ИН4С

ИН4С портал

Суд ослобађа Мираша док предмет не застари

1 min read

Поводом пресуде Основног суда у Подгорици којом су Мираш Дедеић, Драган Павловић и Јован Томовић ослобођени по тужби Православне Митрополије Црногорско приморске за насилни улазак у Храм Светога Архангела Михаила у Рогамима 25.августа 2011. године, реаговала је и МПЦ. 

 miras dedeic

„Првом ослобађајућом пресудом Судија Ненад Вујановић је ослободио оптужене зато што је сматрао да Црква није објекат радње који се штити наведеном законском инкриминацијом, већ је то по мишљењу суда „туђи стан или туђа затворена просторија“, па по мишљењу Судије, а како се то наводи у првој пресуди: „дјела која се окривљенима стављају на терет, по закону нису кривична дјела, са којих разлога их је „ослободио од оптужбе““, стоји у саопштењу адвоката Митрополије Далибора Каварића и Југослава Крповића.

Након што је Виши суд указао Судији Вујановићу да приватна тужба и радње наведене у њој имају довољно основа за постојање кривичних дјела за које се окривљени терете, Судија Вујановић је нашао други разлог да ослободи оптужене.

„Овога пута су то, по наводима Судије, разлози недоказаности у поступку, при чему се на фотографијама, осим окривљених види још једно лице, а окривљени нису жељели да кажу ко им је помогао у „отварању врата“. Посебно истичемо да ниједан од окривљених у току поступка није спорио да су спорном приликом ушли у Цркву, као и да су то учинили неовлашћено, тј. без знања и одобрења власника. Чак шта више окривљени Дедеић је више пута поновио да јесте ушао и да ће поново ући у ову и сваку другу Цркву у Црној Гори. Међутим Суд овакве његове изјаве није сматрао инкриминушићим и значајним за поступак па их је ослободио од оптужбе“, казали су заступници МПЦ.

Како додају, ни чињеница да је Храм Светога Архангела Михаила у Рогамима својина приватног тужиоца – Православне Митрополије црногорско-приморске и то како фактичка тако и књижна и да су окривљени у својим изјавама несумљиво признали да су у наведени Храм ушли неовлашћено без знања и одобрења власника, није била довољна за Суд да утврди кривицу која је и за правне лаике била толико очигледна.

„Постављамо питање носиоцима правосудне и извршне власти, Судијама, Тужиоцима и другима, да ли овакво правно резоновање Основнога суда у Подгорици, важи само за Православну Цркву или важи и за Банке, привредна друштва и друга приватно-правна и грађанско-правна лица, институције законодавне, извршне и судске власти“, стоји у саопштењу.

 У августу 2015. године наступиће апсолутна застарјелост кривичног гоњења

„Поставља се питање сврсисходности оваквих поступака и ефикасности судске заштите с обзиром да се противправно дјело десило  25. августа 2011. године, па уједно указујемо Основном суду у Подгорици, али и вишим судским инстанцама које би требале контролисати ажурност и законитост рада нижих судова да за наведене дјела у августу, следеће – 2015. године – наступа апсолутна застарјелост кривичног гоњења што у коначном води ослобађању окривљених усљед застарјелости кривичног гоњења, што свакако подрива повјерење у ажурност, законитост и ефикасност правног система на заштити права и интереса оштећених у кривично-правним поступцима“, закључују они.

 

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Суд ослобађа Мираша док предмет не застари

  1. У кош са овом проклетињом. Да се организујемо и да њему и његовим криминалцима ударимо по десет по туру!

  2. а што мало не отиђете у Украину смрдови да се помолите за „мир“,анатема ве било,гдје овакви пклисари долазе за надати се је само злу.Шта ли нас чека кад трпимо овог анатемника,сценари попут Одесе ил горе?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy