Суд одбацио пријаву Драга Спичановића против Милана Кнежевића!
1 min readОсновни суд у Подгорици одбацио је кривичну пријаву коју је поднио бивши високи функционер Агенције за националну безбједност Драго Спичановић против предсједника Демократске народне партије и једног од лидера Демократског фронта Милана Кнежевића.
Спичановић је тужбу поднио Основном суду у Подгорици против Кнежевића, ради накнаде нематеријалне штете коју је претрпио, како се наводи, усљед увреда које му је овај упутио на сједници тог парламентарног тијела 28. октобра 2022. године. У саопштењу на сајту суда наводи се да је један од лидера Демократског фронта тада за њега казао “да је највећи лажов, несој и фукара у Црној Гори, да су то тешке ријечи, али истините, те да онај ко њега оптужи да ради за српску и руску службу, заслужује овакав одговор”, пише Борба.
Образложење одбацивања пријаве преносимо интегрално.
Тужилац је поднио тужбу којом је тражио да се обавеже тужени да му по основу накнаде нематеријалне штете због повреде права личности, и то угледа и части, исплати износ од 1.000 евра.
Одредбом чл.276 ст.1 тач.7 Закона о парничном поступку („Сл. лист ЦГ“ 34/19, измјене које су ступиле на снагу 29.12.2019. године), прописано је да након претходног испитивања тужбе суд доноси рјешење којим се тужба одбацује, ако се утврди да се странка прије покретања спора пред судом није, у складу са обавезом прописаном посебним законом, обратила надлежном органу ради вансудског рјешавања спора.
Одредбом чл. 12 ст 1 тач 1 Закона о алтернативном рјешавању спорова („Сл лист ЦГ“ бр. 77/2020), прописано је да је странка која намјерава да покрене поступак пред судом дужна да се прије његовог покретања обрати Центру за алтернативно рјешавање спорова, ради покушаја рјешавања спора медијацијом, а обје странке су дужне да присуствују првом састанку са медијатором у споровима, између осталог, који су законом којим се уређује парнични поступак прописани као спорови мале вриједности. Одредбом чл.447 ст 1 Закона о парничном поступку прописано је да су спорови мале вриједности они спорови у којима се тужени захтјев односи на потраживање у новцу који не прелази износ од 1.000 евра.
Како тужилац уз тужбу није доставио доказ да се прије подношења тужбе обраћао Центру за алтернативно рјешавање спорова ради покушаја мирног рјешења предметног правног спора, суд се по службеној дужности обратио наведеној институцији како би провјерио наведену чињеницу. С тим у вези, Центар за алтернативно рјешавање спорова је дописом бр. 02/1-024/23-25/1 од 30.01.2023. године обавијестио суд да се тужилав није обраћао наведеној институцији предлогом за мирно рјешавање предметног спора против туженог.
Имајући у виду да се у конкретном случају ради о спору мале вриједности, односно да тужбени захтјев тужиоца не прелази износ од 1.000 евра, те да се тужилац прије подношења тужбе није, у складу са претходно цитираном одредбом чл.12 ст 1 тач 1 Закона о алтернативном рјешавању спорова обраћало Центру за алтернативно рјешавање спорова предлогом да се предметни спор мирно ријеши, суд је сходно одредби чл 276 ст 1 тач 7 Закона о парничном поступку одлучоио на начин како у изреци рјешења. Наведеа одлука сагласна је и начелном правном ставу грађанског одјељења Врховног суда Црне Горе пословне ознаке Су. ВЛ бр. 67/20 од 27.11.2020. године.
Због наведеног суд је одлучио на начин као у изреци рјешења, наводи се у пресуди коју је потписао Младен Грдинић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: