Судија стопирао претрес кућа Душка Голубовића и Веселина Баровића
1 min readСудија за истрагу Основног суда у Подгорици Миладин Пејовић, одбио је да полицији потпише налог за претрес кућа полицајца Душка Голубовића и бизнисмена Веселина Баровића, потврђено је Вијестима.
Нису, међутим, појаснили због чега је полиција тражила да се у акцији претреса станова припадника организованих криминалних група и безбједносно интересантних особа, провјере и просторије у којима бораве некадашњи тајни агент и бизнисмен, али и они.
Судија је, како је Вијестима речено, одбио захтјеве уз образложење – да нијесу основани.
Претресе просториија у којима бораве Голубовић и Баровић, полиција је тражила 7. јуна, када је широм државе контролисано 48 локација и 42 особе.
Из Основног суда у Подгрици, за Вијести су казали да је судија за истрагу нашао да предлози нису основани.
“Поводом Вашег питања о неслагању судије за истрагу овог суда са предлогом државног тужиоца за доношење наредбе за претресање стана и других просторија које корисе лица Д. Г. и В. Б. Вас обавјештавам да је судија за истрагу нашао да нису остварени законски услови за доношење предложене наредбе јер достављени подаци нису указивали да постоји основ сумње да би претресом стана и просторија која користе наведена лица били пронађени предмети важни за кривични поступак, односно оружје за које лица не посједују оружане листове. Ово из разлога што је основе сумње државни тужилац темељио искључиво на забиљешци да службеници полиције располажу оперативним подацима високог степена тачности, без било каквих других докумената попут прекршајних или кривичних пријава”, одговорила је савјетница у Служби за односе са јавношћу Основног суда у Подгорици Ина Хрковић.
Тог дана полицијски претреси широм Црне Горе резултирали су хапшењем Златка Младеновића (36), Павла Стевића (27) и Радојице Зековића, код којих је пронађена дрога, односно оружје.
Из Управе полиције тада су рекли да су њихови службеници претресали на 48 локација у Бару, Беранама, Будви, Колашину, Котору, Мојковцу, Никшићу, Пљевљима, Подгорици, Тивту, Херцег Новом, Цетињу и Шавнику.
Током акције из те безбједносне институције незванично је речено да припадницима Противтерористичке јединице и Посебне јединице полиције у становима оних који су у полицијским списима евдиентирани као интересантни за службу, трагају за психоактивним супстанцама, оружјем и другим предметима који би могли потицати из кривичних дјела.
Дан касније, након сједнице Вијећа за националну безбједност, премијер Дритан Абазовић саопштио је да је једна од тема била спровођење активности у сузбијању организованог криминала.
“Контролисано је 48 локација и 42 лица. За два лица није добијен налог за претрес, то је случај без преседана. Вијеће је упознато ко су лица и ко је судија који је донио одлуку. Та два лица су мало познатија јавности у односу на остале. Не можемо ту ништа специјално да урадимо. Надам се да ће судска вијећа донијети супротне одлуке у односу на овај преседан”, казао је Абазовић.
КО ЈЕ ГОЛУБОВИЋ?
Голубовић, некадашњи агент тајне службе, 1. августа 2019. године запослен је у јавној полицији, али без конкурса – на радном мјесту које је означено степеном тајности.
“На неодређено вријеме, на радно мјесто чија попуна се врши без јавног оглашавања, јер је означено степеном тајности, а за које испуњава прописане услове”, одговорили су тада Вијестима из УП.
Оно што нису написали у одговорима тада су саопштили незванични извори из УП – у полицијске редове вратио га је његов дугогодишњи пријатељ и колега из Агенције за националну безбједност Зоран Лазовић.
Лазовић, сада већ бивши помоћних директора Управе полиције, Голубовића је тада распоредио у Сектор за борбу против организованог криминала и корупције, којим је руководио.
Њих двојица у АНБ-у радили су до априла 2015. године. Из тајне полиције изашли су подношењем захтјева за споразумни раскид радног односа, што им је четири године касније омогућило да се врате у полицију.
Душко Голубовић тренутно је нераспоређен, а у служби је стекао звање главни полицијски инспектор.
Наводно, након што је враћен у полицију, нашао се на листи за одстрел криминалне групе коју су, према тврдњама Специјалног државног тужилаштва формирали албански држављанин Ероген Брајовић, шеф шкаљараца Игор Вукотић и Никшићанин Ранко Радуловић. На том списку су и Лазовић, његов син, ухапшени тајни агент Петар, бивши главни специјални тужилац Миливоје Катнић и његов вишегодишњи први сарадник, сада ухапшени специјални тужилац Саша Чађеновић.
Радуловић је у Вишем суду, међутим, рекао да бивше тајне агенте “супер познаје” неких 30 година и да није планирао да их убије.
Голубовићево име помињало се у афери “Листинг” – истрага у том предмету почела је децембра 2011. године, након што је објављен листинг телефонске комуникације наводног нарко боса из Пљеваља Дарка Шарића са тадашњим премијером Игором Лукшићем и бившим министром вањских послова Миланом Роћеном. Медијима је пар дана касније достављен и листинг комуникације осуђеног нарко-боса Насера Кељмендија и Голубовића.
Надлежни су рекли да је ријеч о фалсификатима, али јавност није обавијештена да ли је и како та истрага окончана, односно ко је осмислио наводну завјеру и са којим циљем.
Тадашњи шеф тајне службе Владан Јоковић поднио је оставку недуго након избијања афере, а Лукшић је смијенио тадашњег и актуелног директора полиције Веселина Вељовића, који је и тада био на челу УП.
У новембру 2015. године, постављен је експлозив на капију Голубовићеве породичне куће у подгоричком насељу Доња Горица.
Он је тада казао да не зна ко је и због чега то учинио. Пет година касније, а годину након што се вратио у службу његове колеге Милован Павићевић и Милош Вучинић, са тужитељком Снежаном Шишевић на конференцији за медије саопштили су да су расвијетлили бомбашки напад и ухапсили осумњичене.
Убрзо је, међутим, откривено да су обманули јавност – сви оптужени ослобођени су, а утврђено је да су припадници подгоричке полиције батинама изнуђивали самооптужујући исказ Јована Грујичића, али и свједочки Марка Бољевића.
Баровић, дуванска и остале афере…
Веселин Баровић један је од актера “дуванске афере” – процеса вођеног 18 година у Барију, због шверца дувана. Након маратонског процеса, он, Бранко Вујошевић, Душанка Пешић Јекнић и српски држављанин Андрија Драшковић ослобођени су свих оптужби, а на истој сједници, због застаре, обустављен је поступак против Бранислава Брана Мићуновића.
Италијански суд закључио је да не постоје правне чињенице које би теретиле Вујошевића, Баровића, Пешић Јекнић и Драшковића.
Његово име, међутим, није се помињало само и тој афери, већ и током приватизације државних компанија, напада на тадашњег новинара Монитора Марка Милачића, 2012. године…
Већину фирми које је преузео одвео је у стечај, али је он успио да из тога изађе “добар” распродајом имовине која је купљена по ниским цијенама.
Баровић је ухапшен 22. новембра 2016. године, након што је полиција у његовим објектима пронашла већу количину оружја.
Након саслушања у тужилаштву, пуштен је да се брани са слободе. То је један од ријетких случајева у којима, након хапшења, нијесу обавијестили јавност о акцији, а мјесецима су одбијали и да одговоре на питања Вијести – по чијем налогу то чине.
У мају наредне године условно је осуђен због недозвољеног држања оружја – суткиња Нада Рабреновић тада је прихватила Баровићеву нагодбу са тужилаштвом, према којој је бизнисмен уплатио 5.000 еура Дјечјој болници у Подгорици и договорио да иде три мјесеца у затвор уколико за годину дана почини ново кривично дјело.
Читајући на суђењу његов извод из казнене евиденције, суткиња је рекла и да је Баровић већ једном осуђиван 1980. године, али није прецизирала због чега.
Средином 2018. године, српско Министарство унутрашњих послова забранило му је улазак у Србију, јер се његово име тада нашло на проширеном списку безбједносно-интересантних особа, сачињеног на основу обавјештајних података.
Почетком наредне године наслиједио је тадашњег предсједника државе Мила Ђукановића на челној позицији у Кошаркашком савезу Црне Горе. То је био његов повратак на функцију коју је обављао од 2000. до 2010. године, током којих је КСЦГ постао и члан ФИБА.
Извор, фото: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ovo je vjerovatno u vezi ubistva Duska Jovanovica Inace Golubovic je vidjen kako puca u Raspopovica.
bravo za samostalno njezavisno sudstvo
Šta su od nepokretnosti i bankarskih računa posjedovali na Vidovdan 1989 godine, a šta sad Aco, Cane, Milo, Brano, Vesko, Banja, Džigi, Jeka, Zoki, Duško, … ??? E moj Miladine…
Šta je sve od nepokretnosti i para posjedovala krava muzara Crna Gora to sad posjeduje Prva Bitanga na čelu ove banede koja ima još članova.