Судије боље да објасне како су прихватиле Скај: Апелациони суд наложио поновно суђење Јањићу
1 min readПрвостепена пресуда против Никшићанина Дарка Јањића, која је заснована на Скај комуникацијама као доказу, укинута је због недостатка јасних и ваљаних разлога о прихватљивости или неприхватљивости тих доказа.
То, између осталог, пише у одлуци Апелационог суда, који је укинуо првостепену одлуку и колегама из Вишег суда у Подгорици вратио тај предмет на поновно суђење.
“У поновном поступку првостепени суд ће отклонити битне повреде одредаба кривичног поступка на које је указано и извести све раније проведене доказе, као и друге доказе које нађе за потребним, све изведене доказе свестраније цијенити, како појединачно, тако и у међусобној вези, па ће правилном оцјеном изведених доказа, уз правилну примјену материјалних прописа бити у могућности да донесе правилну и закониту одлуку”, написале су судије Апелационог суда.
Такву одлуку донијеле су усвајајући жалбу Јањићевог браниоца, адвоката Бранка Анђелића.
Укинутом пресудом Јањић је у фебруару осуђен на три године и осам мјесеци затвора због планирања убиства суграђанина Жељка Радуловића и шверца дроге.
Као доказ спроведене су преписке са Скај апликације, преко које је, према тврдњама Специјалног државног тужилаштва, Јањић директно комуницирао с једним од организатора криминалне групе Радованом Мујовићем и између осталог га обавјештавао о кретању и навикама Радуловића.
Наводном члану злочиначког кавачког клана мета је био син Ранка Радуловића који, према оперативним подацима полиције, уско сарађује са шкаљарским злочиначким кланом.
Разматрајући жалбе СДТ-а које је тражило већу казну и Јањићевог браниоца, адвоката Анђелића, трочлано вијеће Апелационог суда оцијенило је да је првостепени суд био обавезан да пресуду заснива искључиво на чињеницама и доказима који су непосредно изведени на главном претресу.
Истакли су да је жалба СДТ-а за сада беспредметна.
На увид и одлука из Француске
Апелациони суд је оцијенио да је основана жалба браниоца који је указао на битне повреде кривичног поступка:
“Изрека побијане пресуде је неразумљива, противрјечна сама себи и разлозима пресуде. Пресуда не садржи разлоге о одлучним чињеницама које су предмет доказивања, а дати разлози су нејасни и у знатној мјери противрјечни”, наводи се у одлуци вијећа којим је предсједавала суткиња Весна Моштрокол, уз колеге Предрага Табаша и Зорицу Милановић.
Судије су посебно истакле проблематичност одлуке првостепеног суда у односу на преписку са Скај апликације, оцијенивши да првостепени суд није пружио адекватне разлоге о правној природи доказа, његовом прибављању, као ни о његовој усклађености с начелима домаћег правног система и општеприхваћеним правилима међународног права.
“Првостепени суд у односу на претходно наведено није дао правно прихватљива образложења својих чињеничних и правних закључака, а у смислу чл. 379 ст.7 ЗКП-а, на основу које одредбе је суд дужан да у образложењу одлуке износи разлоге за сваку тачку пресуде, што омогућује странкама да одлуку побијају правним љековима, а жалбеном суду да поводом правних љекова испита да Ии је одлука правилна и законита”, пише у одлуци.
Појашњавају да је бранилац оптуженог основано жалбом указао на то да су нејасни разлози првостепеног суда који је своју одлуку о прихватању Скај комуникације засновао на садржини одлуке Уставног савјета Француске, а да у ту одлуку суд није извршио увид.
“Како у поступку који је претходио доношењу побијане пресуде суд није извршио увид у наведену одлуку Уставног савјета Француске, то осим повреде из одредбе чл. 370 ст.1 ЗКП-а, одбрани није дата ни могућност да се у односу на исту изјасни како то бранилац оптуженог основано истиче у жалби, чиме је првостепени суд поступио и супротно одредби чл. 346 и чл. 358 ЗКП-а”, пише у рјешењу.
У том акту, у који “Вијести” имају увид, пише да су Јањић и његов бранилац Анђелић, на сједници одржаној 4. јула у цјелости остали при разлозима и предлогу из жалбе. Истог става је и други бранилац Никшићанина, адвокат Марко Кнежевић.
СДТ одустао, суд не
Вијеће Апелационог суда у одлуци је указало на бројне недостатке у образложењу првостепене пресуде:
“Полазећи од разлога изјављене жалбе браниоца оптуженог и по службеној дужности… Овај суд налази да је основана жалба браниоца којом се указује да је првостепени суд починио битне повреде одредаба кривичног поступка… јер је, и по оцјени овог суда, изрека побијане пресуде неразумљива, противрјечна сама себи и разлозима пресуде, пресуда не садржи разлоге о одлучним чињеницама које су предмет доказивања, а дати разлози су нејасни и у знатној мјери противрјечни”, пише у образложењу.
Судије Апелационог суда истичу да управо због учињених битних повреда одредаба кривичног поступка, за сада са сигурношћу не могу испитати првостепену пресуду:
“А ни прихватити чињенични и правни закључци првостепеног суда, па је укидање првостепене пресуде било нужно.”
Проблематизовали су дио пресуде којом је Јањић осуђен за стварање криминалне организације јер у “изреци побијане пресуде није наведено да је криминална организација формирана ради стицања незаконите добити иии моћи”…
Међу грешкама на које указују су и противрјечност око тога гдје је створена криминална организација чији је Јањић наводно члан, јер на једном мјесту у изреци пресуде судија Вишег суда наводи да су Мујовић и Василије Рафаиловић ту криминалну организацију створили на територији Црне Горе и Србије..
Имали су замјерке и на одређивање правне квалификације продуженог кривичног дјела неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога, наводећи да је у том дијелу повријеђен Кривични законик на штету оптуженог.
У рјешењу су истакли и да првостепени суд није пружио јасно образложење у вези са закључком да не постоје процесне сметње за вођење кривичног поступка против Јањића због кривичног дјела стварања криминалне организације, на шта је одбрана указивала током поступка, истичући да је СДТ у том дијелу донијело наредбу о обустави истраге још 10. фебруара 2020. године.
(Вијести)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: