ИН4С

ИН4С портал

Шућур: Измјене закона ни једним словом не фаворизују било коју вјерску заједницу, имовина државе Црне Горе на сигурном

1 min read

Шућур

Бивша власт ових дана пред усвајање измјена и допуна Закона о слободи вјероисповијести, спинује јавност и замагљује истину, оцијенио је данас Горан Шућур, правник и члан Главног одбора УРА.

Напомиње да су медијски ступци медија наклоњеним бившој власти пуни тврдња о тзв. отимању црногорске имовине и поклањању исте СПЦ-у.

Ради грађана Црне Горе а не ради оних који су поклонили, продали и отели скоро све што се могло поклонити, продати и отети, желимо да демистификујемо њихове спинове. Наиме бивша власт ДПС-а са својим сателитима упорно је тврдила да је СПЦ незаконито укњижила скоро све храмове у Црној Гори на своје име и на тај начин отела државну имовину. Истина је много другачија, када су се деведесетих година по тврдњама бивше власти мијењали власници на храмовима све функције у Управи за некретнине и њеним подручним јединицама покривали су кадрови ДПС-а или СДП-а односно сада СД-а“, каже Шућур.

Да би се могла извршити било каква промјена уписа власништва, појашњава он, неопходно је да нека странка поднесе захтјев за исто а да надлежни орган Управе за некретнине одлучи по томе захтјеву.

Да би захтјев о промјени власништва био прихваћен у складу са законом неопходно је да постоји ваљан правни основ предвиђен законом на основу кога се евентуално мијења власник. Како је по тврдњама бивше власти СПЦ незаконито уписивана као власник црквених објеката, онда се поставља логично питање, ко је од стране овлашћених службеника (који су били под директном контролом тадашње власти) Управе за некретнине уважавао захтјеве СПЦ-а који по њима нијесу имали правног основа, и исту уписивао као новог власника. Ако је то рађено тако онда је бивша власт могла и морала да кривично процесуира све службенике Управе за некретнине који су како тврде незаконито мијењали власнике над црквеним објектима. Ништа од тога ДПС са сателитима није урадио“, каже Шућур.

„Да нормама о регулисању својинских односа није мјесто у томе закону сугерисано је и са релевантних европских адреса а није се чуо ни један једини ваљани правни аргумент од релевантне правне струке у Црној Гори, да је тим нормама мјесто у Закону о слободи вјероисповијести. Може ли се нешто што је једном „отето“ поново отети. Не може, може се само поштујући позитивне прописе државе Црне Горе исправити погрешан и незаконит упис власништва и казнити сви они који су или отели или омогућили некоме да отме нешто што припада држави Црној Гори“, објашњава Шућур.

Он додаје да је бивша власт у своме посједу (Управа за некретнине) имала сву документацију релевантну за власништво над црквеним објектима.

У катастарсој евиденцији постоје трагови о свим промјенама власништва на непокретним стварима, и могло је веома једноставно да се грађанима Црне Горе предоче хронологије промјене уписа на свим црквеним објектима из којих би и обични лаици могли закључити шта је чије било у одређеном времену“, указао је Шућур.

Он је истакао и да ће се УРА залагати да се процесуирају сви они који су евентуално незаконито омогућавали да се непокретна имовина Црне Горе отуђује.

Уклањањем чланова који нормирају својинске односе на сакралним објектима из Закона о слободи вјероисповијести само се тај закон усаглашава са правном регулативом модерног свијета и ништа друго. Свакоме грађанину и институцији државе Црне Горе стоји на располагању право да пријави незаконите радње и да се у законитој процедури докаже пуна истина“, истиче он.

Каже и да се што се тиче других норми које се мијењају односно поправљају предлогом Закона о слободи вјероисповијести оне ни једним јединим словом не фаворизују било коју вјерску заједницу, како се то тврди од појединих субјеката, већ напротив свима дају иста права.

Постојеће вјерске заједнице ће се евидентирати а оне нове које се буду оснивале ће се регистровати и на тај начин ће се све увести у правни систем Црне Горе. Неспоран је интерес свих вјерских заједница да се евидентирају или региструју јер са тиме стичу својство правног лица што је веома битна чињеница за њих. Претходна власт је проблемима функционисања вјерских организација у правном промету Црне Горе прилазила површно и селективно притом омогућавајући непоштовање многих закона Црне Горе који регулишу пензијско инвалидско осигурање, порез на додату вриједност, школство и сл. што ће свакако бити исправљено у наредном периоду“, сматра Шућур.

Додаје да је Грађански покрет УРА у предизборној кампањи јасно и недвосмислено говорио да се Закон о слободи вјероисповијести мора мијењати како би се сви правни субјекти у Црној Гори довели у једнак положај.

Подржавањем измјена закона УРА нити кога вара нити је кога преварила, већ је увијек јасно и транспарентно саопштавала свој став по свим питањима у друштву. Коначно наредни избори ће јасно дати потврду конзистетности и исправности наше политике. Измјенама и допунама Закона о слободи вјероисповијести се на било који начин не угрожава било који интерес државе Црна Гора нити њена имовина. Коначно је дошло вријеме да се помири Црна Гора, она се може и мора помирити да би била сигуран дом за све њене грађане“, закључује Горан Шућур, правник и члан Главног одбора УРА.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Шућур: Измјене закона ни једним словом не фаворизују било коју вјерску заједницу, имовина државе Црне Горе на сигурном

  1. УПРАВО СТЕ ОБЈАСНИЛИ СВЕ ОНИМА КОЈИ СУ ВАС НАПАДАЛИ БЕЗ РАЗЛОГА! БРАВО!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy