ИН4С

ИН4С портал

Судбина 11.859 људи неразјашњена, трећина Срби

oluja1Према подацима Међународног комитета Црвеног крста, на листи несталих налази се још 11.859 лица, а од тог броја једну трећину чине Срби, речено је данас на конференцији поводом обележавања Међународног дана несталих.

Том приликом представници координација српских удружења породица несталих на просторима бивше Југославије апеловали су да се покрену озбиљне и ефикасне истраге, одговорност за организаторе и починитеље свих злочина, али и отварање архива.

Они су затражили системско решење за цивилне жртве рата, решавање правног и социјалног статуса породица жртава рата у свим сегментима, али и да се ефикасно спроведе истрага о свим детаљима везаним за трговину органима Срба на Косову и Метохији.

Председник Комисије за нестале Владе Србије Вељко Одаловић рекао је да је важно истаћи да је Амнести интернешнел најзад „отворио душу“.

„Ништа ново нису написали, ништа ново нису рекли, само су најзад имали довољно снаге да ставе потпис и обнародују документ који говори о свим несрећама, страдањима и последицима“, рекао је Одаловић.

Он је изразио наду да ће се доћи до заједничке књиге несталих у региону која ће, како је истакао, на најтранспарентнији начин представити све ово о чему се говори када су у питању нестала лица.

Председница Српске координације Наташа Сћепановић рекла је да је из године у годину све мањи број нових идентификација и додала да, ако се настави тим темпом, тај процес ће трајати још 30 година.

„Недостају информације о масовним и појединачним гробницама, успорене су ексхумације, на идентификације се дуго чека“, рекла је Шћепановић.

Она је истакла да су неке идентификације погрешно урађене, као и да по том питању недостају одлучност и воља влада у региону.

Она је истакла да недостају поштовање и примена потписаних споразума, као и постављање питања за почињене злочине многих који су на значајним позицијама.

Она је истакла да, према подацима којима располаже Документационо информациони центар „Веритас“, од укупног броја погинулих и несталих до сада је сахрањено 5.101 лице, док се 1.938 лица још води у категорији несталих, а да је за годину дана идентификовано само 20 лица.

Председник Управног одбора Српске координације Драган Пјевач упутио је апел свим владама у региону да се све земље у потпуности посвете решавању питања несталих лица и додатно унапреди свака врста међусобне сарадње како би дошло до бржег проналаска несталих.

„Осамнаест година од престанка рата у Хрватској за 2.000 несталих Срба још се не зна. Према евиденцији, познатих неексхумираних гробница је 270, а 306 чека на идентификацију, а за више од 1.400 се не зна“, рекао је Пјевач.

Делегација Координације српских удружења положила је венац на спомен плочу српским страдалницима у региону у Ташмајданском парку, а након тога у сали Скупштине града одржан је програм поводом обележавања Међународног дана несталих.

Шћепановић је том приликом истакла да они који су починили злочине не смеју да прођу некажњено и остану под велом тајне и ћутања.

Наводећи да је основно људско право, право на живот, она је истакла и да породице настрадалих имају право да знају судбину својих чцланова који се још увек воде као нестали.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *