеље. И све остале пјесме су јако емотивне и носе озбиљне поруке којим младима покушава да укаже на истинске вриједности – поносно ће Александра. – Ако не сачувамо оно што смо ми, нашу вјеру и обичаје, нашу земљу, изгубићемо себе. Свако од нас може да учини нешто да до тога не дође.

Извор: subotica.com

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

13 thoughts on “Суботичани поштују Српство и вјеру предака: Вјенчање у традиционалним одорама

  1. Све разумем али да истиче за хаљину да је рађена по узору на ону у којој је Оливера одведена у бајазитов харем…
    Нике могло глупље

  2. Jeste, Komlene, ali Crnogorci se ne vjencavaju u srpskoj nosnji i fesu, no u crnogorskoj, svak svoje. A ovo je Bogu plakat sto se s e radi s crnohorskim imenom i relikvijama. Neka su mladenci srecni, ali mogli su bez “ politike“ u brak.

  3. Neka je srecno, ali, sramota je na taj dan nositi tudju nosnju. Taj dan je za cisto srce a ne za inat najherojskijem narodu na svijetu – Crnogorcima.
    Znam da ove rijeci necete objaviti.

  4. Na Crnom jezeru na Durmitoru se više od decenije organizuju grupna vjenčanja gdje su mladenci u narodnim nošnjama, naravno crnogorskim. Čudna mi čuda.

  5. Za danasnju omladinu postavljen je jedan zadatak, da razmisle sta je dobro i vredno. Svadba bez kiča, šunda…primitivizma je nesto sto su ova deca pokazala.
    Isplivati u moru istih….i biti drugaciji..nije lako.
    Zato…sve čestitke, divni naši. Uzivajte u daljem zivotu, okiceni vrednostima koje nosite u sebi.

  6. Драги младенци, нека вам је са срећом. Бог вас благословио и подарио потомке верне СРБСТВУ И ПРАВОСЛАВЉУ.

    1. Nemoj Milovane, kao boga te molim. Ako budu vjerni SRBSTVU znači da će biti nepismeni, a nepismenih je previše u Srbiji. Neka budu vjerni srpstvu, dovoljno je.

      1. Јасно је мени Комлене да на Балкану живи једно мало племе Српа, унијата који пишу Гајевом латиницом и своје корене траже у Загребу , Бечу и Ватикану.
        Јадови и не знају да се тамо на њих гаде и сматрају их само корисним будалама што они у ствари и јесу.

      2. За суштинске појмове не важи правило једначења сугласника по звучности, па се тако каже Хабсбрушка а не Хапсбуршка монархија.
        Није неправилно рећи србски чак је и за нијансу правилније од српски, које се наопако одомаћио. Замисли да се људи из Грбља називају грпљанима, смешно

      3. А ти Комлене познајеш Србију… Ти си писмен, јебало оца… а грађани Србије неписмени…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net